Disney Prensesleri ne öğretiyor? Araştırmadan çarpıcı sonuçlar

Disney Prensesleri’nin yeni masallarını illüstrasyonlarla anlatan 14 kitaplık seri, çocuklara “daha iyi bir dünya için” ilham vermeyi amaçlıyor. Ariel, Rapunzel, Elsa ve Moana'nın yeni masalları çocukların iyilik, arkadaşlık, özgüven dürüstlük isteklerinin peşine düşüyor.

Disney Prensesleri ne öğretiyor? Araştırmadan çarpıcı sonuçlar

Disney dünya çapında başlattığı Büyük Prenses Kutlaması kapsamında 14 orijinal Disney Prensesi’nin yeni masallarının anlatıldığı bir dijital kitap serisi yayınladı. Cesaret ve İyilik Masalları adlı bu seriyle Disney, tüm dünyada çocuklara “daha iyi bir dünya için” ilham vermeyi amaçlıyor. Dünya çapında başarılı sanatçıların illüstrasyonlarıyla hazırlanan, cesaret ve iyiliğin önemini yücelten bu masallar bugün itibarıyla ücretsiz olarak çocukların beğenisine sunuluyor. 

1619765919-emea-turkish-cov-003.jpg

Disney’in yaptığı araştırmalar, anne-babalar için en önemli karakter özelliğinin iyilik olduğunu, çocuklarına iyilik gibi önemli değerleri öğretmek istediklerinde güvenilir karakterler olarak Disney Prensesleri’ni ve masallarını tercih ettiklerini ortaya koydu. İşte bu araştırmadan yola çıkarak hazırlanan yeni dijital kitap serisindeki masallar, zor durumlarda cesaretlerini ve iyiliklerini ortaya koyan bu sevilen karakterlerin kişilik özellikleri ve yaşadıkları maceralar aracılığıyla çocuklara ilham vermeyi amaçlıyor. 

Disney EMEA Tüketici Ürünleri Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Tasia Filippatos, yeni kampanyayla ilgili yaptığı değerlendirmede “Disney masalları zamanın ötesindedir. Kendilerine has ve hayran olunası karakter özelliklerinin yanı sıra cesaret ve iyilik bütün Disney Prensesleri’ni birbirine bağlar. Hepimiz biliyoruz ki küçük bir iyilik adımı başkaları üzerinde çok büyük bir etki sağlayabilir. Disney olarak Cesaret ve İyilik Masalları dijital kitap serimizin çocuklara dünyanın daha iyi bir yer olabilmesi için üzerlerine düşeni yapmaları konusunda ilham vermesini umuyoruz.” dedi.  

1619765929-ariel-story-003.jpg

Disney’in yeni serisi Cesaret ve İyilik Masalları, anne-babalar için çocuklarına öğretecekleri en önemli değerlerin neler olduğu konusunda yapılan araştırma ışığında oluşturuldu. Disney Prensesleri’nin yeni maceralarını anlatan bu muhteşem dijital masallar serisi 27 Nisan itibariyle ücretsiz olarak dünya çapında çocukların beğenisine sunuluyor. Türkiye’deki tüm çocuklar da meraklı, maceracı, özgür ruhlu ve kararlı Ariel; merhametli, iyimser, umut dolu ve azimli Moana ile durdurulamaz, yaratıcı, kararlı ve özverili Rapunzel’in Türkçe’ye uyarlanmış masallarını disneyprincessstories.gen.tr adresinde bulabilecekler. 

1619765932-rapunzel-story-2-003.jpg

Ariel, Rapunzel ve Moana’nınkilere ek olarak Elsa ve Sindirella’nın masalları da Türkiye’nin lider süpermarket zincirlerinden Migros’la gerçekleştirilen iş birliği ile ülke çapında çocukların beğenisine sunulacak. Disney hayranı çocuklar ve aileleri bu beş muhteşem masal serisine mayıs ortasından itibaren migrostv.migros.com.tr adresinden ücretsiz olarak ulaşabilecekler. 

The Walt Disney Company Büyük Prenses Kutlaması kapsamında yıl boyu sürecek etkinlikler, deneyimler ve özel ürün lansmanlarında Disney Prensesler’i aracılığıyla çocuklara cesaret ve iyiliğin önemini hatırlatacak. Kutlama etkinliklerinin açılışını, The Wonderful World of Disney, Rodgers & Hammerstein’s Cinderella’da çok sevilen Disney Prensesi Sindirella’yı canlandıran Grammy ödülü sahibi şarkıcı Brandy yapacak. Genç şarkıcının bu projeye özel hazırladığı teklisi “Starting Now” Walt Disney Records tarafından 21 Mayıs’ta yayınlanacak. Şarkı için çekilen video müzik klibi ise ağustos ayında Disney Channel’da ilk kez yayınlanacak Disney Princess Remixed – An Ultimate Princess Celebration’da gösterilecek. 

which-disney-princess-shares-your-energy-type-2-915x608-1.jpg

Disney Prensesleri ne öğretiyor? 

Bağımsız araştırma şirketi Fly Research 6 ülkede (İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya ve Polonya) tam 5 bin yetişkinle görüşerek gerçekleştirdi.  

Ailelere göre çocuklarının Disney prenseslerinden öğrendiği 10 değer: 
1.    İyilik - % 62
2.    İyi arkadaş olmak - % 52
3.    Kendine inanmak - % 52
4.    Cesaret - % 49
5.    Önemsemek - % 48
6.    Asla pes etmemek - % 48
7.    Elinden gelenin en iyisini yapmak - % 47
8.    Cesaret - % 46
9.    Dürüstlük - % 46
10.    Özgüven - % 42 


Çocuklara göre en önemli 5 davranış şekli: 

1.    Başkalarına iyi davranmak - % 62
2.    İyi bir arkadaş olmak - % 61
3.    Önemsemek - % 57
4.    Elinden geleni yapmak - % 55
5.    Her zaman dürüst olmak - % 49 

Araştırmadan öne çıkan bilgiler 
•    Disney araştırmasına göre İngiltere’de ailelerin çoğunluğu (% 77) çocuklarına iyilik gibi önemli değerleri öğretmeleri gerektiğinde Disney Prensesler’i gibi güvenilir karakterlere yöneliyor. 
•    Araştırmaya göre İngiliz anne-babaların yüzde 90’ı için en önemli değer iyilik. 
•    İngiltere’de küçük çocuk sahibi anne-babaların yüzde 78’i, her zaman başkalarının içindeki iyiliği gören Yasemin; herkese kibar davranan Sindirella ya da dostluğun önemine inanan Bella gibi Disney Prensesleri’nin değerlerini anlatan kitaplar sayesinde son bir yılda çocuklarının daha kararlı ve iyi bireyler olduğunu belirtti. 
•    Araştırmaya göre İngiliz anne-babaların yüzde 75’i Disney Prensesleri’nin çocuklarına pozitif rol model olduklarını düşünüyor. Çocukların yüzde 62’si ise başkalarına iyi davranmanın en önemli davranış özelliği olduğunu söylüyor. Bu özelliği yüzde 61’le iyi bir arkadaş olmak, yüzde 57 ile önemsemek izliyor.
•    Çocuk psikoloğu Laverne Antrobus, “Çocuklara cesaret ve iyilik gibi değerleri küçük yaştan itibaren öğretmek, onlara matematik, bilim ya da spor öğretmek kadar önem taşıyor. Birçok jenerasyon iyilik prensiplerini ve değerleri en sevdikleri karakterlerin masallarıyla TV’lerden, sinemalardan ya da kitaplardan öğrenerek büyüdü. Disney Prensesler’i gibi karakterler de çocukların erken yaşta bu değerleri anlamasına yardımcı oluyor. Başkaları için iyilik yapmanın, endorfin salgılamayı ve serotonin seviyesini artırmayı sağlayarak kendini iyi ve mutlu hissetmeyi sağladığını anlamak önemli.” dedi.
 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.