Her mahalleye bir yuva!

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, "Her Mahalleye Bir Yuva Kampanyası" ile mahalle yuvaları modelini yaygınlaştırmayı hedefliyor. 

Her mahalleye bir yuva!

KEDV yaptığı açıklamada, Türkiye’de işgücüne dahil olamayan 11 milyon kadının, ev içi bakım sorumlulukları sebebiyle ücretli bir işte çalışadığını, yoksul mahallelerde uygun ücretli kreşlerin olmamasının kadınları daha da fazla yoksulluğa mahkum ettiğini vurguluyor.


Ülkemizde okul öncesi eğitime ulaşabilen çocukların oranı sadece %33 olduğuna dikkat çeken KEDV,  bu oranın yoksul mahallelerde çok daha düşük olduğunu belirtiyor. 

Mevcut yönetmeliklerin yuvaların yaygınlaşmasını zorlaştırdığını ve maliyetleri arttırdığını belirten KEDV, artan maliyetler nedeniyle de yoksul mahallelerde yaşayan çocukların  bu hizmete ulaşamadığının, kadınların ise çocuk bakımı için hizmet alamadıklarından sosyal ve ekonomik hayata katladığının altını çiziyor.

1-051.jpg

Çözüm: KEDV’in Mahalle Yuvaları Modeli

Kadın Emeğini Destekleme Derneği'nin geliştirdiği ve   33 yıldır uyguladığı Mahalle Yuvaları modelini yaygınlaştırmak için imza kampanyası başlatıldı. Bu modelde yuvaları o mahallede yaşayan kadınlar kuruyor, ortak liderlik göstererek mahallede yaşayan çocuklar için kaliteli okul öncesi eğitim imkanı yaratıyorlar. Mahalle yuvaları ile kadınların birlikte güçlenerek ekonomik ve sosyal hayata katılmasının yanında  çocukların da kaliteli bir okul öncesi eğitim alması sağlanıyor.

KEDV  bu süreci baştan sona takip ediyor, bu yoğun süreç, ihtiyaç tespitinden yuvanın yönetimi için gereken teknik eğitimlere kadar pek çok alanı kapsıyor.

Destek olmak için ne yapmalıyız?

Kadın kooperatifleri aracılığıyla daha çok mahallede yuva açılması ve kadın kooperatiflerinin yuva açma ve işletmesinde sürecin kolaylaştırılması için hermahalleyebiryuva.org adresinden kampanyaya imza verebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.