FAO’dan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için yeni eğitim materyali!

Cano, genç gıda koruyucularına gıda kaybı ve israfının doğamıza etkilerini ve israfı önlemek ve azaltmak için benimseyeceğimiz alışkanları anlatıyor.

FAO’dan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için yeni eğitim materyali!

Küresel olarak gıda israfının temel nedenlerinden biri olan tüketici davranışı, sosyal normları ve tüketici tutumlarını değiştirmeyi de zorunlu kılıyor. Gelecek neslin tüketicilerinin şimdiden eğitilmesi tam da bu sebepten kritik öneme sahip.

Bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Uluslararası Gıda İsrafı Koalisyonu (IFWC)  güçlerini birleştirip dört farklı yaş grubundaki çocukları gıda israfının olumsuz etkileri hakkında eğitmek, günlük hayattaki alışkanlıklarını değiştirmek ve gıdanın değerini daha iyi anlamaları için “İyilik Yap: Gıdayı Koru!” eğitim serisini geliştirdiler. Birçok dilde mevcut olan eğitim serisinin 10-13 yaş için olanının Türkçesi ise bugün yayımlandı.

gidanikory.PNG

"Gıdanı Koru" kampanyası kapsamında da kullanılacak eğitim setiyle FAO ve paydaşları, genç tüketicileri gıda israfını azaltmak için günlük hayatta yapabilecekleri, edinecekleri alışkanlıklar ve sonunda bu bilgileri arkadaşları, aileleri ve çevreleriyle paylaşmaları teşvik edilecek.

FAO, Sabri Ülker Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle “İyilik Yap: Gıdayı Koru” eğitim materyalleri “Yemekte Denge Eğitim Projesi” kapsamında 20 ilde 6 milyonu aşkın öğrenci ve öğretmene ulaşacak. Bunun için vakıf, 5 ile 13 yaş arasındaki eğitim materyallerinin çevirilerini yapacak.

Öte yandan FAO,  Migros ile genç tüketicilere gıda israfıyla mücadeleye dair mesaj ve ipuçlarını paylaşmaya devam ediyor.  Sağlıklı ve iyi yaşam bilincinin çocuklarda yaygınlaşmasını amaçlayan “Migros ile sağlıklı büyüyorum” projesi de bunlardan biri.

2016’dan bu yana 70 ilde 176 000’i aşkın çocuğa mağaza turları eşliğinde verilen eğitimi FAO’nun görüşlerini alarak animasyon filme dönüştüren Migros, videoyu Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Migros TV’de yayımlamaya başlayacak. Videoda dengeli beslenme ve hareket etmenin yanı sıra, ihtiyacımız kadar satın alma, ürünlerin raflara ulaşana kadar geçtikleri kontrol süreçleri,  etiket okumanın incelikleri ve gıdaları doğru saklamaya kadar yapılabilecekler çocuklara keyifli bir şekilde anlatılıyor.

Gıda Koruyucusu CANO

Geçtiğimiz yıl GIDANI KORU kampanyası, genç gıda koruyucularına gıda kaybı ve israfının doğamıza etkilerini ve israfı önlemek ve azaltmak için benimseyeceğimiz alışkanları anlatan bir animasyon video serisi çıkardı.

Bu videolarda kampanya maskotu CANO çocuklara gıdanın üretiminde yaşanan doğal kaynaklardaki israfı ve çiftlikten soframıza gelene kadar geçen süreci basit ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor. CANO aynı zamanda çocuklara gıdalarını korumaları için, örneğin; ihtiyaçları kadarını satın alma ya da arta kalanları doğru bir şekilde saklama gibi neler yapabilecekleri hakkında bilgilendiriyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.