Çalışanların koronavirüs endişesi azaldı mı?

Kariyer.net’in “HR Pulse” araştırma serisi kapsamında Curiocity iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının ikinci dönem sonuçları açıklandı.

Çalışanların koronavirüs endişesi azaldı mı?

“Koronavirüs ve İş Hayatı” ikinci dönem araştırmasına; 996 beyaz yaka ve 500 mavi yaka çalışan katılırken 357 İşveren/İK yetkilisinin de görüşleri alındı. Araştırma sonuçları; salgının seyrine ilişkin belirsizliklerin ikinci dönemde görece azaldığını, insan kaynakları yetkilileri ve beyaz yaka çalışanların da salgınla ilgili endişe seviyelerinin ilk döneme göre düştüğünü ortaya koydu.

EVDEN ÇALIŞMA CAZİBESİNİ KAYBEDİYOR
Salgın nedeniyle şirketlerinde evden çalışma önlemi alınan beyaz yaka çalışanlardan, bu esnekliğin önümüzdeki dönemde kalıcı olmasını talep edenlerin oranının ikinci dönemde %13 düşüş göstermesi dikkat çekti. Çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin azalması, sürekli evden çalışma yerine belirli günlerde evden çalışılan modellere daha sıcak bakılabileceğine işaret etti.

evdencalisma1.jpg

EVDEN ÇALIŞMA SİSTEMİNİN KALICI OLMASINA TALEP AZALIYOR
Diğer yandan ilk döneme göre tekrar ofise dönme konusundaki tedirginlik düzeyinin İK yetkililerinde %47’den %39’a; beyaz yaka çalışanlarda ise %54’ten %43’e düştüğü görüldü. Bu durum, çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin azalmasının nedenlerinden biri olarak görüldü.

EVDEN ÇALIŞANLAR ODAKLANMAKTA ZORLANIYOR MU?
Şirketlerinde evden çalışma uygulamasına geçilmesinin günlük işlerini olumsuz etkilediğini belirten İK yetkililerinin oranı ilk dönemde %37 iken; ikinci dönemde %50 seviyelerine yaklaştı.

evdencalisma2.jpeg

VERİMLİLİK NEDEN AZALIYOR? 
Beyaz yaka çalışanların yaklaşık yarısı, evden çalışmanın verimliliklerinde bir fark yaratmadığını dile getirdi. Hem İK yetkilileri hem de beyaz yaka çalışanlar, evden çalışmanın daha az verimli olmasının en önemi iki sebebini, çalışma arkadaşları ile eş zamanlı iş yürütememek ve evde odaklanmanın zor olması diye nitelendirdi.

ENDİŞE SEVİYESİ GİDEREK AZALIYOR
Araştırmanın ikinci dönem sonuçları; hem İK yetkililerinin (%47) hem de beyaz yaka çalışanların (%51) salgınla ilgili endişelerinin benzer seviyelerde olduğunu ve bu kesimin endişe seviyesinin mavi yakalı çalışanlara (%60) göre daha düşük olduğunu ortaya koydu.
Diğer yandan salgına yönelik tutumunda endişeli olduğunu söyleyen İK yetkililerinin endişe seviyelerinde ilk döneme göre %17, beyaz yaka çalışanların ise %14 oranında düşüş görüldü. Hem beyaz yaka hem de mavi yaka çalışanların endişe ettikleri konularının başında sırasıyla; ailelerinin sağlığı ve aile büyükleri/yaşlıların sağlığı geldi.

SALGINDAN SONRA NORMALE DÖNEBİLECEK MİYİZ?
Salgın sonrası normal düzene geri dönüleceğini düşünen İK yetkilileri (%25) ve beyaz yaka çalışan (%25) oranı ikinci dönemde artış göstererek, mavi yakalı çalışanlar (%27) ile benzer seviyelere yükseldi.

ÇALIŞANLARIN ŞİRKETLERİNE VERDİĞİ NOT YÜKSELİŞTE
Şirketlerinin aldıkları önlemleri, bu önlemlerin iletişimini ve şirketin kriz yönetimi performansını yeterli bulduğunu belirten beyaz yaka çalışan oranının, ilk döneme kıyasla yaklaşık %10 artması dikkat çekti. Diğer yandan beyaz yaka çalışanların yarısı, kriz yönetiminde şirketlerinin kriz yönetimi performansının kendilerini tatmin etmediğini ifade etti.

Araştırma sonuçları mavi yaka çalışanların (%33), beyaz yaka çalışanlara (%23) göre şirketlerinin aldığı önlemleri daha yetersiz bulduğunu gösterdi.

SALGIN ÖNLEMLERİNİN ARTIŞI GÜVEN VERİYOR
Araştırmanın ikinci dönem sonuçları, işletmelerin sadece çalışanları için değil tedarikçiler, müşteriler gibi ekosistemindeki diğer paydaşlar ve toplumdaki ihtiyaç sahipleri için de aldıkları önlemleri ilk döneme göre %9 civarında arttırdığını gösterdi. Çalışanların, işletmelerin aldığı önlemler açısından farkındalığı İkinci dönemde artmış olsa da bu önlemlerden haberi olmayanların oranının hala %40’ın üzerinde olması dikkat çekti.

HER 10 İŞLETMEDEN 4’Ü, KISA ÇALIŞMA MODELİNE GEÇTİ
Salgın süreci uzadıkça alınan önlemler şekil değiştirirken, özellikle maliyetlerin kısılması ve kısa dönem çalışma modeli gibi önlemlerin ilk döneme göre arttığı görüldü. Kısa çalışma modeline geçen işletmelerin ikinci dönemde %23’den %41’e çıktığı görüldü.

MOTİVASYONU ARTIRMAYA YÖNELİK EK UYGULAMALAR
Salgın sürecindeki belirsizliğin azalması ile beyaz yaka çalışanların işveren markasına yönelik genel yaklaşımlarının tüm başlıklarda iyiye gittiği gözlemlendi. Bu dönemde beyaz yaka çalışanlarının motivasyonunu artırmaya yönelik ek uygulamalar yapan şirketlerin oranı %12 artışla %27’ye ulaşsa da son dönemde işverenlerin %73’ünün çalışan motivasyonunu artırmak için herhangi bir uygulama yapmadığı dikkat çekti.

ÇALIŞANLARIN YARISI HAKLARINI BİLMİYOR
Beyaz yaka çalışanların salgın dönemindeki haklarının neler olduğu konusunda bilinç seviyesi ikinci dönemde artsa da; yarıdan fazlasının bu dönemdeki haklarını bilmemesi dikkat çeken diğer bir bulgu oldu.

MAVİ YAKALILARIN CEVAPLARI DAHA OLUMSUZ
Diğer yandan araştırmada şirket yönetimine güven, şirkete bağlılık, performansa etki gibi başlıklarda mavi yaka çalışanların, beyaz yakalılara göre daha olumsuz yanıtlar verdiği görüldü. “Şirketiniz motivasyonunuzu artırmak için ek uygulamalar yapıyor mu” sorusuna mavi yaka çalışanların sadece %10’u evet cevabını verdi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.