Derin Yoksulluk Ağı metropolün şaşırtan yüzünü ortaya çıkardı

Koronavirüs salgını döneminde İstanbul’da yoksullukla dayanışma gösteren Derin Yoksulluk Ağı, 18 Mart ve 1 Mayıs arasındaki dayanışma sonuçlarını dikkat çeken verilerle açıkladı.

Derin Yoksulluk Ağı metropolün şaşırtan yüzünü ortaya çıkardı

Derin Yoksulluk Ağı, 18 Mart ve 1 Mayıs tarihleri arasındaki dayanışma verilerini açıkladı. Hacer Foggo, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Foggo’nun açıklamaları İstanbul gibi büyük bir metropolde yaşanan yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi.

hacerfoggo.jpg

METROPOL’DE AÇLIK VAR

Derin Yoksulluk Ağı’ndan Hacer Foggo, Bianet’ten Evrim Kepenek’e konuştu. Foggo, yaptıkları çalışmaları aktarırken kamunun da sosyal devlet anlayışıyla pandemi sonrasında sosyal hizmet yönetimine pratik çözümlerle müdahale etmesi gerektiğini vurguladı. Foggo, derin yoksulluk tanımının açlık sınırının altında yaşayan, temel gıda malzemelerine erişemeyen yurttaşları kapsadığını belirtti.  

Koronavirüs salgını döneminde İstanbul’da yoksullukla dayanışma gösteren Derin Yoksulluk Ağı, 18 Mart ve 1 Mayıs arasındaki dayanışma sonuçlarını dikkat çeken verilerle açıkladı.

“760 haneye, taze ve kuru gıda olmak üzere iki defa market alışverişinin yapılması ve 300 aileye bebek bezi ve mama gönderimin yapılmasına aracılık ederek 3000'den fazla kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanması sağlandı…”

Koronavirüs salgını döneminde İstanbul’da yoksullarla dayanışma gösteren Derin Yoksulluk Ağı, 18 Mart ve 1 Mayıs arasındaki dayanışmanın sonuçlarını açıkladı.

Ağ, İstanbul'da Şişli Kuştepe Mahallesi, Çekmeköy Nişantepe, Ümraniye Dudullu, Beyoğlu Kasımpaşa, Kağıthane Telsizler, Ataşehir Yeni Çamlıca ve Mimar Sinan, Büyükmece Merkez, Esenyurt , Bayrampaşa ve Fatih Karagümrük (Sulukule Mahallesi) başta olmak üzere üç bin kişiye destekçiler aracılığı ile gıda ulaştırdı.

1-073.jpg

Foggo: #EvindenDeğiştir adı ile bir kampanya başlattık 

Derin Yoksulluk Ağı'ndan Hacer Foggo, günlük yaşantının yoksulluğa rağmen devam etmesi için kriz müdahalesi ekipleri gibi harekete geçtiklerini belirterek şu vurguları yapıyor: 

“Derin yoksulluk, açlık sınırının altında yaşayanların, kronik bir dip yokluk durumu. Çünkü, pandemi döneminde günlük kazançla geçinmeye çalışan yaşlılar, kağıt toplayıcıları, çiçekçilik, seyyar satıcılık, güvencesiz tekstil işçileri, berber, terzi, garson ve benzer işlerde çalışanlar gıdaya erişimde zorlanmaya başladılar.

"Bizler de yaklaşık 15-20 yıldır sahada takip ettiğimiz bu aileleri bu dönem de yalnız bırakmamak için 18 Mart’ta “Derin Yoksulluk Ağı” olarak #EvindenDeğiştir adı ile bir kampanya başlattık. Bu veriler sadece bir aylık veriler.

"18 Mart’tan bu yana olağanüstü bir çalışma yaptık, hiç bağış toplamadan sadece destekçilerimizin online alışverişleriyle açlık noktasında olan ailelere gıda göndermeyi başardık. Duygu olarak çok yıpratıcı bir süreçti benim ve arkadaşlarım için. 15 yıldır yoksul mahallelerde ailelerle çalışıyorum ama bütün temel ihtiyaçların birdenbire evlerde buhar olduğu başka bir dönem görmedim.

3-033.jpg

“HER ŞEY İÇİN GEÇ OLMASIN”

"Gıdaya erişemiyor, mama dahi alamıyor, kira ödeyemiyor, faturalar birikiyor. Evde yalnız anne, engelli, kronik hasta, yatalak, yaşlı ve çocuk ve bebek varsa hayat onlar için iyice çıkmaza girdi. Şimdi kiraları biriktiği için çocuklarının yanına taşınan yaşlılar ya da annelerinin yanına taşınan genç çiftlere tanık oluyoruz. Hatta eşler ayrı ayrı annelere taşınıyorlar. Tabii bu olanaklara sahip olamayanlar ise evsiz kalma riski ile karşı karşıyalar. Bu dönemin en mağdurlarından biri de çocuklar ve bebekler oldu gıdaya, mamaya erişmekte zorluk çektiler.

2-040.jpg

ÇOCUKLAR TRAVMA VE ÖFKE YAŞIYOR

"Çocukların anlamakta güçlük çektikleri bu süreç onlar için inanılmaz bir travmaya ve öfkeye neden oldu. Derin Yoksulluk Dayanışma Ağı modeli bir sosyal hizmet modeli değil tabi ki, kriz döneminde temel yaşam haklarına erişimi kolaylaştırmak amacıyla gıda ve temizlik malzemesi, bebek bezi ve maması gibi ihtiyaçlarına ulaşmasını sağlamak az da olsa ödenemeyen su, elektrik ve doğalgaz bedellerinin ödenmesine, yani günlük hayatın devam etmesine yönelik harekete geçirilen bir dayanışma, bir kriz müdahalesi .  

"Şimdi kamunun sosyal devlet anlayışı ile pandemi sonrası sosyal hizmet yönetimini gerçek duruma göre yeniden uygulanabilir ve pratik çözümlerle, evsizlik sorunu daha fazla büyümeden yani var olan sorunlara yeni sorunlar eklenmeden acil tedbirlerle müdahale etmesi gerekiyor.  Yoksa, her şey için çok geç olacak.” 

"BİNDEN FAZLA KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ"

“İşyeri kapandı veya işten çıkarıldı. Zaten yoksul olan bu haneler açlığa ve yoksulluğa terk edildi.” denilen rapordan bazı veriler şöyle:

Derin Yoksulluk Ağı Covid-19 Pandemisi başladıktan sonra başlattığı dayanışma sistemiyle;

 • 50 çocuğa kitap gönderildi.
 • 50 çocuğa bayram kıyafeti gönderildi.
 • 290 haneye ramazan kolisi gönderildi.
 • Çadırda yaşayan 20 aileye erzak kolisi gönderildi.
 • Çalışamayan 150 müzisyene erzak kolisi gönderildi.

Bu desteklerle toplamda 1227 haneye ve 5000'den fazla insana ulaşıldı. Ulaşılan hanelerde :

 • 1000'den fazla kişi geçimlik işlerini kaybetti.
 • Bu kişilerin 380'u sokaktan geçimini sağlayan; müzisyen, çiçekçi, boyacı, simitçi, seyyar satıcı ve katı atık işçileri.
 • 95 kişi gündelik işlerden para kazanan; temizlik, inşaat, çocuk bakıcısı.
 • 31 kişi lokanta, berber, kahvehane gibi çalıştıkları işyeri kapandığı için geçimliklerini kaybetti.
 • 107 kişi işten çıkarıldı.
 • 130 kişi ise ücretsiz izne çıkarıldı. Bu kişileri çoğunluğu tekstil sektöründen.
 • 14 kişi uzun süredir işsiz durumda.
 • 32 yalnız yaşayan anne çocuklarının bakımı için çalışamaz durumda.
 • 42 yaşlı ise yaşları sebebiyle iş olanaklarına erişemiyor.
 • 12 hanede mülteciler yaşıyor.
 • Ayrıca yalnız yaşayan sekiz öğrenci, atanamayan iki öğretmen bulunuyor. 
 • 1227 hanede en az, 1247 çocuk, 126 bebek, 69 öğrenci, 19 hamile, 50’den fazla yaşlı birey, 47 engelli birey, 10 kanser hastası, 8 yatalak hasta,13 kalp hastası bulunuyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.