3 yaşın altındaki çocukları neden teknolojiden uzak tutmalıyız?

Günümüzde çocuklar tablet, telefon ve televizyon ekranıyla çok küçük yaşlarda tanışıyor. Çocuklar ve TV, modern ebeveynler için sıcak bir konudur.

3 yaşın altındaki çocukları neden teknolojiden uzak tutmalıyız?

3 yaşına kadar çocuklar hiçbir elektronik alete maruz kalmamalıdır.Televizyon, cep telefonu, tablet gibi elektronik aletler asla çocuğun oyalanması için tercih edilen oyuncaklar veya sorun çözücüler olmamalıdır. Erken yaştan itibaren ekrana maruz kalan çocuklarda dil gelişiminde gecikmeler, öğrenme ve dikkat sorunları en önemlisi de gerçekle kurguyu ayırt etmesi olgunlaşmamış çocuklarda ciddi kaygı ve davranış bozukluklarına zemin hazırlayabilir. Ebeveynlerin, üç yaşın altındaki bir çocuğun, yalnızca eylem yoluyla, objektif faaliyet yoluyla geliştiğini anlamaları önemlidir. Algı ve eylem kırılamaz! Çizgi film izlerken sadece algıları açıktır.

1-27-950x917.jpg

Çocuğun ne kadar süre çizgi film izleyebileceğine karar verirken, aşağıdaki bilgileri aklınızda tutmanız gerekir:

Yıldan önce televizyonlu çocukları tanımaya başlamak son derece istenmeyen bir durumdur.

1-3 yaşlarında, çocuklar günde 20-30 dakika.

3-5 yaşlarında, çocuk TV'yi günde 40-50 dakika. Bu durumda, izlemenin birkaç parçaya bölünmesi arzu edilir.

social-haber-cocugunuz-3-yasindan-once-ekranla-tanismasin.jpg

Çocuğu ekrandan uzaklaştırmak göründüğü kadar zor değildir. Asıl sorun, ebeveynlerin ekran karşısında oldukça fazla vakit geçirmesinden kaynaklanır. Örnek olarak, hayattaki televizyon programlarına ek olarak birçok ilginç şeyin olduğunu gösterin. Çocukları çizgi filmlerden uzaklaştıracak eksiksiz bir yararlı faaliyetler listesi: okuma, yürüme, sürekli canlı iletişim, çizim yapma, yaratıcı aktiviteler geliştirme, çocuğun kendi elleriyle bir şeyler yapma, oyuncak oynama süreci gibi.

ekran-suresi.jpg

Çocuklar sıklıkla anne-baba davranışlarını taklit ederler. Ebeveyn telefonla uğraştığından daha uzun süreyi kitap okumaya ayırıyorsa, çocuğunun da benzer bir tercih yapma olasılığı da artar. Dolayısıyla dijital araçlarla kendi ilişkinizi gözden geçirin.

500047665.jpg

Bilgisayar, telefon, televizyon veya tablet gibi elektronik aletlerin kullanım amacının sadece eğlence amaçlı olmadığını çocuğunuza öğretin. Çocuğun cep telefonunun kontrol edileceği, şifre konulmasının istenmediği, sosyal medya hesaplarının ebeveyn tarafından takip edilme zorunluluğu çocukla birlikte anlaşılarak bir kurala bağlanmamalıdır.

multfilmy-deti00.jpg

Aşağı yukarı orta öğretim bitene kadar çocuğun internet erişimi ebeveyn kontrolünde olmalı, çocuğun hangi oyunları oynadığı, hangi videoları izlediği, ekran başında neler yaptığı ciddi olarak denetlenmeli, eğitici içerikli kullanılması da teşvik edilmelidir.

aktyvnyy-tvorchyy-rozvytok-ditey-3-5-rokiv-6748x.jpg

Bilgisayarda girdiği platformalar, sosyal medya kullanımı ve tehlikeleri ile ilgili bilgiler çocuğa mutlaka öğretilmeli. 14 yaşından önce çocuğunuz sosyal ağlarda bulunmamalı. Daha büyük çocuklar için sosyal ağları kullanmak önemli hale gelir. Ergenlik çağındaki çocukların internet hayatının ilkelerini öğrenmesini sağlayın. Ergenin sosyal medya hesaplarını takip edeceğinizi belirtin ancak hesapları üzerinden yorum yapmak ya da kişisel alanını ihlal edecek davranışlarda bulunmaktan kaçının.

razvitie-retchi-detey-rannego-vozrasta.jpg

Kendi başına internette gezinmesine izin verdiğiniz yaşa geldiğinde, çocuğunuz internetin olası tehlikeleri hakkında bilinçlenmiş olması gerekir. Çocuğunuz internet zorbalığına nasıl cevap verileceğini, gizlilik ayarlarının önemini ve nasıl yapılacağını, kişisel verilerin erişime açık olmasının tehlikeli sonuçlarını, belge indirmeyi ve intihalin ne demek olduğunu öğrenmiş olmalı.

26.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.