İdrar kaçırma sosyal yaşamı etkiliyor!

Kadınlarda idrar kaçırma yaygın görülen bir durumdur. Her 3 kadından 1'inde bu durum sorun yaratırken yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalara göre, idrar kaçırma sorununun aslında kronik hastalıklardan daha yaygın olduğu görülüyor.

İdrar kaçırma sosyal yaşamı etkiliyor!

 

Obezite, idrar kaçırma nedeni

Fazla kilolu ya da obez olmak, kronik kabızlığa yol açan beslenme biçimi, az su içmek, fazla tuz kullanmak, düzenli egzersiz yapmamak, kronik sigara kullanmak idrar kaçırma bozukluğuna yol açabilir veya şiddetini artırabilir. Bu faktörlerin düzeltilmesi idrar kontrolünün sağlanmasına katkıda bulunur.

maxresdefault-006.jpg

Nasıl bir tedavi uygulanıyor?

İdrar kaçırma bozukluğunun tipine bağlı olarak ilaç tedavilerinden hastalar yarar görebilir. Özellikle sıkışmaya bağlı idrar kaçırmada ilaç tedavileri etkili seçeneklerden birisidir. Bunlar genellikle hastaların yüzde 50'sinde mesanede idrarın arzu edilen miktarda birikmesini sağlayarak idrara çıkma sıklığını azaltır, sıkışma hissini önemli ölçüde düşürür, idrar kaçırma yakınmalarını azaltabilir. Bu tip ilaçların bazı yan etkileri olabileceği ve başka amaçla kullanılan bazı ilaçlarla olumsuz şekilde etkileşebileceği için mutlaka bir ürolog tarafından kullanımı önerilmelidir.

527bb5ad992df109d4cc9d9e-005.jpg

 

Cerrahi tedavisi var mı?

İdrar kaçırma bozukluğunun ameliyatla de tedavisi mümkün. Hastanın idrar kaçırma tipi, kaçırma şiddeti, bu duruma yol açan anatomik bozukluklar, hastanın yaşı, eşlik eden hastalıklar yapılacak ameliyatın şekline karar vermede önemlidir. Sıkışma tipi idrar kaçırması olanlarda, artık ağızdan ilaç kullanmak işe yaramaz hale geldiğinde 15 dakikalık bir müdahaleyle mesaneye botoks uygulanarak kaçırma kontrol altına alınabilir.

Öksürme-aksırma, gülme, hapşırma gibi durumlarda görülen idrar kaçırmada, uygun hastalarda genellikle vajinadan, kapalı yöntemlerle tedavi tercih edilir. Burada amaç idrar kaçırmayı engelleyecek desteği sağlamaktır. İdrar kesesinde belirgin sarkma olmayan hastalarda genellikle 15-20 dakikalık bir ameliyatla, günübirlik yatışla sorun kalıcı olarak çözülebilir.

Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir ve ameliyatın etkisini ilk idrarla birlikte hissedilebilir. Bu tür girişimlerin başarı oranları ve hasta tatmini yüksek düzeydedir. İdrar kesesinde ve pelvik organlarda belirgin sarkıklığı olan hastalarda ise ya vajinadan uygulanabilen kapalı yöntemlerle ya da batından endoskopik yöntemlerle sorun giderilebilir.

11-gun-rapor-yazan-doktor-dava-ac-rgfm-cover-001.jpg

İdrar kaçırma kadınların yaşam kalitesini ciddi şekilde bozar

Her yaş kadında ortaya çıkabilen idrar kaçırma sosyal hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Hastalar, tüm yaşantısını idrar kaçırabileceği ihtimaline göre belirlemek durumunda kalıyor.

İdrar kaçırma korkusuyla evden çıkmamayı tercih ediyor, sosyal ortamlara fazla giremiyor, gideceği yerlerde tuvalet bulamama endişesi taşıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınıyor. İdrar kaçıracağı endişesiyle sıvı tüketimini kısıtladığı için buna bağlı bazı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyorlar.

kadinlari-hayattan-sogutuyor-001.jpg

 

İdrar kaçırmayı azaltabilecek 10 altın kural:

  1. Yeterince su için
  2. İhtiyacınız kadar tuz tüketin.
  3. İçtiğiniz kahve ve çay miktarına dikkat edin.
  4. Sigarayı bırakın.
  5. Düzenli egzersiz yapın.
  6. Kilonuz fazlaysa ideal kilonuza inmeye çalışın.
  7. Kabızlığı engellemek için lifli beslenin.
  8. Soğuk havalara dikkat edin.
  9. İdrar yakınmalarınızı ciddiye alın, kronikleşmesine izin vermeyin.
  10. İdrar alışkanlıklarınızın doğruluğunu sorgulayın, gerekirse bir ürologdan yardım alın.

oruc-su-icmek-shutter-16-9-1557341476-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.