16. İstanbul Bienali'ni Gezmek için Son Yedi Gün

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen "16. İstanbul Bienali", 10 Kasım'da sona erecek.

16. İstanbul Bienali'ni Gezmek için Son Yedi Gün

İnsanlığın sebep olduğu atıklara antropoloji ve arkeolojinin araçlarıyla bakan 16. İstanbul Bienali 10 Kasım'da sona erecek.

"Yedinci Kıta" başlığı altında 25 ülkeden 56 sanatçının 220'den fazla eserini bir araya getiren 16. İstanbul Bienali, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin Tophane'deki binasının yanı sıra Pera Müzesi ve Büyükada'da ücretsiz olarak gezilebiliyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen Bienalin küratörlüğünü sanat dünyasının önde gelen isimlerinden akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud üstlendi.

Uzun cuma

Bienalin kapanış haftasına özel olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ve Pera Müzesi'ndeki sergiler 8 Kasım Cuma günü akşam 22.00'ye kadar açık olacak. Bienal kapsamında ziyaretçiler, iki mekânda yer alan sergileri sabah 10.00'dan akşam 22.00'ye kadar gezebilecek. Büyükada'daki mekânlar ise 10.00-18.00 arası ziyarete açık olacak.

Ayrıca 8 Kasım Cuma'ya özel olarak İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde bağımsız plak şirketlerinin buluşması 18.00-22.00 arasında Worlbmon kapsamında gerçekleşecek. Gecede çeşitli performanslar da izleyicilerle buluşacak.

16. İstanbul Bienali sanatçılarından Eva Koťátková'nın bienal boyunca her cumartesi 14.00-18.00 arasında gerçekleşen performansı 9 Kasım'da bienal mekânlarından İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde gerçekleşiyor. Performansta, sanatçının sergilediği makinenin çalışanları, mekândaki kumaş parçalarını birbirine dikiyor, kimi performansçılar ise önceden belirlenmiş bir metindeki kısa hikâyeleri seslendiriyor.

Bir diğer bienal sanatçısı Max Hooper Schneider'in İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde sergilenen eserinin bir parçası olarak gerçekleşen performansı da, bir kukla ustasının yürütücülüğünde gerçekleşiyor. Sanatçının bienalde sergilediği videosundaki iki ana karakterin çatışmalı diyaloğu, 9 Kasım cumartesi gerçekleşecek performanslarda canlandırılmaya devam edecek.

Ayrıca Jennifer Tee'nin çalışmalarının sergilendiği alanda şair Jane Lewty ile birlikte seçtiği kitaplar ve şiirlerden oluşan okumalar da cumartesi günleri 13:00 ve 15:00 saatlerinde gerçekleştiriliyor.Yine 9 Kasım'da bu performanslar İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde izlenebilecek.

Bienali farklı isimlerin sesinden dinleyin

16. İstanbul Bienali, bu seneki başlığı Yedinci Kıta'yı farklı açılardan ele alan bir podcast serisi hazırladı. Serinin bir bölümünde araştırmacı ve yazar Nora Tataryan'ın hazırlayıp sunduğu, sanatçılar, bienal ekibi, akademisyenler ve farklı uzmanlıklardan gelen konuklarla Antroposen ve ekoloji alanında sohbetlerden oluşan programlar yer alıyor.

Bu kayıtlarda dinleyiciler akademisyen ve küratör Ali Akay, İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, yazar Sema Kaygusuz ve yönetmen Emre Yeksan gibi isimlerle yapılan sohbetleri dinleyebilir. 

Podcast serisinde bu sohbetlerin yanı sıra iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu, akademisyen Prof. Dr. Edhem Eldem, oyuncu Hale Soygazi, DJ ve müzik yazarı Gülşah Güray, müzisyen Kalben, yazar Şebnem İşigüzel, yazar Yekta Kopan gibi birçok farklı ismin bienali gezerken edindiği izlenimler de dinlenebiliyor. 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.