Bandırma Vapuru, 101 yıl sonra yeniden Samsun'a çıktı!

19 Mayıs'ın 101. yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan Samsun'a yaptığı seyahat, internet üzerinden yeniden canlandırılıyor.

Bandırma Vapuru, 101 yıl sonra yeniden Samsun'a çıktı!

Bandırma Vapuru, yüzyılın rotasını 19 Mayıs'ın 101.yıldönümünde yeniden Samsun'a çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 19 Mayıs etkinliklerinin başlangıç noktası olan sefer 3 gün sürecek ve 19 Mayıs'ta Samsun'da sonlandırılacak. 19 Mayıs kutlamaları ise 16 Mayıs itibariyle dört gün boyunca sanal ortamda sürecek. 

unnamed-1.jpg
“YÜZYILIN ROTASI” SANAL ORTAMDA
Ulu Önder Atatürk’ün, Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a gerçekleştirdiği tarihi seyahat, bu yıl salgın nedeniyle sanal ortama taşındı. “Yüzyılın Rotası” etkinliği kapsamında, Bandırma Vapuru sanal olarak 16 Mayıs’ta İstanbul’dan hareket edecek ve 19 Mayıs’ta Samsun’da olacak. Bandırma Vapuru’nun uğurlanmasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılarak, bir konuşma yapacak.
Bu sanal seyahat süresince, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere yaptığı yolculuğu anlatan bilgilendirme içerikleri, videolar, söyleşiler ve dinletiler yer alacak.

unnamed.jpg
19 MAYIS SANAL ORTAMDA GÜN BOYU SÜRECEK ETKİNLİKLERLE KUTLANACAK
İBB, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkenin gençliğine armağan ettiği, milli duyguların en derin biçimde hissedildiği 19 Mayıs’ı sürece uygun programlar ve online etkinliklerle kutlayacak. İBB Kültür Daire Başkanlığı, belgesel, tiyatro ve film gösterimlerinden oluşan özel içeriklerine yarın başlıyor. Kutlamalar kapsamında, Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası saat 14.00’te, İBB Orkestralar Müdürlüğü de saat 18.00’de konser verecek.21.00’de ise “Dersimiz Atatürk” filminin gösterimi yapılacak. Programlar, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ve İBB’nin sosyal medya sayfalarından izlenebilecek.

"YA İSTİKLAL YA ÖLÜM" DİYEREK YOLA ÇIKMIŞTI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareketinin başlangıç noktası, Galata Rıhtımı’ndan seslendi: “İstanbul’dan yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, “Ya istiklal, ya ölüm” ülküsünü ta o günden ruhunda taşıyan bir komutandı, liderdi ve bu duyguyla yola çıkmıştı. 19 Mayıs 1919’da, Samsun’a çıkana kadar ki o 4 günlük heyecanı yaşayan Atatürk ve silah arkadaşları, hiç geriye bakmaksızın yola koyuldular. İşte 16 Mayıs’ta, vapurumuzu, Atamızın istiklale yola çıkışına eşlik etme adına buradayız.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a hareketi, “Yüzyılın Rotası” etkinliği ile yeniden canlandırılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İnternet ortamında hareket ederek 4 günde Samsun’a varacak olan Bandırma Vapuru’nu Galata Rıhtımı’ndan 12:10’da yolcu etti.

İstanbul’dan 16 Mayıs 1919’da yola çıkan Bandırma Vapuru, 4 günün sonunda 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaşabilmişti. “Yüzyılın Rotası” etkinlikleri kapsamında gerçek rotasına sadık kalınarak İnternet ortamında hareket eden Bandırma Vapuru, 19 Mayıs Salı günü Samsun’a ulaşacak. 

İMAMOĞLU: “UĞURLAR OLSUN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK”

Tarihteki adıyla Galata Rıhtımı’ndan Bandırma Vapuru’nu yolcu eden Başkan İmamoğlu, vapurun çok eski olduğunu ve “Samsun’a kadar gidebilir mi?” endişeleri ile yola çıktığını hatırlattı. İmamoğlu, konuşmasının devamında şu ifadeler yer verdi:
“Bandırma Vapuru’nun ömrünü tüketmiş olduğu bile konuşuluyordu. Daha ötesi, buradan yola çıktıktan sonra, Kız Kulesi’ne vardığında bile İngiliz görevlileri tarafından sorguya alınan vapur, denizde rotasında ilerlerken bir İngiliz torpidosu tarafından vurularak batırılacağı bile konuşuluyordu.  Rauf Orbay bu bilgiyi veriyordu. İstanbul’dan yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk, “Ya istiklal, ya ölüm” ülküsünü ta o günden ruhunda taşıyan bir komutandı, liderdi ve bu duyguyla yola çıkmıştı. Geri dönmenin mümkün olmadığını, Türkiye’nin istiklal ve istikbalinin, Anadolu’nun ayağa kalkmasıyla mümkün olduğunu kafasına yazmış, hazırlığını yapmış ve yola koyulmuştu. 19 Mayıs 1919’da, Samsun’a çıkana kadar ki o 4 günlük heyecanı yaşayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, hiç geriye bakmaksızın yola koyuldular. Hatta onları takip eden İngiliz torpidosunu yolda giderken, Karadeniz’in fırtınalı dalgaları arasında kendilerini kaybettirerek bir nebze rahatlamış oldular. İşte 19 Mayıs 1919, Atamızın ayağını Samsun’a basmasının başlangıç anı. Yani, umutların Bandırma Vapuru’na yüklendiği, geleceğe dönük bütün güzelliklerin ve güzel duyguların içine dolduğu o vapurun yola çıktığı yer burası. İşte 16 Mayıs’ta, vapurumuzu, Atamızın istiklale yola çıkışına eşlik etme adına buradayız. Uğurlar olsun Mustafa Kemal Atatürk.”

KAPTAN DURUSU DA UNUTULMADI
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101.Yıldönümünde, Atatürk ve 18 silah arkadaşını Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru’nun Kaptanı İsmail Hakkı Durusu da unutulmadı. Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş, vapur kaptanları Çetin Korkmaz, Bilal Rıfat Tiren ile baş makinist Ramazan Marangoz, Durusu’nun Feriköy Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret ettiler. Mezara çiçek bıraktıktan sonra, Durusu için dua ettiler.

1-072.jpg


“MİNNET DUYGULARIMIZI SUNMAK İSTEDİK”
Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun mezarı başında kısa bir konuşma yapan Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş, O’nun cesaretini hatırlatarak, minnet ve şükran duygularını ifade etti. Dedetaş, şunları söyledi: “İsmail Hakkı Durusu, 16 Mayıs 1919’da, Atatürk ve silah arkadaşlarını İstanbul’daki işgalcilerin 64 savaş gemisinin arasından cesurca çıkarmıştı. Üç gün, Karadeniz’in sert dalgalarıyla mücadele ederek, kıymetli yolcularını 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaştırmayı başarmıştı. 19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşı’mızın başladığı gün. Nitekim bugünü çok önemseyen Atatürk, doğum günü olarak kendine 19 Mayıs’ı seçmiştir. Biz de Kurtuluş Savaşı tarihine geçen kahraman Kaptanımızı anmak, bir kez daha minnet duygularımızı ve dualarımızı mezarı başında sunmak istedik.”
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.