Ayşe Hoca At Sırtında Ok Atıyor

Etnospor Kültür Festivali'ne geri sayım sürerken, At Sırtında Ok atan Ayşe Melek Okuyucu ve Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Kazak, Woman TV'ye konuk oldu.

Ayşe Hoca At Sırtında Ok Atıyor

“Etnospor”, oyunun giderek endüstrileştiği günümüzde geleneksel kültürlerden süzülüp bugüne dek ulaşan, içerisinde yerel kimliklere has pek çok öğe barındıran sportif etkinlikleri ifade eden kapsayıcı bir terim. “Etnospor”da halk kültürlerine has özgünlükleri korumak, ilk amaç olarak öne çıkıyor. Merkezi İstanbul’da bulunan ve bünyesinde halihazırda 7 ülkeden 18 federasyonu barındıran Dünya Etnospor Konfederasyonu da 2016 yılından itibaren her yıl kadim sporların yaşatılması ve yaygınlaştırılması amacıyla birçok farklı milletin temsil edildiği Etnospor Kültür Festivali’ni düzenliyor. Festival, spor müsabakalarının yanı sıra farklı kültürlerin geleneksel yemeklerini de ziyaretçilere tanıtmayı hedefliyor.

Büyük mücadele

Etnospor Kültür Festivali’nin dördüncüsü bu yıl 3-6 Ekim tarihleri arasında Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganı ile tecrübenin ve işin ehli olmanın önemine dikkat çeken festival, bu yıl “PILAVDAN DÖNENIN KAŞIĞI KIRILSIN” diyerek kapılarını azim, kararlılık ve mücadele vurgusuyla açıyor. Festivalde geleneksel okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve pato olmak üzere 12 geleneksel spor dalında mücadele gerçekleştirilecek. Toplamda 1.000’e yakın sporcunun katılması beklenen ve yalnızca güreş kategorisinde 250 sporcunun yer alacağı festival, dört gün boyunca tam bir yağlı güreş şenliğine de ev sahipliği yapacak. Bu yıl Güney Kore’de on beşincisi düzenlenen Atlı Okçuluk Şampiyonası’nda altın madalya alarak şampiyon olan Berkin Aras da atlı okçuluk kategorisinde yer alacak.

ÇOCUKLAR GELENEKLE BULUŞUYOR

Etnospor Kültür Festivali spor ve oyun müsabakalarının yanında kültürel ve eğlenceli aktiviteleri ile de yüzbinlerce katılımcıya ulaşıyor. Ziyaretçiler sadece spor müsabakalarını izlemiyor, ok atma, ata binme, aşık ve mangala oyunu oynama birçok spor ve oyunu tecrübeli profesyonellerin gözetiminde deneyimleyebiliyor. Tüm etkinliklerin ücretsiz oluşu aileler için eğlenceli bir etkinliğe kolay ulaşım ve deneyimleme imkanı sunuyor. Organizasyonda çocukların da özel bir yeri var. Organizasyona katılan her yaş grubundan çocuk, topaç, çember, tiktak, kale, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgan başı, üç taş, beş taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, çocuk tiyatrosu, mendil kapmaca ve birdirbir gibi oyunları oynama şansı bulacak.

Festival, geleneksel kültürel değerleri günümüzle buluşturma amacıyla bu yıl Afganistan, Gürcistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Nijerya, Sudan, Kazakistan, Fas, Fildişi Sahilleri, Filistin, Irak, Özbekistan, Pakistan, Romanya ve Zimbabve’den oluşan 15 ülkenin geleneksel yemeklerini ziyaretçilerinin beğenisine sunacak. Kıl çadırlarda oba yaşamından tarihi el sanatları atölyelerine, kılıç kalkan gösterilerinden atlı gösterilere pek çok aktivite festival alanında sahne alacak. Alanda 16 Türk devletleri ve topluluklarına has çadırların yanı sıra Türkiye’nin yedi bölgesinden farklı illerin çadırları da yer alacak.


1568972335-d1-4-etnospor-oo-ahmet-bilal-arslan-d1-2-sahlanma-istanbul.jpg

1568972701-d4-2-ikinci-emre-bostanoglu-d4-2-hali-kocaeli.jpg

1568972702-d4-sergileme-nuri-coban-d4-2-yoresel-istanbul.jpg

1568972703-d5-1-birinci-arzu-ibranoglu-d5-1-cuval-yarisi-kocaeli.jpg

1568972704-3-l-k-d-l-dd-sebahatt-n-zveren-trebozdd2-semaver-jpg-stanbul.jpg

1568972705-d4-mansiyon-selnur-okudan-d4-3-kirman-stanbul.jpg

1568972707-d4-sergileme-nuri-coban-d4-3-kok-boya-istanbul.jpg

1568972742-d1-sergileme-kenan-kahraman-d1-1-atli-cirit-istanbul.jpg

1568972745-d1-sergileme-mehmet-eskici-d1-2-konsantrasyon-istanbul.jpg

1568972747-d1-mansiyon-hakan-etin-a-an-d1-2-atli-cirit-stanbul.jpg

 

Etnospor Kültür Festivali'ne geri sayım sürerken, At Sırtında Ok atan Ayşe Melek Okuyucu ve Etnospor Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Rabia Kazak, Woman TV'ye konuk oldu.

 


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.