e-Devlet'te 73 Milyon Kişi, Ne zaman Emekli Olabilirim Dedi

SGK'ya, 2021 yılında e-Devlet üzerinden 305 milyon 718 bin başvuru yapıldı. En fazla başvuru yapılan uygulamalar, "SGK tescil ve hizmet dökümü", "4A hizmet dökümü" ve "Ne zaman emekli olabilirim?" oldu.

e-Devlet'te 73 Milyon Kişi, Ne zaman Emekli Olabilirim Dedi

 

Kullanıcılar Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK), 2021'de e-Devlet üzerinden 305 milyon 718 bin başvuru yaptı. 18 Aralık 2008'de hizmete açılan "e-Devlet Kapısı" bugün itibarıyla 858 kurum ve 6 bin 333 hizmetle, 58 milyon 175 bin kullanıcıya ulaştı.

SGK, HİZMETLERİNİN YÜZDE 27'SİNİ E-DEVLET'E TAŞIDI

Kamu hizmetlerine kolay ulaşma imkanı sağlayan e-Devlet'te, en fazla içerik sağlayan kurumların başında SGK geliyor. Hizmet verdiği toplam 581 uygulamadan 157'sini e-Devlet'e taşıyan kurumun, hizmetlerini e-Devlet'e taşıma oranı yüzde 27 oldu.

SGK'ye geçen yıl e-Devlet üzerinden 305 milyon 718 bin başvuru yapıldı. En fazla başvurulan uygulamalar "SGK tescil ve hizmet dökümü/İşyeri unvan listesi", "4A hizmet dökümü", "Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?", "4A/4B iş göremezlik ödemesi görme" ve "GSS tescil ve prim borcu sorgulama" olarak sıralandı.

EMEKLİLİK TARİHLERİNİ SORDULAR

AA’daki habere göre sistemde "Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim?" bölümü, emekli olmak isteyen ya da emeklilik hayali kuran çalışanların başvuru kaynağı oldu. "e-Devlet Kapısı" üzerinden geçen yıl 73 milyon 615 bin kez bu bölüme giriş yapıldı.

Emeklilerin de yoğun kullandığı sistemde, 12 milyon 571 bin kez emekli aylık kesintilerine bakıldı.

e-Devlet üzerindeki uygulamalarını artıran SGK, bu yıl "SGK Rehberlik Randevu Sistemi", "6183 Elektronik Satış Uygulaması" ve "WOMEN UP Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi"ni de e-Devlet'e dahil edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.