Galatasaray'dan tarihi imza

Galatasaray, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan Türkiye’nin ilk ve tek spor kulübü oldu.

Galatasaray'dan tarihi imza

Galatasaray, daha iyi bir dünya hedefine katkısını kurumsallaştırmak amacıyla harekete geçerek önemli bir sözleşme imzaladı. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu’nda düzenlenen imza töreninde, Galatasaray SK. Başkanı Mustafa Cengiz dünyanın en büyük sürdürülebilirlik insiyatifi olan UN Global Compact’ı (Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi) imzaladı. Galatasaray attığı imzayla BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ndeki 10 İlke’nin yanı sıra Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin 7 İlkesi’ne uyacağını da taahhüt etti. GLOBAL COMPACT TÜRKİYE GENEL SEKRETERİ Melda Çele’nin katılımıyla gerçekleşen törende, Galatasaray Spor Kulübü yönetim kurulu üyeleri, Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Başkanı Dilek Kutlu ile çalışma grubu üyeleri de hazır bulundu.

2-027.jpg

İmza töreninde, Galatasaray Spor Kulübü’nün 2020-2021 yılında kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama alanında yürüteceği projeler de açıklandı. Kulüp, ‘’Güçlü Kadın Güçlü Toplum’’ sloganı ile 1 Mart 2020’de başlayacak ve iki yıl sürecek,  taraftarın ve sporcuların da dahil edileceği etkinlikler düzenleyecek. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz: ‘’Türkiye’den BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan ilk spor kulübü olmaktan gurur duyuyoruz, büyük etki gücümüzle daha iyi bir dünya için çalışacağız.’’

İmza töreninde konuşan Mustafa Cengiz; Galatasaray Spor Kulübü’nün atmış olduğu imzanın önemine dikkat çekerek, ‘’Galatasaray Spor Kulübü taraftarı, sporcuları, üyeleri ile çok yüksek etki gücüne sahip bir kurum. 30 milyondan fazla taraftarımız, sosyal ağlardaki aktif etkileşimimiz ile dönüşümü tetikleyecek gücümüz var. Şimdi bu gücü daha iyi bir dünya hedefine katkı için değerlendirmek istiyoruz. Daha yaşanılır bir dünya için tüm kurumlara sorumluluk düşüyor. Biz de bu sorumluluk bilinciyle hareket ederek, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan ilk spor kulübü olmaktan gurur duyuyoruz. 10 maddede özetlenen küresel ilkelere ve taahhütlere uyarak, bu alanda da örnek ve öncü bir kulüp olacağız. Sporun birleştiren gücünü, toplumsal gelişim ve sürdürülebilir bir dünya için kullanacağız’’ dedi.

7.JPG

‘’Sloganımız #GÜÇLÜKADINGÜÇLÜTOPLUM’’

Mustafa Cengiz, Galatasaray’ın sahip olduğu büyük ekosistemin gücüne inanarak, toplumsal duyarlılık ve sürdürülebilirlik alanında güçlü adımlar atacaklarını söyledi. Cengiz, tüm bu çalışmalar için ana çerçeve olarak Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni esas kabul ettiklerini, eşzamanlı olarak da Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) için başvuruda bulunduklarını belirtti. ‘’2019’da ön çalışmalara başladık. Uluslararası inisiyatiflere üye olarak, bu alandaki kararlılığımızı göstermek ve spor camiasına da rol model olmak istedik ve Küresel İlkeler sözleşmesine imzamızı attık. Asıl işimiz şimdi başlıyor ama güçlü bir hazırlığımız var.

2020-2021 yıllarını kapsayan ilk dönem çalışmalarımız kadın odaklı olacak. Sonrasında dönemler halinde çocuk, engelli, çevre ve nihayetinde spor olmak üzere farklı alanlara odaklanmayı hedefliyoruz. Geçen Kasım ayında Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu’nu oluşturduk. ‘’Güçlü Kadın Güçlü Toplum’’ sloganıyla toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddet hususunda önemli bir farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. 1 Mart’tan itibaren, tribünlerdeki büyük Galatasaray taraftarının da desteğini alarak çok çarpıcı işlere imza atacağımıza inanıyorum’’ dedi.

9-002.jpg

 

 ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği alanında somut sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz’’

‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne desteğimiz ve bünyemizde oluşturduğumuz Galatasaray Spor Kulübü Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu ile insan kaynakları politikamızdan sporcu yetiştirme süreçlerine, taraftara ulaşma ve toplumda farkındalık sağlamaya kadar geniş bir yelpazede somut sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz’’ diyen Mustafa Cengiz, cinsiyet eşitliğinin kurumsal, bireysel ve toplumsal düzeyde benimsenmesi ve içselleştirilmesine katkıda bulunmak için harekete geçtiklerine dikkat çekti. Cengiz, Galatasaray Spor Kulübü’nün etki gücünden faydalanarak bu alanda güçlü bir farkındalık yaratmak için somut adımlar atacaklarını, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Kadının Güçlenmesi Prensipleri taahhüdünün bu niyetlerinin en net ifadesi olduğunu açıkladı. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele: “Spor kulüpleri, dünya genelinde milyonlarca insanın takip ettiği spor müsabakaları ve taraftarları aracılığıyla geniş kitlelere ulaşma ve onları daha iyi bir dünya için harekete geçirme gücüne sahip. Bu gücünün farkına vararak etkisini sürdürülebilir bir dünya için kullanmaya karar veren ve bunu UN Global Compact’i imzalayarak kamuoyu ile paylaşan Galatasaray Spor Kulübü’nü tebrik ediyorum.  Türkiye’den UN Global Compact’i imzalayan ilk spor kulübü olarak başlattığı bu dönüşümün kar topu etkisi ile yaygınlaşmasını temenni ediyorum. UN Global Compact olarak imzacı kuruluşlarımızı sürdürülebilir bir gelecek için daha fazla sorumluluk almaya teşvik ediyor, onları bu yolculuklarında kaynaklarımız, uzmanlığımız ve programlarımızla destekliyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.