Berat Kandili’nin Anlamı, Önemi Nedir? Berat Gecesi'nde Ne Oldu?

Bu gece mübarek günlerden ve gecelerden Beraat Kandili. Şaban ayının 15'inci gecesine denk gelen Berat Kandili, Müslümanlar tarafından Kur'an-ı Kerim okuyarak ,af dileyerek, ibadet ve dualarla idrak edilecek. Berat Gecesi'nin anlamı, önemi ve fazileti nedir? İşte merak edilenler ve bu geceye özel yapılacaklar ibadetler...

Berat Kandili’nin Anlamı, Önemi Nedir? Berat Gecesi'nde Ne Oldu?

Peygamberimizin Allâh' ın affı ve bağışlamasının çok olacağının müjdelediği Berat Gecesini ibadet, dua ve namazla ihya etmek gerekiyor. Kandili ibadetle geçirmek isteyen Müslümanlara Berat Kandili önemini, o gece ne olduğunu ve tüm merak edilenleri sizin için derledik.

BERAT KANDİLİ’NİN ANLAMI, ÖNEMİ VE FAZİLETİ

Kandiller ve benzeri geceler; iman, ibadet ve düşünce hayatımız bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır. Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmalıyız. Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, kendimizi gözden geçirme ve yenileme imkanı sunmaktadır.

kk.jpg

BERAT GECESİ’NDE NE OLMUŞTU?

Berat Kandili, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

Hazreti Muhammed'in, Berat Gecesine ilişkin şöyle buyurduğu ifade edilir: "Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur.

Bu gecede Allâh'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiği için, bu geceye kurtuluş anlamına gelen “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan Şaban ayının on beşinci gecesidir. Berat Gecesi İslam alemi için en hayırlı gecelerden biridir. Zira bu gece amel defteri yazılır.

tesbih.jpg

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Berat Gecesi'nin önemini şöyle anlatmıştır;

-Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.

-Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.

-Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.

-Bu gece herkesin amelleri Allahü Teâlâ’ya arz olunur.

Peygamberimiz bir hadis- şerifte ‘Allah Teâlâ Şabanın 15.gecesinde (bu gecede) dünya semasına iner, Ben-i Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları bağışlar.’ buyurmuştur.

BERAT GECESİNİN SIRLARI VE FAZİLETLERİ

Berat gecesinin öneminden bahsedilen bir hadis-i şerif için Hz. Aişe (ra) şöyle naklediyor: Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), Şaban ayının 15. gecesi olan Beraat gecesi’nde: 'Ya Aişe! Bu gece hangi gecedir?' buyurdu. Ben de: 'Allah ve Resulü en iyi bilir...' dedim. Efendimiz (SAV) şöyle cevap verdi: ''Bu gece Şaban'ın 15. gecesidir. Bu gecede dünya işleri ve kulların amelleri Yüce Allah’a arz olunur. Bu gece Allah'ın Cehennem’den affettiği kimselerin adedi, Benî Kelb Kabîlesi’nin koyunlarının kılları miktarıncadır.'' buyurdu. Ve: 'Sen bu geceyi benim ibâdetle geçirmeme izin verir misin?' dedi. Ben: 'Evet, buyurun,' dedim.

namaz.jpg

 

BERAAT GECESİ NAMAZI

Resulullah (sav) namaz kılmaya başladı. Fatiha ve küçük bir sûre okuyarak kıyâmını hafif tuttu. Secdesini ise gecenin yarısına kadar uzattı. Sonra ikinci rek'ata kalktı. Birinci rek'attaki kıraat gibi kıraatını hafif ettikten sonra, secdeye vardı. Ve sabaha kadar secdede kaldı. Ben Resulullah'ın o kadar uzun secdede kalmasından ve kendisinden geçmiş görünmesinden, ruhu kabz oldu sanmıştım. Bu endişe ile kendisine yaklaştım. Mûbarek ayaklarına dokununca vefat etmediğini anladım." (Beyhaki)

Bu geceye Berat gecesi denmesinin haricinde bir de “Kısmet ve Kader Gecesi” de denilebilmektedir. Nedeni ise şu şekilde rivayet olunmaktadır: Efendimiz (SAV) buyurdu ki: “Şaban ’ın yarısının gecesinde senenin tüm işleri kesin kararı bağlanır. Yaşayacak olanlar, ölecek olanlardan ayrılıp yazılır.” (Suyûtî, Dürül-Mensûr, 13/252-253)

BERAT KANDİLİ’NDE YAPILACAK İBADETLER

Berat Kandili gecesinde 4 Yasin Suresi okumanın fazileti çoktur. Bunlardan birincisi sağlıklı, ibadetli ve uzun bir ömür için; ikincisi hayırlı ve helal bol rızık için; üçüncüsü kaza ve beladan korunmak için; dördüncüsü de beratların yani amel defterlerinin sağ taraftan alınması için niyet edilmelidir.

Diğer ibadetleri ise şöyle sıralayabiliriz:

*           Kuran-ı Kerim okunabilir, okuyan kişiler dinlenmelidir.

*           Kabir ziyaretleri yapılabilir. Ölmüşlere Kuran’ı Kerim okunabilir.

*           Nafile namazlardan çok günahların affı için tövbe etmeye önem verilmelidir.

*           Kaza namazı kılınabilir.

*           Hasta ziyaretleri yapılabilir.

*           Durumu olmayan kimselere yardım yaparak onlar sevindirilebilir ve sadaka verilebilir.

*           Namazlardan sonra tesbih çekilebilir.

*           Samimi ve içten bir tövbe edilmelidir.

*           Cemaat namazlarına katılınabilir.

*           Peygamber Efendimiz (SAV)'e salat-ü selam getirilebilir.

*           Küs ve dargın kişiler barıştırılmalı, müminlerle helalleşilmelidir.

*           İsmen dua edilebilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.