İklim kriziyle mücadele için “Dünya Saati, Değişim Saati”

WWF’in iklim krizine dikkat çekmek için 2007’den bu yana dünya genelinde milyonlarca insanın katılımıyla düzenlediği küresel etkinlik Dünya Saati’nde bu yıl “değişim” çağrısı yapıldı. Işıklar 27 Mart Cumartesi akşamı, 20.30 - 21.30 saatleri arasında bir saatliğine değişim için kapandı.

İklim kriziyle mücadele için “Dünya Saati, Değişim Saati”

WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) çağrısıyla her yıl mart ayının son cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen “Dünya Saati”, bu yıl 27 Mart Cumartesi akşamı 20.30 – 21.30 saatleri arasında “değişim” çağrısıyla gerçekleşti. İklim krizine dikkat çekmek için ışıkların bir saatliğine kapanacağı küresel etkinlik, pandemi koşulları nedeniyle bu yıl evlerde gerçekleşecek ve dijital mecralardan paylaşıldı.

dunya-saati.png

Ülkemizde WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) öncülük ettiği etkinliğin katılımcıları İklim kriziyle mücadele için “Dünya Saati, Değişim Saati” diyerek, dünyanın her yerinden milyonlarca insanla birlikte gezegenin sesi oldu.

exprcwswqamqlmj.jpg

Garanti BBVA ve Panasonic Life Solutions Türkiye’nin ana sponsorluğunda düzenlenecek Dünya Saati’ne dunyasaati.org  adresi üzerinden kayıt yaptırarak katılım sağlandı.

Aslı Pasinli: “Dünya Saati’nde, değişimin parçası olun”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, bütün kesimleri değişimin parçası olmaya davet ederek şu açıklamayı yaptı: “Bizler iklim krizinin her geçen gün daha belirgin bir şekilde hissedilen somut etkilerini yaşayan ilk ama bu kötüye gidişi durdurabilecek son nesiliz. Ülkemiz kuraklık başta olmak üzere iklim krizinin etkilerini en ciddi ölçüde yaşaması beklenen bölgelerden biri olan Akdeniz Havzası’nda yer alıyor. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye’nin iklim krizi ile mücadelede geçtiğimiz yıllar içerisinde hız kazanan düşük karbon ekonomisine geçiş ve enerji dönüşümü sürecinin dışında kalması beklenemez. Paris Anlaşması’na taraf olunarak; güçlü bir emisyon azaltım hedefi doğrultusunda bütüncül bir iklim politikası oluşturularak ve kömürden çıkış politikası benimsenerek iklim krizi ile mücadelede kararlılık sergilenmesini istiyoruz.” 

dunya-saati-10-jeremiah-armstrong-wwf-canada.jpg

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.