Dünya Türk Kahvesi Günü Vaşington Belediyesi’nin Resmi Kayıtlarına Geçti

Dünyanın ilk kahve diplomasisi vakfı olan Turkish Coffee Lady Vakfı, UNESCO koruması altında  olan 500 yıllık tarihe sahip Türk kahvesi kültürü hakkında Amerikalıları bilgilendirmek ve Türk  kahvesinin dünya tarihine kattığı değere ilişkin bilinç uyandırmak için Habitat Derneği işbirliğinde ‘Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel sanal ortamda bir faaliyet düzenledi.

Dünya Türk Kahvesi Günü Vaşington Belediyesi’nin Resmi Kayıtlarına Geçti

 

Kahve seven toplumları birbirine yakınlaştırmak ve milli değerimiz Türk kahvesinin bilinirliğini  ABD’de arttırmak amacıyla kurulan Turkish Coffee Lady Vakfı’nın düzenleyeceği “Dünya Türk  Kahvesi Günü” etkinliği Vaşington Belediye Başkanı Muriel Bowser tarafından resmi bir  beyanname ile kutlandı. 

turkish-coffee-lady-foundation-letter.jpg

Yayınladığı bildiride Belediye Başkanı Muriel Bowser, dünyanın ilk kahve pişirme tekniği olan  Türk kahvesinin 16. yüzyılda İstanbul’da geliştirildiğini ve 500 yıllık bir kültüre sahip olduğunu  vurguladı. Toplumlar arasındaki dostluğu kültürel diplomasi ile pekiştirmeyi amaçlayan iyi niyet  mesajlarından dolayı Turkish Coffee Lady Vakfı’na teşekkür eden Bowser, açıklamasında 5 Aralık'ta gerçekleşen kutlama etkinliğinde zengin Türk geleneklerinin öneminin Amerikalılara  aktarılarak kültürel diyalogların kurduğunu belirtti. Başkent Vaşington’da ikamet eden 706,000 kişi  adına vakfın kültürel iletişimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına ilişkin tebrik dileklerinin de  iletildiği bildiri belediyenin resmi kayıtlarına da geçti.

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü ABD’nin Başkentinde Sanal Kültürel Etkinliklerle  Kutlandı

Dünyanın ilk kahve diplomasisi vakfı olan Turkish Coffee Lady Vakfı, UNESCO koruması altında  olan 500 yıllık tarihe sahip Türk kahvesi kültürü hakkında Amerikalıları bilgilendirmek ve Türk  kahvesinin dünya tarihine kattığı değere ilişkin bilinç uyandırmak için Habitat Derneği işbirliğinde ‘Dünya Türk Kahvesi Günü’ne özel sanal ortamda bir faaliyet düzenledi

2012 yılından beri gönüllü bir ekiple beraber dünyayı Türk kahvesi kamyonu ile gezen ve Turkish  Coffee Lady Vakfı’nın kurucusu olan Gizem Şalcıgil White “Türk kahvesi dünyada eşi benzeri  olmayan çok önemli bir kültürel mirasımız. Ancak, Amerika’da günde 400 milyon bardak kahve  tüketildiği halde, tarihteki ilk kahve pişirme yöntemi olan Türk kahvesinin temel özelliklerinin  toplum tarafından yeterince bilinmediğini gözlemledik. Tüm dünyaya kahve kültürünün  yayılmasında büyük rol üstlenmiş olan 500 yıllık kahve kültürümüzü ve tarihsel değerini halktan  halka iletişim ve gastro diplomasi aracılığıyla daha etkili şekilde anlatmamız gerekiyor.” diye  konuştu. 

Dünya Gönüllüler Günü’nün de kutlanacağı 5 Aralık Cumartesi günü 19:00-21:00 (11 AM – 1 PM)  saatleri arasında Habitat Derneği’nin Youtube kanalı üzerinden online gerçekleşen kültürel  tanıtım etkinlikleri, Türk kahvesi kültürünün bilinirliğinin arttırılması için evde kahve yapımı  gösterisi, fal sanatı ve Türkiye ve ABD’den katılacak misafir konuşmacıların Türk kahvesinin dünya tarihine etkisine ilişkin sunumlarını kapsadı. Programın finalinde ise, Türk Amerikan  toplumunun sevilen isimleri İlhan Özülü ve Zeynep Moore tarafından mini birer konser verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.