G7 Liderlerinden Acil çağrı: Yardım Edin Yoksa Ölecekler

Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın neden olduğu tahıl krizinin yankıları devam ederken UNICEF'den korkutan bir uyarı geldi. Dünyada 8 milyon çocuğun açlıktan ölme riski ile karşı karşıya olduğunu açıklayan UNICEF, G7 liderlerinden acil olarak 1.2 milyar dolarlık yardım paketi talep etti.

G7 Liderlerinden Acil çağrı: Yardım Edin Yoksa Ölecekler

Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu tahıl sorunu dünyayı açılık krizine sürüklerken Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'ndan (UNICEF) korkutan bir açıklama geldi. Açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olan 8 milyon çocuk olduğunu belirten UNICEF, çocukların kurtarılması için G7 liderlerinden 1.2 milyar dolarlık yardım paketi talep etti.

15 ÜLKEDE DURUM ÇOK KÖTÜ

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gıda kıtlığından en çok etkilenen 15 ülkedeki milyonlarca çocuk için harekete geçti. Afganistan, Burkina Faso, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Kenya, Madagaskar, Mali, Nijer, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Sudan ve Yemen'de 5 yaş ve altındaki 8 milyon çocuğun yetersiz beslenmeden dolayı ölme riskiyle karşı karşıya olduğunu açıklayan UNICEF, çocuk ölümlerinde yaşanması muhtemel patlamanın engellenmesine yardımcı olunması için bu ülkeleri bir 'hızlandırma planına dâhil ettiğini' duyurdu.

YILIN BAŞINDAN BERİ 260 BİN ÇOCUK DAHA ÖLÜM RİSKİ SEVİYESİNE GELDİ

UNICEF, küresel gıda krizinin etkilerinin ağırlaşmasından ötürü sene başından beri 260 bin çocuğun daha ölüm riski seviyesine geldiğini ve bunun dakikada bir çocuk anlamına geldiğini belirterek alınması gereken önlemlerin aciliyetine dikkat çekti. Yaşanan krizin derinleşmesinde, Ukrayna savaşı sebebiyle artan gıda fiyatları, birçok ülkede iklim değişikliği nedeniyle görülen uzun süreli kuraklık ve pandeminin ekonomik etkilerinin rol oynadığı belirtildi.

Söz konusu 15 ülkenin acilen gıda ve ilaç yardımına ihtiyaç duyduğunu ifade eden UNICEF, önümüzdeki günlerde Almanya'da bir araya gelecek olan G7 liderlerine çağrıda bulundu.

UNICEF; Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7 liderlerinden 1.2 milyar dolarlık bir yardım paketi talep etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.