İkizdereli kadınlara destek büyüyor

Ekoloji Birliği Kadın Meclisi Rize’nin İkizdere-İşkence Vadisi’nde köylülerin taş ocağına karşı başlattıkları direnişe ilişkin açıklama yayımladı. “İkizdere Vadisi’nde taş ocağına karşı direnen köylülerin yanındayız” dedi.

İkizdereli kadınlara destek büyüyor

Ekoloji Birliği Rize’nin İkizdere-İşkence Vadisi’nde köylülerin taş ocağına karşı başlattıkları direnişe ilişkin açıklama yayımladı. “İkizdere Vadisi’nde taş ocağına karşı direnen köylülerin yanındayız” başlığını taşıyan açıklamada “Gelin, İkizderelilerin çağrısına uyalım! İkizderelilerin seslerine ses olup, destek olalım” ifadeleri yer aldı.

Ekoloji Birliği Kadın Meclisi'nin İkizdere'ye Destek Çağrısı:

"Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisinde, Cengiz İnşaat’ın İyidere Lojistik Limanda  sahil dolgusu olarak kullanacakları taşları temin etmek için açmayı planladığı taş  ocağına karşı, çevre köylerden yöre halkının başlattığı eylem 1 aydır sürmekte.  

23 Nisan günü, resmi tatil ve sokağa çıkma yasağını fırsat bilen şirket, taş ocağı  çalışmalarını başlatmak için yanlarında devletin jandarma ve polisi de olmak üzere, iş  makineleri ile vadiye geldi. Jandarmanın giriş ve çıkışları kapattığı İşkencedere Vadisine  yöre halkı sokağa çıkma yasağına rağmen dağlardan yürüyerek vardı. Kolluk kuvvetleri ile  karşı karşıya bırakılan köylüler direnişe devam etti. Dün, köylülere biber gazıyla  müdahalede bulunuldu, çoğu kadın olan köylüler darp edildi. 9 kişi gözaltına alındı. Maske ve sosyal mesafe de bahane edilerek kendi arazileri üzerinde köylülere para cezası  kesildi. 

ikizdere-de-doga-talanina-karsi-direnen-koylulere-jandarma-mudahalesi-868698-5-001.jpg

16 MİLYON TON TAŞ ALINDIKTAN SONRA İKİZDERE VADİSİ'NİN ÖZELLİĞİ KALIR MI?
Dünyada sayılı vadiler arasında yer alan İkizdere Vadisinin bir kolu olan İşkencedere Vadisi  Doğal sit – Nitelikli doğal koruma alanı olarak tescilli ve aynı zamanda dünyada öncelikli  korunacak 200 ekolojik bölgeden biri. 16 milyon ton taşın çıkartılacağı taş ocağı, açık ocak  işletmeciliği ile patlatmalı olarak yapılacaktır. Ortaya çıkacak toz, gürültünün yanı sıra, taş  ocağı heyelan riskinin tetiklenmesine, orman kesimlerine, organik çay üretimi,  büyükbaş hayvancılık ve arıcılık gibi yöre halkının geçim kaynaklarının yok edilmesine,  kaynak suları ve derelerin kirlenmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla yapılması düşünülen  taş ocağı ile vadi geri dönülemez doğa tahribatına uğrayacak, yaşam alanlarını korumaya  çalışan köylüler de bundan en büyük zararı göreceklerdir. 


Bugün itibariyle Cengiz Holding, taş ocağı için ağaçları köklerinden sökerek yol açma  çalışmalarına başladı. Jandarma yöre halkını alana sokmamak için barikat kurdu. Yöre  halkına destek için dışarıdan gelenlere kimlik kontrolü ve yoğun baskılar uygulandı.  

ikizdere-cagri-001.jpeg

İKİZDERELİ KADINLARA SES VERİYORUZ
Biz Ekoloji Birliği Kadın Meclisi olarak, bir an olsun yılgınlığa düşmeden direnen İkizdereli köylü  kadınlara “yanınızdayız” diyoruz. Dağlardan, ovalardan, şehirlerden, köylerden, akan  ırmaklar boyunca bizi birbirimize bağlayan umudumuzdan, sesimizi taşıyan rüzgardan,  “Dinamit sesi değil, kuş sesi” diyen İkizdereli kadınlara göçmen kuşlar eşliğinde ses  veriyoruz.  

HER YER İKİZDERE
Ülkenin dört bir yanına çağrımızdır, bu sese siz de ortak olun, gelin talancı şirkete, kolluk  kuvvetlerine rağmen bir tek geri adım atmaya niyetleri olmayan yöre halkına haklı  direnişlerinde yanlarında olduğumuzu gösterelim, dayanışmayı hep birlikte büyütelim.  Evlerinizden, işyerlerinizden, nerede iseniz oradan siz de katılın. Pandemi bahane edilerek  mücadele edenleri yalnızlaştırdıklarını düşünenlere inat, dövizlerimizle fotoğraflarımızı  çekerek sosyal medya üzerinden paylaşalım. Görsünler ki her yer İkizdere her yer direniş... "

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.