Gebeler koronavirüse karşı ne yapmalı?

Yenidoğan bebeklerde koronavirüs vakalarına rastlanmasının ardından akıllarda oluşan soru işaretlerini doktorlartakvimi.com uzmanlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi İnfertilite Uzmanı Doç. Dr. Müberra Namlı Kalem, koronavirüs sürecindeki gebeliklere ilişkin önemli bilgiler verdi.

Gebeler koronavirüse karşı ne yapmalı?

Üç yenidoğanda koronavirüs görülmesinin ardından birçok gebe, bebeklerinin sağlığı konusunda endişeye kapıldı ancak uzmanlar henüz anneden bebeğe bulaşma gibi bir durumun tespit edilmediğinin altını çizdi. Koronavirüs salgını birçok bilinmeyeni de beraberinde getirdi. Bu dönemde birçoğumuz kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için endişe ederken, hamileler ise bu bilinmeyenler nedeniyle daha fazla korku yaşıyor.

ANNE KARNINDA BULAŞMA DURUMU TESPİT EDİLMEDİ

En çok merak edilen konunun “vertikal geçiş” denilen enfekte anneden bebeğe hastalık bulaşıp bulaşmadığı olduğunu söyleyen doktortakvimi.com uzmanlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojısi ve İnfertılite Uzmanı Doç. Dr. Müberra Namlı Kalem, henüz anneden bebeğe bulaşma gibi bir durumun tespit edilmediğini; bugüne kadar koronavirüs tespit edilen üç yenidoğanda ise anne karnında geçiş değil sonradan kontakt ihtimali üzerinde durulduğunun altını çizen Doç. Dr. Kalem, “Yapılan çalışmalarda enfekte annelerden doğan bebeklerin amnion sıvıları ve kordon kanlarında enfeksiyona rastlanmadı. Anne sütünde de virüs tespit edilmedi” diyor.


HAMİLELER GEÇERLİ KORUMA TEDBİRLERİNE UYMALI

Hamileliğin koronavirüs bulaşması açısından yüksek risk faktörü gibi görünmediğini de hatırlatan Doç. Dr. Kalem, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hamilelerin de tıpkı herkes gibi
geçerli koruma tedbirleri kapsamında yakın temastan kaçınması, genel temizlik kurallarına uyması, hastalar ve yurtdışından dönen insanlar ile aynı ortamda bulunmaması gerekiyor. Çünkü gebelikte enfeksiyon söz konusu olduğunda ilk aylarda düşük riski ve son aylarda ise erken doğum riski artabilir. Ancak koronavirüs taşıyan bir annenin bebeğinde herhangi bir doğumsal kusur olacağına dair bir bilgimiz de henüz mevcut değil.”


GEBELİK HİPERTANSİYONU VE GEBELİK DİYABETİ ÇOK YAKIN TAKİP EDİLMELİ

Koronavirüs tedavisinin hastanın gereksinimlerine göre düzenlendiğini anlatan Doç. Dr. Kalem, hamilelerin enfeksiyon tedavisinde ise anne karnındaki bebeğin etkilenmeyeceği ilaçların seçimine özen gösterilmesi gerektiğini ifade ediyor. Hamilelik döneminde anne vücudunda birçok fizyolojik değişiklik olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Kalem, şöyle devam ediyor: “Hamilelikte akciğer, sindirim sistemi ve böbrek fonksiyonları değişir. Bu nedenle hamilelikte koronavirüs enfeksiyonlarında takip ve tedavi süreçleri tüm vücut sistemlerinin eşzamanlı değerlendirilebileceği çok branşlı büyük merkezlerde gerçekleştirilmeli... Ayrıca gebelikle ilgili problemler sağlıklı bir hamileyi dahi riskli gruba sokabileceği için gebelik hipertansiyonu ve gebelik diyabeti gibi durumlar çok yakın takip edilmeli, hamileler sağlıklı beslenme ve stresten arınma konusunda bilgilendirilmeli.”

Bu haber toplam 885 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.