Çocuklar Neden Dişlerini Gıcırdatıyorlar?

Diş sıkma ve gıcırdatma bruxism olarak adlandırılır. Bu alışkanlık genellikle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebiliyor. Peki diş gıcırdatma ve sıkma alışkanlığı nasıl oluşuyor , bu kötü alışkanlıktan kurtulmanın yöntemi nedir?

Çocuklar Neden Dişlerini Gıcırdatıyorlar?

Diş gıcırdatması nedir? Bu kramplar, gerginlik sonucu çiğneme kaslarında keskin bir azalma nedeniyle ortaya çıkıyor. Alt çene üste çarpar, hareket eder ve ebeveynleri korkutan korkunç bir ses duyulur. 

2300200.jpg

1. Yanlış ısırık. Bu durumda, çene aparatının kıvrılmasını önlemek için ortodontistle görüşmek gerekir.

2. Stres ve heyecan.

3. Geniz eti (adenoid) veya burun solunum zorluğu.

4. Kalıtım. Bazen bu kas kasılması annelerden ve babalardan gelir.

5. Nörolojik veya endokrinolojik hastalıklar. Nadiren ortaya çıkarlar, ancak gıcırtılı diş ele geçirmeleri 10 saniyeden fazla sürerse ve sadece geceleri değil, aynı zamanda gündüz de tekrarlarsa, mutlaka çocuğunu doktora göstermelisiniz.

6. Süt dişlerini dişlendirmek. Bazen bu işlem, kısa süreli çiğneme kaslarının kramplarına ve dişlerin çatlamasına yol açar. 

drupal-thewell-babyteeth-gettyimages-138307575.jpg

Çocuk geceleri Dişlerini Gıcırdatıyor

Çocuğunuz geceleri dişlerini gıcırdatıyorsa ve aynı zamanda tükürüğünü yutarsa, bir rüyada boğuşur, hatta konuşursa, nefesi daha sık olur, işte bunlar nabzı bruxism (sinirsel aşırı heyecanlanma) hastalığının nedenleridir. Özellikle de bu sık sık duygusal olarak hareketli çocuklarda ve erkeklerde kızlardan daha sık görülür. Kaygı nedenleri farklı olabilir. Belki de çocuk yatmadan önce fazla oynamış ya da  "korku hikayeleri" okumuş olabilir.

zd-medicina-skolko-spat-detyam-1282x845.jpg

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çocuklardaki diş gıcırdatma tedavisinde öncelikle basit çözümler düşünülmelidir. Öncelikle, pedodonti uzmanı tarafından ağız içi muayene yapılmalı, diş gıcırdatma sıklığı ve şiddeti hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Daha sonra, eğer dişlerde aşırı aşınmalar varsa bu bölgelerin tedavisi yapılır. Ayrıca dişlerin kapanış ilişkisi kontrol edilerek bozukluk varsa bunlar basit aşındırmalarla dengelenir ve düzeltilir. Eğer bu düzeltmeler fayda etmiyorsa, dişleri korumak ve alışkanlığı bıraktırmak için basit, koruyucu ağız içi apareyler yapılarak sorun ortadan giderilmeye çalışılır. Bu arada çocukta yukarıda saydığımız bağırsak paraziti veya diğer sistemik faktörlerin varlığının olup olmadığı araştırılmalıdır.

cocuklarin-ilk-dis-hekimi-tecrubesi-1200x799.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.