FAO, Hatay'daki Uygulamalı Çiftçi Okulu yararlanıcılarına çiftçilik girdileri sağlıyor

FAO, Hatay'daki Uygulamalı Çiftçi Okulu'nun 75 Suriyeli ve Türk yararlanıcısına yeni bir toplu tarım  girdi paketi dağıttı.

FAO, Hatay'daki Uygulamalı Çiftçi Okulu yararlanıcılarına çiftçilik girdileri sağlıyor

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Sosyo-Ekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi” projesi  kapsamında Hatay Yayladağı ilçesinde bugün 75 Suriyeli ve Türk Uygulamalı Çiftçi Okulu (UÇO) yararlanıcısına yeni bir toplu tarım  girdi paketi dağıtıldı.

Hasat kasaları, bahçe çapalama makineleri ve motorlu testereler, 2020  yılında UÇO eğitimi almış 75 yararlanıcıya dağıtıldı. Tören  katılımcıları arasında Yayladağı Kaymakamı, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü ve Yayladağı İlçe Müdürü de yer aldı.

unnamed-006.jpg

FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Selişık açılış konuşmasında Uygulamalı Çiftçi Okulu yaklaşımının önemini vurguladı: "UÇO,  katılımcıların yeni sürdürülebilir üretim yöntemleri ve teknolojileri  uygulamasına ve denemesine yardımcı oluyor ve çiftçilerin gruplar ve  topluluklar olarak eleştirel ve bilinçli kararlar alma becerilerini  keskinleştirebilecek beceriler kazanmalarını sağlıyor." Ayrıca, UÇO  eğitimini on farklı ilde 750 kadın ve erkeğe ulaştırmasında FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı'na destek veren Ankara Üniversitesi öğretim  üyesi profesörlere de teşekkür etti.
20210224-hatay-il-tarim-2-805x440.jpeg
Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, projenin Hataylı  çiftçiler için önemini vurguladı. "UÇO, hem Suriyeli hem de Türk  çiftçilere çok değerli yeni tarım teknolojilerini tanıttı. Memnuniyetle karşılanan bu araçların gelmesi, hak sahiplerine son üç  ay içinde aldıkları tüm eğitimleri devreye sokma fırsatı verecektir."

hatayda-uygulamali-ciftci-okulu-programi.jpg

FAO, girdi paketlerinin dağıtımından önce UÇO aracılığıyla 10 ilde 750  çiftçiye sürdürülebilir tarımsal üretimi artırmaları için eğitim  verdi. Bu eğitim programı, Geçici Koruma altındaki Suriyelilere ve ev  sahibi topluluklara ve tarım-gıda sektöründe iş imkanı sağlamak için  tasarlanmıştır. Çiftçiler, meslektaşlarıyla birlikte yeni tarım  yöntemlerini uygulamak ve denemek için araçları kullanacaklar.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.