Hatice Gökçe’den “Minyatür 2.0” Sergisine Özel Kapsül Koleksiyon

Pera Müzesi’nin ilgiyle karşılanan yeni sergisi “Minyatür 2.0”, sanat ve modayı buluşturan yeni bir iş birliğine zemin oluşturdu. Küratör Azra Tüzünoğlu’nun davetiyle sergiye özel mini bir koleksiyon hazırlayan Hatice Gökçe, günlük giyim eşyalarını ve aksesuarları özgün tasarımlara dönüştürdü.

Hatice Gökçe’den “Minyatür 2.0” Sergisine Özel Kapsül Koleksiyon

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, koleksiyonlarındaki eserler ve ev sahipliği yaptığı sergiler ile yaratıcı projelere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Müzenin Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür adlı yeni sergisi, kaybolmaya yüz tutmuş minyatür sanatını, farklı coğrafyalardan sanatçıların çağdaş yorumlarıyla yeniden keşfetmemizi sağlarken, sanat-tasarım arakesitinde yaratıcı iş birliklere de olanak sağlıyor.

1599660626-haticegokce-kapsulkoleksiyon-9.jpg
 

Gençlere hitap eden koleksiyonluk parçalar

Sergiye özel hazırlanan koleksiyonda, moda tasarımcısı Hatice Gökçe, günlük yaşamda kullanılabilecek eğlenceli parçaları moda ve sanat meraklılarına sunuyor. Daha önce Matrakçı Nasuh'un İstanbul minyatüründeki peyzaj, hayvan ve çiçek tasvirlerinden ve Şahname’den alınmış savaş ve doğa sahnelerinden ilhamla minyatür ve modayı bir araya getiren tasarımcı, bu kez “Surname-i Vehbi” ve “Surname-i Hümayun”dan ilham alıyor. Küratör Azra Tüzünoğlu bu iş birliğine ilişkin şunları söyledi: “Hatice Gökçe daha önce çeşitli müzelerle çalışmıştı ama Pera Müzesi için tasarladığı kapsül koleksiyonun gençlere daha çok hitap eden bir tarafı var. Gündelik yaşamda kullanılabilecek bu pratik ve esprili parçaların her birinin koleksiyon değeri taşıdığını söyleyebilirim.”
 

1599660620-hatice-gokce-2.jpg

“Güncel modayı bu detaycılıkla anlatabilme gücü ilgimi çekiyor”

Güncel sanatta minyatürü geniş kitlelerle buluşturan bu sergi projesine dahil olmanın heyecan verici olduğunu ifade eden Hatice Gökçe“Minyatür 2.0 sergisi, dünyada minyatüre farklı yaklaşımları olan sanatçıları bir araya toplaması açısından çok değerli. Güncel minyatürü daha çok kişiye izlettirmek, yeni anlatım biçimlerinin ortaya çıkmasına da olanak sağlayacaktır.” dedi. Kendisinin de bir dönem minyatür dersleri aldığını belirten moda tasarımcısı, “Minyatür sanatında ilgimi çeken, olayları gerçekçi bir üslupla ele alması ve tek bir küçük sayfada bile olayları derinlikli ifade ediş biçimi. Tarihle ilişkisinden bağımsız olarak, bir moda tasarımcısı gözüyle, günümüzde bu tekniği kullanarak güncel modayı bu detaycılıkla anlatabilme gücü ilgimi çekiyor. Henüz kendi minyatürlerimi tamamlamış değilim ancak bu yolda ilerliyorum.” şeklinde konuştu.

1599660609-haticegokce-kapsulkoleksiyon-2.jpg
1599660623-haticegokce-kapsulkoleksiyon-6.jpg

Şenlik minyatürleri eğlenceli tasarımlara dönüştü

‘Minyatür 2.0’ koleksiyonunu hazırlarken, beğenisi yüksek, rengi seven, detayları dikkate alan, önyargısız bir tüketici profili hayal ettiğini söyleyen Hatice Gökçe, şenliklerdeki detayları içeren minyatürlerin dijital baskı ile %100 doğal kumaşlara basılıp nakışlandığı koleksiyonun zamansız, benzersiz, sezonsuz, eğlenceli, yenilenmiş, esprili ve bütün olmayı seven parçalardan oluştuğunu ekliyor.
1599660619-haticegokce-kapsulkoleksiyon-5.jpg1599660609-haticegokce-kapsulkoleksiyon-2.jpg

Pera Müzesi Artshop’ta sınırlı sayıda satışa sunulan koleksiyon, tişört, çanta, pareo ve uyku gözlüğünden oluşuyor.

Bu haber toplam 4774 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.