Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği dünyada ne çok yapılan estetik operasyonlarından. Burun yüzün tam ortasında bulunduğu için ifade değişikliğine neden oluyor. Bu nedenle burun estetiği ameliyatları hatayı kabul etmiyor. Daha çok kadınlar tarafından tercih edilen burun estetiğiyle alakalı dikkat etmeniz gereken hususlar var.

Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatında asıl amaç yüze uygun ve doğal görünümlü bir burna sahip olabilmektir.

Bu yüzden burun estetiği ameliyatları kişiye özel ve yüze uygun olacak şekilde yapılmalı.

Burun estetiğinde; Burun kemeri veya burun ucunun sivri ya da yuvarlak olması değişebilir, burun küçültülebilir veya büyütülebilir. Burun deliklerinin kanatları istenildiği gibi yapılabilir. Burun kökü ve alın arasında bulunan açı ya da burun ucu ile dudak arasında bulunan açı değiştirilebilir.

Burun estetiği nefes almada sorun yaratan polip, sinüzit, burun etleri ve septalı septum gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.

KAÇ ÇEŞİT BURUN ESTETİĞİ YÖNTEMİ VARDIR?

Estetik burun ameliyatı iki farklı şekilde yapılabilir: Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti.

Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasında küçük bir kesi yapılır. Kesi yapıldıktan sonra burun iskeletinin görünmesi için burun derisi çıkarıldıktan sonra ameliyat yapılır.

Kapalı bir rinoplasti tekniğinde doğrudan burun deliklerinden girilen bir operasyondur. İki teknik de farklıdır ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

b1-001.jpg

KAPALI RİNOPLASTİ İLE DAHA HIZLI İYİLEŞMEK MÜMKÜN

Kapalı rinoplasti tekniğinde kesiler burun içinden yapılır ve burun ucunda kesi yapılmaz. Kapalı teknik çoğunlukla burun ve uçtaki sorunları düzeltmek için yapılır.

Kapalı rinoplasti teknik olarak oldukça zordur. Bu nedenle cerrahın anatomik bilgilere iyi derecede hakim olması gerekir. Bu teknikte burun ucundaki kıkırdak daha az travmatize olur, ödem ve şişlikler çabuk geçer, asimetri daha az görülür.

Açık Rinoplastinin kapalı Rinoplastiden daha fazla tercih edilmesinin nedeni, çoğunlukla burun revizyonlarını ve aşırı septum eğriliğini düzeltmektir. Kapalı Rinoplastiye göre daha kolaydır; çünkü burun ucu derisi çıkarılır ve kıkırdak görünürken ameliyat yapılır.

ameliyat.jpg

BURUN ESTETİĞİ HANGİ YAŞLARDA YAPILMALI?

Burun estetiği ameliyatı olmak için kızlarda 18, erkeklerde 19 yaş sınırı vardır. Ancak hastanın nefes alma sorunu varsa bu yaş daha erken çizilebilir.

AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIKLAR NELERDİR?

Burun estetiği yaptıracak kişilerin şekil ve teknik konusunda en az 1 ay öncesinden doktorlarıyla anlaşmaları gerekmektedir.

Vitamin, Aspirin, bitkisel tabletler, yeşil çay, enerji içeceği almamaları gerektiği, şekli ve tekniği anlaşıldıktan 1 ay sonra bu ürünlerin morluk ve şişliği artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ameliyat gününe kadar sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Operasyon günü kişide grip, nezle, uçuk gibi bir durumun olmaması gerekir.

OPERASYON SÜRECİ NASIL İLERLER?

Burun ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve operasyona bağlı olarak yaklaşık 1.5-2 saat sürer. Ameliyat sonrası ağrı olmaz, ameliyattan sonraki ilk gün yüze soğuk uygulama yapılır. Hasta 1 gece hastanede kalır ve ertesi gün evine döner.

estetik-2-001.jpg

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NASIL OLUR?

Ameliyattan 2-3 gün sonra ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ancak bu durum giderek azalır.

Burun estetiği ameliyatından ortalama 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır, hasta rahatlıkla normal hayatına dönebilir.

b2-001.jpg

GÖZ ÇEVRESİ SARARABİLİR

Yarayı temiz tutmak için size antibiyotik verilebilir. Burnunuz gergin ve ağrılı hissedecektir. Normal ağrı kesici ilaçlar rahatlamanız için yeterli olacaktır. Ameliyatın bir parçası olarak burnunuz kırıldıysa, yaklaşık yedi ila 10 gün boyunca göz çevresinde belirgin morluklar, 10 ila 20 gün boyunca göz çevresinde sararma olacaktır.

2 AY SPORA ARA VERMELİ

Hava yolculuğu birinci ve ikinci hafta sonları yapılabilir. 1 hafta sonra kısa yürüyüşler yapılabilir. Koşular 2 hafta sonra yapılabilir. 3 hafta sonra spor yapılabilir ve doz kademeli olarak artırılarak 2 ay sonra ağır sporlar ve ağırlık egzersizleri yapılabilir.

ba.jpg

AMELİYATA HAZIR MIYIM?

Mümkün olduğunca sağlıklı olun. İyi bir beslenme planı ve düzenli egzersiz ile kilonuzu sabit seviyede tutmanız oldukça önemlidir. Bu konuda bir beslenme uzmanından profesyonel destek alabilirsiniz.

Sigara içiyorsanız, operasyondan en az altı hafta önce sigarayı bırakmak komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

bc.jpg

BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI

Burun estetiği ameliyatları, ameliyat olacağınız merkeze, hekime ve uzmana, imkanlara, yaşanılan şehir ve bölgeye göre değişiklik gösterebilen kriterler içerisinde şekillenir. Fiyat ile ilgili yoperasyon yaptıracağınız yer ile iletişime geçmeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.