Bacaklardaki Şişlik Hangi Hastalıklara İşaret Ediyor?

Bacaklarda şişliği hafife almayın! Geçici görülen bu rahatsızlık çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

Bacaklardaki Şişlik Hangi Hastalıklara İşaret Ediyor?

Ödem, esas olarak kollarda ve bacaklarda, her yerde ortaya çıkabilir. Ayrıca, ödem oluşumu insan vücudunda ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Cildinizde şişlik belirtileri olduğunda, ödem nedenini tespit etmek ve teşhis etmek için her zaman bir tıbbi kurumla irtibata geçmeniz önerilir.

2515647.jpg

FARKLI ŞEKİLLERDE ORTAYA ÇIKABİLİYOR

Periferik ödem olarak da tanımlanan bacaklardaki ödem farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ödem her iki bacakta simetrik bir görüntü verebileceği gibi, sadece tek bacakta da görülebilir. Bazı ödemlere ağrı eşlik ederken, bazılarında ağrı görülmez. Bazı durumlarda ise bacak şişmelerine ayakların eşlik etmediğini görürüz. Periferik ödem ani başlangıçlı, tek taraflı ve çok ağrılı olduğunda tehlikelidir. Kimi zamansa ödeme cilt kızarıklıklarının eşlik ettiğini görebiliyoruz.

783-feet-2191155-1280.jpg

ÖDEMİN KARAKTERİ ALTTA YATAN HASTALIĞIN BELİRTİSİ OLABİLİR

Her hastanın ödeme neden olan altta yatan hastalığı farklı olduğundan ödemin karakteri de değişiyor. Bu durumun tanı koyma aşamasında hastalıklar konusunda ipuçları veriyor. Her iki bacağın simetrik şişmesi kalp, böbrek ya da troid yetmezliği, kanda protein düşüklüğü, ilaç reaksiyonları gibi tüm vücudumuzu etkileyen sebepleri akla getirir. Ödemin tek bacakta ortaya çıktığı durumlarda ise varis, toplardamar ya da lenf yetmezliği gibi sadece o bacağı ilgilendiren dolaşım sorunlarını düşünürüz. Bu dolaşım sorunları her iki bacağı etkilediğinde ödem çift taraflı da görülebilir. Şişmeye ağrının eşlik etmemesi ve ödemin ayaklarda daha yoğun ortaya çıkışı daha çok lenf yetmezliğini akla getirmelidir. Ödemli bacakta kızarıklık, ağrı ve cilt ısısının artması enfeksiyonu düşündürür.

sxybm.jpg

TEK TARAFLI ANİ BAŞLAYAN AĞRILI ÖDEME DİKKAT!

Tek taraflı, ani başlayan, şiddetli ağrının eşlik ettiği ödemler, bacak toplardamarlarında ani tıkanma belirtisi olabileceği için tehlikeli olabilir. Bacak toplardamarlarında ani tıkanıklıklar nedeniyle oluşan bu ödemler, gerektiği gibi tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Ani başlangıçlı olmayan ödemlerin önemli bir sorun olmadığı söylenemez. Her ne nedenle olursa olsun periferik ödem tedavi edilmediğinde zamanla ciltte dermatide ve kalınlaşmaya, hatta yara açılmasına sebep olabilir.

vannochki-dlya-nog.png

TEDAVİ GECİKİRSE KRONİKLEŞEBİLİR

Bacakların kaldırılması kanın kalbe geri dönüşünü kolaylaştırdığı için hastalar genellikle şikâyetlerinin sabah saatlerinde geçtiğini belirtiyor. Ancak, gün içerisinde altta yatan hastalığın ağırlığına ve kişinin aktivitesine bağlı olarak öğle ya da akşama doğru ödem belirginleşmeye başlıyor, ancak uzun süredir periferik ödemi olan ve gerekli tedaviyi görmeyen hastalarda, ödemin kalıcı olabileceğini ve dinlenmekle geçmeyebileceğine dikkat çekiyor.

44668721.jpg

ÖDEM NASIL AZALTILIR?

Periferik ödem tedavisi altta yatan hastalığa göre şekilleniyor. Kalp ve böbrek yetmezliği olan hastalarda idrar sökücüler kullanılıyor. Tiroid hastalarında ise hormon takviyesi yapılıyor. İlaç reaksiyonun olduğu durumlarda ise hastanın tedavisi tekrar gözden geçiriliyor.

Gece uykusu sırasında, ayaklarınızın kalbin seviyesinin üstünde olması için ayaklarınızın altına bir yastık koyun. Kontrastlı duş alın. Gün boyunca ayakkabılarını değiştir, ayakkabılarını çıkar ve bacaklarını dinlendir.

lechenie-otechnosti.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.