Duygularınızı Sanat Terapisi İle İfade Edebilirsiniz!

Sanat; keşfi, ifadeyi ve bilincinde olmadığımız şeylerin iletişimini kolaylaştırır. Her insanın farklı duygusal taraflara odaklaması, sanat terapisi aracılığıyla duygular üzerine çalışmak, insanlar arasındaki ilişkileri geliştirir.

Duygularınızı Sanat Terapisi İle İfade Edebilirsiniz!

Sanat, bir insanın var olan ve var olmayan durumlar arasında gidip geldiği ve bireyin kendi gerçekliğinin farkına varıp kendine ait başka bir gerçeklik yaratmasıdır. En kısa ve net bir şekilde; sanat bir insanın kendisini tanıması, bunları kendisine göre dönüştürmesi ve bunlardan yeni bir şeyler yaratabilmesidir.

561eb6d367744-d0b0d180d182-d182d0b5d180d0bfd196d18f.jpg

Sanat terapisi, bir sanat eğitmeni ve bir terapistten oluşmaktadır. Bu iki kişinin birlikte çalışması, tedavinin sanatla sürdürebilmesi için önemli bir koşuldur. Sanat ile tedavi etme yöntemi 20.yüzyılın ortalarında Avrupa ve ABD’de ortaya çıkmaya başlamıştır. Ayrıca 1940 yıllarında ABD’de farklı bir alan olarak da yerini almıştır. Sanatın yaratıcı gücünü kullanarak her yaşta ki bireylerin fiziksel, ruhsal ve duygusal  gelişimlerinin iyileştirilmesine yardımcı olan bir alandır. Bu alanda, bir bireyin kendi yeteneklerinin farkında olması, iç çatışmalarını ve sorunlarını çözüp baş edebilmesi ayrıca karşısına çıkan herhangi bir stres yaratıcı bir duruma karşı da içgörü kazanıp bunu kontrol edebilmesi hedeflenmektedir.

400245-kistochka-kraski-cvety-1680x1050-www-gdefon-ru-1024x768.jpg

Bütün sanat dallarında, insanı şaşırtan bir yan vardır. Sözünden yola çıkacak olursak, eğer sanatsal faaliyetlerde bulunmayı istiyorsak, öncelikle hayattaki sorunlarımızın farkına varmamız çok önemli bir durumdur. Sanat ile uğraşırken yeteneğinizin olup olmaması önemli değildir. Önemli olan sizin bu durumun farkında olmayı istemenizdir.

tibbi-sanatla-terapi-large.jpg

Sanat ve Sanatın Psikoterapide İşlevi Nedir?

Sanat ve psikoterapi arasında ki ilişki çok uzun yıllar öncesine kadar dayanmaktadır. Mesela; ilk çağları buna örnek olarak verebiliriz. İlkçağlarda sanat diye bir kavram yokken bile aslında bizim  hayatımızda kendimizi ifade etme aracı olarak büyük bir yere sahip olmuştur. Eğer, daha önceki dönemleri ele almak istersek, rahatlıkla görebiliriz ki en ilkel diyebileceğimiz dönemlerde dahi semboller ve imgeler insanlar arasında ki ilk iletişim aracı olmuştur.

63607804996.jpg

Sanatın Psikoterapi ve Psikiyatrik Rehabilitasyondaki Yeri Nedir?

 • Kalıcı görsellik, somutlaştırma, dışsallaştırma,
 • İletişim aracı,
 • Dürtülerin ortaya çıkmasını sağlama,
 • Katarsis,
 • Savunma Mekanizmalarının geliştirilmesi,
 • Subliminasyon yoluyla dürtülerin kontrol edilmesi,
 • Düzeltici duygusal deneyime yardımcı,
 • Terapötik bir enerji oluşumu,
 • İmaj, sembol meydana getirme

enerjibeden-farkindalikbilimi-001.jpg

Sanat Psikoterapisi’nin  Kullanım Yerleri

 • Sözel iletişim sıkıntısı çeken hastalar,
 • Zihinsel gerilik, Otistik ve Davranış bozukluğuna sahip çocuklarda,
 • Psikotik vakalarda ve Şizofrenide,
 • Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD) olan hastalarda travmaya bağlı olarak ortaya çıkan saldırganlık ve inkar durumunda,
 • Fiziksel bir rahatsızlığa sahip olan kişilerde (Kronik ağrı, Kanser bazı Nörolojik bozukluklar),
 • Terapi boyunca yoğun bir şekilde aktarım ve karşı-aktarım yapan kişilere ( genellikle kişilik bozukluğu olanlar)

liesmentalillness-e1466789445528-1280x720-001.jpg

Sanat Psikoterapisinin Dalları

1) Görsel-Sanatlar Terapisi:

İfadelerin farkındalığının kazandırılması, stres, depresyon, travmatik durumlar, kronik hastalıklar ve semptomlar gibi durumlarla başa çıkma yöntemidir. Bu alanda olan kişiler, sanat alanının iyileştirici ve geliştirici olduğu üzerine durmuşlardır. Sanat dalında;  renkli kalemler, renkli kağıtlar, ebru, dönüştürebilir atıklar ve benzerleri kullanılmaktadır. Kişinin bir şeyi yaratırken, olayların farkına varabilmesi ve bunlara bir anlam verebilmesi gerekmektedir.

1gorsel-sanatlar-terapisi.jpg

2) Dans ve Hareket Terapisi:

Kişinin dans ederken hareketleri, düşüncelerini ve hislerini yansıtır. Kişinin hareketlerinin kavranması, fark edilmesi ve hareket repertuarlarının arttırılması sağlanmalıdır. Böylece; kişi sözel ve yeni bir hareket mekanizmaları geliştirebilir.

dans-terapisi.jpg

3) Müzik Terapisi:

Müzik terapisi, bir danışan ve müzik terapistinden oluşur. Grup ortamlarında da uygulanılabilir. Bazı müzik aletleri kullanılır ve kişinin fiziksel, duygusal, zihinsel, sosyal ve bilişsel ihtiyaçlarına göre iletişim, mobilizasyon, ifade ve uyum becelerileri geliştirilir.

music-sheet-book-songs-art-wallpaper-1920x1080-8028.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.