Bu belirtiler varsa hamilesiniz!

Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Bunu öğrenmenin tek bir yolu var, o da hamilelik testi yaptırmak. Ancak bu olasılığın varlığını gösteren erken hamilelik belirtileri vardır.

Bu belirtiler varsa hamilesiniz!

Lekelenmeler ve kramplar

Hamile kaldıktan sonra döllenmiş yumurta (embriyo) rahim duvarına yerleşir. Bu durum hamileliğin en erken ortaya çıkabilecek belirtilerinden birine neden olabilir: lekelenme ve bazen de kramp. Buna implantasyon (yerleşme) kanaması denir. Yumurta döllendikten 6 ila 12 gün sonra herhangi bir yerde oluşabilir.

Kramplar regl döneminde yaşanan krampları andırır, bu yüzden bazı kadınlar kramp olduğunda bunun regl döneminin başlangıcındaki kanamaya dair bir kramp sanırlar ve yanılırlar. Yaşanan bu kanama ve kramplar önemsizdir.

dusuk-1.jpg

Beyaz akıntı

Kanamanın yanı sıra, vajinadan beyaz, süt kıvamında bir akıntı geldiği de görülebilir. Bu durum, doğumdan hemen sonra başlayacak vajina duvarlarının kalınlaşmasıyla ilgilidir. Vajinayı kaplayan hücrelerin çoğalması akıntıya neden olur.

Hamilelik boyunca devam edebilen bu akıntı, genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak akıntı ile beraber yanma, kaşıntı hissi veya kötü bir koku varsa bir doktora görünün ve mantar ya da bakteriyal bir enfeksiyon olup olmadığını kontrol ettirin.

cdn-images-1-evrimagaci-org-public-content-media-85b9102b270ebdf811b55a35c95b2680-001.jpg

Göğüste meydana gelen değişimler

Göğüste meydana gelen değişimler hamileliğin erken işaretlerinden birisidir. Bir kadının hormon düzeyi gebe kaldıktan sonra hızla değişiklik gösterir. Bu değişiklikler nedeniyle, göğüsler bir veya iki hafta sonra şişebilir, ağrı veya batma hissi oluşabilir. Veya kişi göğüslerini daha ağır veya daha dolgun hissedebilir veya dokunmaya karşı hassas olabilirler. Areolaadı verilen meme uçlarının etrafındaki alan da koyulaşabilir.

maxresdefault-008.jpg

Yorgunluk

Aşırı yorgunluk hissi hamilelikte normaldir ve erken başlayabiliyor. Bir kadın hamile kaldıktan bir hafta sonra alışılmadık bir şekilde kendini yorgun hissedebilir.

Bunun sebebi nedir? Bu durum genellikle progesteron adı verilen yüksek bir hormon seviyesiyle ilgilidir ancak oluşan aşırı yorgunluk durumuna düşük kan şekeri, düşük kan basıncı ve kan üretimindeki artış gibi diğer faktörler de katkıda bulunur.

Eğer yorgunluk hamilelikle ilgiliyse, kişinin bol bol dinlenmesi önemlidir. Protein ve demir yönünden zengin besinler yemek durumun dengelenmesine yardımcı olur.

2017-05-2910-47-30-800-bahar-1.jpg

 

Mide bulanması ve kusma (sabah bulantısı)

Sabah bulantısı, hamileliğin bilinen en ünlü bir belirtisidir. Fakat her hamile kadında görülmez.

Sabah bulantısının kesin ve net bir nedeni bilinmemekle beraber gebelik hormonları bu belirtinin oluşmasına muhtemel bir katkıda bulunur. Hamilelikteki bulantı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir ancak bulantı en çok sabah saatlerinde olur.

Bundan başka, bazı kadınlar hamile kaldıklarında bazı yiyecekleri çok arzu eder veya bu yiyeceklere katlanamazlar. Bu durumda aynı şekilde hormonal değişikliklerle ilgilidir. Hormonal değişimin etkisi o kadar güçlü olabilir ki, kişi en sevdiği yemeği düşününce bile midesi bulanmaya başlayabilir.

Mide bulantısı, aşırı yemek isteği ve isteksizliğinin tüm hamilelik boyunca sürmesi olasıdır. Neyse ki, belirtilerin birçok kadın için hamileliğinin 13. veya 14. haftasında azaldığı görülmektedir.

dusuk-1-001.jpg

Regl (periyod) gecikmesi

Hamileliğin en belirgin erken belirtisi - ve çoğu kadını hamilelik testi yaptırmaya iten - geciken regl dönemidir ancak geciken ve atlanan regl dönemlerinin hepsi hamilelikten kaynaklanmaz.

Ayrıca, kadınlar hamilelik sırasında bir miktar kanama yaşayabilir. Hamileyseniz, doktorunuza kanama konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini sorun.

Hamileliğin haricinde regl döneminin gecikmesi ve atlamasının başka nedenleri olabilir. Çok fazla kilo almış veya kaybetmiş olabilirsiniz. Hormonal problemler, yorgunluk veya stres diğer olasılıklardır. Bazı kadınlar doğum kontrol hapı almayı bıraktıklarında regl dönemlerinde gecikme olabiliyor ancak regl dönemi gecikmiş ve hamilelik bir ihtimal ise hamilelik testi ile kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

Sık sık idrara çıkmak

Birçok kadın için sık idrara çıkma durumu hamileliğin 6. ya da 8. haftası civarında başlar. Buna idrar yolu enfeksiyonu, diyabet veya idrar söktürücü kullanımı neden olmuş olabilir ama eğer hamile iseniz bu muhtemelen hormonal seviyesinden kaynaklanmaktadır.

Kabızlık

Hamilelik sırasında, progesteron hormonunun yüksek seviyeye ulaşması kabızlığa neden olabilir. Çünkü progesteron hormonu yiyeceklerin bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olur. Bu sorunu gidermek için bol su için, egzersiz yapın ve bol miktarda lifli gıdalar tüketin.

vlaknina-30-g-1.jpg

 

Ruh halinde değişimler

Bu durum özellikle ilk 3 aylık dönemde sık sık görülür ve hormonal seviyedeki değişikliklerlerden kaynaklanır.

1520242972-e7ky-cover.jpg

 

Baş ağrısı ve sırt bel ağrısı

Birçok hamile kadın, sık sık hafif baş ağrısından şikayet eder. Bununla beraber bazılarında sırt/bel ağrısı görülebilir.

bel-agrisi-001.jpg

Baş dönmesi ve bayılma

Bu durum, genişleyen kan damarları, düşük kan basıncı ve düşük kan şekeri ile ilişkili olabilir.

Hamile bir kadın bu belirtilerin tümünü veya sadece bir ya da ikisini yaşayabilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri sizin için rahatsız edici hale gelirse, doktorunuzla konuşun, böylece üstesinden gelebilmek için bir plan yapabilirsiniz.

Bu belirtilerin hamile kalma haricinde başka nedenlerden de kaynaklanabilir.  Dolayısıyla, bu belirtilerin bazılarını fark etmenizin, mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmeyeceğini, hamile olduğunuzu kesin ve net olarak söylemenin tek yolu  hamilelik testi yaptırmaktan geçiyor.

hamilelikte-bas-agrisi-ve-bas-donmesi-1.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.