Elis Özbay, Türkiye'yi Paris Olimpiyat Oyunları'nda temsil edecek ilk kadın kürek sporcusu olarak büyük bir hazırlık içerisinde. Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bulunan Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi'nde (TOHM) antrenmanlarını sürdüren Fenerbahçe'nin milli sporcusu, İsviçre'deki Kürek Dünya Olimpiyat Kota Yarışları'nda elde ettiği başarıyla olimpiyatlara katılma hakkı kazandı.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, olimpiyatlarda Türkiye adına yarışacak ilk kadın kürekçi olmanın büyük gururunu yaşadığını belirtti. "Bayrağımı Dünya ve Avrupa Şampiyonaları’nda çok iyi yerlere taşımıştım. Ancak ilk kadın olarak olimpiyatlarda bayrağımı tekrar dalgalandıracak olmak, onu daha yükseğe taşıma fırsatını elde etmek çok gurur verici." diyen Özbay, Paris yolculuğunun hem kişisel hem de profesyonel bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

"Bol tecrübeyle ve en güzel sonuçlarla ülkeme dönmeyi istiyorum."

Kariyerinde edindiği tecrübelerle olimpiyat yolculuğuna hazırlandığını vurgulayan Özbay, "Hedefim sıralamada ilk 10 içerisinde yer almak. Kendimden yaşça büyüklerle yarışacağım ve ilk defa katılacağım. Burası benim için bir tecrübe edinim sahnesi de olacak. Bol tecrübeyle ve en güzel sonuçlarla ülkeme dönmeyi istiyorum." dedi.

Özbay, Türkiye'deki kadın kürek sporuna uzun zamandır beklenen olimpiyat vizesini kazandığı için mutluluk duyduğunu ve bu başarısının genç sporcular için bir ilham kaynağı olmasını umut ettiğini sözlerine ekledi.

Ehliyet Sınavlarında Yeni Düzenlemeler Neler? Ehliyet Sınavlarında Yeni Düzenlemeler Neler?

Özbay'ın antrenörü Gökhan Dalgıç ise Elis Özbay'ın Türk kürek tarihindeki en kariyerli sporcu olduğunu belirterek, "Elis, Türk kürek tarihinde inanılmaz başarılı bir yerde. Şu anda Türk kürek tarihinde başarı anlamında en kariyerli sporcumuz diyebiliriz." şeklinde konuştu.

Özbay, Fransa'da düzenlenecek olimpiyat müsabakalarında Türk seyircilerin desteğini beklediğini ve onların desteğiyle bayrağımızı en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını ifade ederek, tüm Türk vatandaşlarını Paris'te kendisi ve diğer Türk sporcuları için destek vermeye çağırdı. (AA)

Editör: Woman Tv