H&M Vakfı, benzeri olmayan bir girişim başlattı

Tekstil devi kadın girişimcilere destek olmak için 15 milyon dolar bağışladı.

H&M Vakfı, benzeri olmayan bir girişim başlattı

Bugün dünyanın en büyük 100 yatırımcısı yıllık küresel gelirin 330 milyar dolarlık kısmının kilidini  açma potansiyeli olan Unfounded Ltd'den bir yatırım fırsatı alıyor. Değişen ne? Belki şirket gerçek değil, ama tüm veriler, rakamlar ve iş dünyasındaki kadınların potansiyeli gerçek. Kadınlar dünya nüfusunun yarısını oluşturuyor, ama kadınlar tarafından kurulan start-up'lar küresel girişim dolar hacminin sadece %3'ünü alıyor. Kadın girişimcilere finansmanda eşit hak sağlamayarak, yatırımcılar her yıl yeni Apple Inc. veya Amazon.com haline gelebilecek fırsatları kaçırıyor.

baraa-care-global-program.jpg

 

Unfounded Ltd, dünya genelinde çok büyük potansiyeli olan ve kullanılmayan kadın iş gücü ve kadın liderliğindeki işletmeleri temsil etmek için kullanılan bir metafor. Kadınların finansal karakterleri, olası bir şirket olan Unfounded Ltd'ye olarak tercüme edildi ve şu anda en büyük 100 küresel risk sermayesi firmasına ve yatırımcıya sunuluyor. Yatırım fırsatı mektubunda sadece bir detay eksik. KADIN. Yalnızca verilere dayanıyor, hiçbir yatırımcının göz ardı edemeyeceği bir yatırım fırsatı olmalı.

web-small-rgb-landscape-infographic-unfounded-ltd.jpg

Ne yazık ki, istatistikler aksini gösteriyor. Kadın'ın iyi bir yatırım olduğunu gösteren birçok kanıta rağmen, Dünya Bankası tarafından tahmin edilen finans açığı 1.7 trilyon USD olarak belirlendi. Kadınlar para biriktirmeyi bilen, sorumlu borç alan ve hesaplayarak risk alan kişiler. Kadın girişimciler daha yüksek getiri oranları elde ediyor ve büyümelerine izin verilirse, kadınların yönlendirdiği işletmeler borsada daha iyi performans gösterecek. "2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için 10 yıldan az bir süre kaldığı bu zamanda, kadın ve tüm ekonomi için pozitif bir değişim yaratmak için cinsiyet eşitliğine ve özellikle finansal ekonomiye odaklanmanın zamanı geldi. Yatırımcıların diliyle konuşarak, kararları veren ve çekleri yazan kişilere ulaşmak istiyoruz. Unfounded Ltd, kadın girişimcilerin finansmana erişimde karşılaştıkları engelleri aşmak için bir araç."diyor H&M Vakfı Global Müdürü Diana Amini. Birleşmiş Milletler tarafından, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin birçoğuna 2030 yılına kadar mali değerler belirlendi; yoksulluğu azaltmak, eğitimi geliştirmek ve eşitsizlikle mücadele etmek, aynı zamanda inovasyon, istihdam ve ekonomik büyüme yaratmak. Yine de Silikon Vadisi'nden Sri Lanka'ya kadar her yerde kadınlar finansmana erişim eksikliği hissediyor. UNSGSA'nın yakın tarihli bir raporu, gelişmekte olan ülkelerde, kredi ihtiyacı olan kadınlara sahip işletmelerin yüzde 80'inin ya hizmetsiz kaldığını ya da az hizmet verildiğini gösteriyor. PitchBook'a göre, ABD'de girişim sermayesinin sadece yüzde 2,8'i 2019 yılında kadınlar tarafından kurulan şirketlere gitti.

hm-vakfi.png

2014 yılından bu yana, H&M Vakfı CARE ile çalışıyor ve bugüne kadar düşük gelirli topluluklarda yaşayan 167.500 kadını eğitim, beceri geliştirme ve mikrofinans yoluyla kendi işlerini kurmak ve işletmek için destekledi. Şimdiye kadar, H&M Vakfı cinsiyet eşitliğini desteklemek için CARE'ye 15 milyon ABD Doları (140 milyon SEK) bağışta bulundu. 

web-small-martha-care-global-program.jpg

"Finansal katılımın yoksulluk döngüsünü kırmanın en iyi yollarından biri olduğunu biliyoruz. H&M Vakfı ile birlikte Etiyopya'daki 5.000 kadın girişimciye eğitim ve finansman erişimi sağladık ve bu da gelirlerinde %500 artış sağladı. Kadınlara yatırım yapmak hem finansal hem de sosyal fayda getiriyor ve yatırımcılar bunu ne kadar çabuk fark etmeye başlarsa o kadar iyi. "diyor CARE Hollanda Genel Müdürü Reintje van Haeringen. Yatırım fırsatı mektubu ile birlikte yatırımcılar, kadın girişimcilerin potansiyelini kapsayan bir rapor da alacaklar. Bu rapor ayrıca, finans dünyasındaki önyargıların nasıl ele alınacağına ilişkin ipuçlarının ve eylemlerin bir derlemesini ve dünyanın en çok ihtiyaç duyulan yerlerinde olumlu değişimin nasıl yaratılacağı konusunda insiyatif örnekleri içerecek. Rapor istatistiklerin ardında kilitli kalan kadın girişimcileri gösteriyor.

web-small-rgb-portrait-infographic-unfounded-ltd.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.