1344 tarım işçisi eğitim aldı şimdi sıra istihdamı artırmada

FAO’nun, Avrupa Birliği’nin finansal desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işbirliği içinde yürüttüğü projenin ilk yılında 1344 tarım işçisi eğitimden geçirildi. Şimdi sırada kalifiye işçilerle iş insanlarını bir araya getirecek iş fuarları var.

1344 tarım işçisi eğitim aldı şimdi sıra istihdamı artırmada

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO, Avrupa Birliği’nin finansal desteği, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmerler Bakanlığı’yle işbirliği içinde yürüttüğün Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) ile en kırılgan yerel topluluk üyelerine tarımsal eğitemler aracılığıyla dayanıklılığını artırması projesinin ikinci yönetim toplantısı dijital ortamda yapıldı.

FAO Türkiye Temsilci  Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dışilişkiler Müdürlüğü Uluslurarası Kuruluşlar Daire Başkanı Özge İmamoğlu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Uluslararası İşgücü Politikaları Anlaşmalar ve Mevzuat Daire Başkanı Ebru Öztüm Tümer, AB Sosyoekonomik Gelişim Programı Yöneticisi Feyhan Canbay, İŞKUR bölüm Başkanı Emre Yıldız katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, projenin küresel dayanışmaya en iyi örneklerden biri olduğuna belirterek 1 yıllık süreçte yakalanan başarıdan örnekler verdi. Selışık, bir yılda pandemiye rağmen  1344 faydalanıcıya eğitim verildiğini bunun 782’sinin ise kadın olmasına dikkat çekti. Projenin ikinci aşamasında artık istihdam artırıcı faaliyetlere ağırlık verilmesi gerektiğini kaydederek ikinci senede bu yönlü çalışmalara yoğunlaşacaklarını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dışilişkiler Müdürlüğü Uluslararası Kuruluşlar Daire Başkanı Özge İmamoğlu da bu tür projelerin sahadan bire bir bildirim alınması açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek “Sadece bu projede değil bundan sonraki projelerde de kullanabileceğimiz son derece değerli verilerimiz oluyor” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.