Canan Güllü’ye ABD Dışişleri’nden Cesur Kadınlar Ödülü

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl verdiği Uluslararası Uluslararası Cesur Kadınlar (IWOC) ödülüne bu sene Türkiye’den Canan Güllü de seçildi. Güllü ödülünü 8 Mart TSİ 18:00’de yapılacak dijital bir törenle alacak.

Canan Güllü’ye ABD Dışişleri’nden Cesur Kadınlar Ödülü

Ahu ÖZYURT
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2007 yılından bu yana verdiği  Uluslararası Cesur Kadınlar ödülünün bu yılki sahipleri de açıklandı. 

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü bu sene ödüle hak kazanan dünya çapında 15 kadın arasında yer aldı. Sri Lanka’dan Guatemala’ya, İran’dan Çin ve Belarus’a kadar uzanan geniş bir coğrafyanın activist kadınlarını güçlendiren ödülü Türkiye’den daha önce Şafak Pavey de kazanmıştı. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Canan Güllü’yü tanıttığı yazıda şu ifadelere yer verdi:

“31 yıllık bir kadın hakları aktivisti olan Canan Güllü 52.500 üyeli 186 şubeli dev bir yapı olan Kadın Dernekleri Federasyonunun yönetiyor. 2007 yılında Türkiye’de kadınlara yönelik şiddetle mücadele için ilk telefon hattını kuran Güllü 2012’den bu yana İstanbul Sözleşmesinin uygulanması ve yaygınlaşması için eğitim ve hak savunuculuğu kampanyaları düzenliyor ve hükümetin eksiklerini ve hatalarını dile getiriyor. Canan’ın aktivistliği, bazı politikacıların çıkılması için uğraştığı İstanbul Sözleşmesinin geniş kitlelerle buluşmasını ve kadına yönelik şiddete karşı tavır oluşmasını sağlıyor.”

Canan Güllü’nün yanı sıra, başörtüsü yarışma sırasında açıldığı için ülkesinden tehdit alan İran’lı satranç hakemi Şöhret Bayat, Kongo Cumhuriyeti’nde çatışmalı alanlarda kadın ve kız çocuklarının yürüttüğü arabuluculuk faaliyetlerini organize eden Julienne Lüsenge de ödülü alanlar arasında. Diğer IWOC ödülü sahipleri de şöyle:

Maria Kalesnikava: Belarus’lu siyasi muhalif ve activist. Lukaşenka yönetimine karşı gelen erkek muhaliflerin hapse atılmasının ardından tarihi bir kampanya başlattı ve hükümetin hedefi oldu. 

Phyoe Phyoe Aung: Burma’lı genç siyasi activist. Farklı etnik gruplardan gençleri biraraya getirerek, barış ve uzlaşı hareketi başlattı. 2015’te Mandalay’dan Yangon’a yürüyüşü devlet şiddeti ile bastırıldı ama o yoluna devam etti. 

Maximillienne C. Ngo Mbe: Kamerun’lu İnsan Hakları savunucusu. Kamerun’daki etnik çatışma süreçlerinde barış ve çözüm için çalıştı. 

Wang Yu: Çin’li İnsan Hakları Hukukçusu. Çin’li muhalifler, kadınlar ve çocukların davalarını üstlendi. Halen ülkesini terk edemiyor.

Mayerlis Angarita: Colombia’lı barış aktivisti ve çatışma önleyicisi. Ülkenin içine düştüğü etnik çatışmadan zarar gören kadın ve çocuklar için  “Hayat İçin Hikaye Anlat” hareketini başlattı. 

Erika Alfan: Guatemala’lı Hakim. Üst düzey yolsuzluk ve savaş suçları davalarına bakarak hukukun üstünlüğünü savundu. 

Muskan Khatun: 15 yaşında asit saldırısına maruz kaldıktan sonra bu suça yönelik cezaların arttırılması için kampanya yönetti.

Zehra Muhammed Ahmed: Somali’li kadın hakları aktivisti, 20 yılı aşkın süredir cinsiyet temelli şiddet suçlarına karşı mücadele verdi. İlk telefonla yardım hattını kurdu.

Alicia Vacas Moro: İspanya’lı rahiba ve hemşire. Mısır’da kurduğu klinik ile fakirlere sağlık hizmeti sağladı, Bedevi kabilelerin bile kreşe erişimine destek oldu. 

Ranitha Gnanarajah: Sri Lanka’lı avukat. Yargısız infazlar, kaybolmalar ve hukuksuz gözaltılarla mücadele etti. 

Ana Rosario Contreras: Venezualla’nın başkenti Karakas’ın Hemşireler Derneği başkanı. İşçi hakları, sağlığa erişim, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve zorluklara karşı aktivizm yürüttü.

8 Mart TSİ 18:00’de ABD Dışişleri Bakanlığı sitesinden yapılacak dijital ödül töreninde ayrıca Afganistan’da 2020 yılında hayatını kaybeden 7 kadın da anılacak ve hatıralarına ödül verilecek. 

https://www.state.gov/2021-international-women-of-courage-award-recipients-announced/

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.