Eflatun’dan Hayat Dersi Niteliğinde Cevap

Eflatun’a yani Platon’a iki soru sormuşlar; “İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan davranışları nelerdir?” İşte ünlü filozoftan sıradışı cevaplar...

Eflatun’dan Hayat Dersi Niteliğinde Cevap

EFLATUN’A İKİ SORU SORMUŞLAR:

BİRİNCİSİ;

“İNSANOĞLUNUN SİZİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN DAVRANIŞLARI NELERDİR?

Eflatun tek tek sıralamış:

“Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler.

Ne var ki çocukluklarını özlerler.

Para kazanmak için sağlıklarını yitirirler.

Ama sağlıklarını geri almak için para öderler…

Yarından endişe ederken bu günü unuturlar.

Dolayısıyla ne bu günü ne de yarını yaşarlar.

Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşarlar.

Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler.”

Sıra gelmiş ikinci soruya;

“PEKİ SEN NE ÖNERİYORSUN?”

BİLGE YİNE SIRALAMIŞ:

“Kimseye kendinizi sevdirmeye kalkmayın.

Yapılması gereken tek şey sadece kendinizi sevilmeye bırakmaktır.

ÖNEMLİ OLAN;

HAYATTA EN ÇOK ŞEYE SAHİP OLMAK DEĞİL,

EN AZ ŞEYE İHTİYAÇ DUYMAKTIR.

resized-b9fe1-9a14fa93platonkimdir.jpg

EFLATUN KİMDİR?

Platon; Yunan bir filozoftur.

Gerçek adı “Platon” olmasına rağmen İslam dünyasında adı “Eflatun”olarak anılır. Eski dönem Yunan felsefecilerindendir. Eflatun, Aristo’nun hocası, Sokratesin de öğrencisiydi. Hayata 82 yaşında veda eden Eflatun, Tenasühe (insan öldükten sonra ruhun başka insana geçmesi) inanırdı. Üç tanrı ( teslis) inancını da ilk olarak Eflatun ortaya atmıştır. Üç tanrı inancı Burhan-ı Katı da yazılıdır.

Eflatun un babası çağın ileri gelenlerindendi. Annesi ise Periktion’un soyu ise Atina’nın köklü ailelerine dayanmaktadır. Annesi kocasının ölümünden sonra, yakın akrabaları olan Pyrilampos ile evlenmiştir. Eflatun Pyrilampos’un yanında büyümesi nedeni ile Yunan kamu hizmeti geleneğinin etkisi altında kalarak büyümüş ve Perikles demokrasisi etkisinde büyüyerek, gençliğinde şiir ve trajediler yazmıştır. Genç yaşta Sokrates ile tanışarak 8 yıl boyunca onun talebesi olmuştur. Bu sekiz yıl içerisinde Sokrates’ten çok şey öğrenmiş aynı zamanda çocukluğundan beri içinde taşıdığı politika ilgisi gittikçe şiddetlenmiştir. Sekiz yılın sonunda hocasının vefatı üzerinde yolları ayrılmış ve Eflatun, Sokratesi en yakın arkadaşı ve dönemin en adil adamı olarak anlatmıştır.

platonda-varlik-ve-iyi-ler-ideasi-800x416.jpg

Büyük Pelenos Savaşı’nın ardından iktidarı ele geçiren hükümetin uyguladığı ve yaptığı icraatlarden hoşlanmayan Eflatun, politika aşkından vazgeçerek Sokrates ten öğrendiklerini yazmaya başladı. Daha sonra da, Sokrates’ten öğrendiklerini gençlere öğretebilmek adına bir okul açtı. O dönemin akademi adını taşıyan ilkokul olmasının yanında şimdiki üniversitelerinde ilk adımını daha o zamanlar Eflatun açtığı akademi ile atmıştır. Eski dönem filozoflarından olan Eflatun’a göre ahlak anlayışı iyilikten geçmekteydi. Ona göre yapılan en hatalı davranışlar istenmeyerek yapılır ve erdem denilen şeyin ise bilgiden geçtiğine inanırdı. Eflatun’a göre ruh bedenden önemlidir ve ona göre ruhun, Bilgelik, Adalet, Cesaret ve ılımlılık olarak dört fazileti olduğuna inanırdı. Eflatun insanın sosyal bir varlık olduğuna ve insanların sosyal mevkilerinin ayrımı ise bilgi beceri ve kabiliyetlerine göre olması gerektiğini savunurdu.

eff.jpg

Aklın insandaki en önemli unsur olarak görür ve bilgininde değişmez, görünmez ve evrensel bir unsur olduğunu savunurdu. Eflatun felsefesine kısaca Platonizm adı verilir. Eserlerinde rahat bir dil kullanmış ve şüpheci üslubunun yanında yer yer alaycı bir bir dil kullanmıştır. Eserlerinde çok ustaca kullanılmış dil oyunları da görülmektedir. İlk başlarda Eski Yunan filozoflarını takip eden Müslümanların zaman içinde Yunan filozoflarının akıl ve vahiy gerçeğinden uzaklaşarak yalnız başına kendi aklını rehber edinmesi üzerine Müslümanları küfre getirdiği gerekçesi ile Eski Yunan Filozofları İslam dünyasındaki eski itibarını kaybetmiştir. İslam dünyasında bu sonuca ulaşılmasında İmam-ı Gazali ve İmam-ı Rabbani olmak üzere Ehl-i Sünnet itikadındaki büyük alimlerin payı bulunmaktadır. Bu alimlerin kendi eserlerinde Eflatun ve Eski Yunan Filozoflarının bu yönlerini uzun uzun anlatmışlardır.

Eflatun’un günümüze ulaşan eserleri arasında 34 diyalog, 13 mektup ve Sokrates’in Savunması bulunmaktadır. Eflatunun nerede ve nasıl öldüğü konusunda net bir bilgi bulunmamasının yanında net olmamakla birlikte M.Ö. 82 yaşındayken 347 yılında vefat ettiği söylenmektedir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.