İmece Zirvesi’nde Kadın Liderlik Konuşuldu

Dünyanın önde gelen değişim liderleri, imece summit'te buluştu Çevrimiçi olarak düzenlenen 'imece summit Geleceğe Etki Zirvesi', 18-19 Mart'ta Zorlu Holding'in ev sahipliğinde gerçekleşti.

İmece Zirvesi’nde Kadın Liderlik Konuşuldu

Ahu ÖZYURT 
“Geleceğe Etki” temasıyla çevrimiçi olarak düzenlenen imece summit; Zorlu Holding’in ev sahipliğinde, imece’nin yürütücülüğünde; ATÖLYE, BMW Foundation, B Lab Europe, S360 ve SIX’in içerik ve ağ partnerliğinde, Ashoka Türkiye, Impact Hub İstanbul, İstasyonTEDÜ, KUSIF, Mikado, SDGIA ve TSGA’nın oturum partnerliğinde, De-Coder’in küratörlüğünde 18-19 Mart tarihlerinde yapıldı.

Yerel yönetimlerden, krizlere, salgınlara, siyasete kadar pek çok konunun kanaat önderlerini bir araya getiren “İmece Zirvesi”nde eşitlik ve kadınların geleceği de konuşuldu. 

“Kadını güçlendirmede finans sektörünün önemli rolü var”
Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, kadınların daha kapsayıcı ve iş birliğine açık bir liderlik yaklaşımını olduğunu belirtti. “Avrupa Merkez Bankası Başkanı, IMF Başkanı ve AB Komisyonu Başkanı bir kadın ve bu kadınlar cesur adımlar atarak özellikle iklim değişikliği konusunda ciddi çalışmalar yürütüyorlar. Ben cinsiyet eşitliğini ve kadını güçlendirme konusunda finans sektörünün de önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Biz de banka olarak bu yönde birçok çalışma yapıyoruz. Kadın girişimcilerin finansa erişimini sağlamak, eğitim vermek, cesaretlendirmek ve yeni pazarlara erişimi konusunda onlara hizmet sunmak için çalışıyoruz. Yakın zamanda Cinsiyet Eşitliği Kredisi mekanizması oluşturduk. Kredi almak isteyen firmaların cinsiyet eşitliği performansını detaylı bir kriter seti ile değerlendiriyoruz” dedi.

whatsapp-image-2021-03-21-at-13-00-19.jpeg

“Kadın Liderler Takım İşiyle motive oluyor”

Global Compact Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Eş Başkanı Melsa Ararat, konuşmasında ekonomik gelişimi gösteren kriterlerdeki değişime dikkat çekti. Toplumsal cinsiyet alanındaki eşitsizliklerin insani gelişmenin ve kadın ve erkeklerin yaşam kalitesindeki en önemli engel olduğunu ifade eden Ararat, sözlerine şöyle devam etti: “Şirketlerde yönetim kurullarında ve icranın yönetiminde kadınların olması o şirketlere güç veriyor. Örneğin kadınların yönetimde daha yüksek oranda temsil edildiği şirketlerde yenilenebilir enerji kullanım oranı artıyor, sera gazı emisyonları azalıyor. Ücret uçurumu gibi eşitsizlikler de azalıyor. Liderlikle ilgili yapılan birçok araştırma erkek liderlerin güç sahibi olmakla motive olduğunu, kadın liderlerin ise ilişkiler ve ekip çalışmasıyla motive olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle kadın liderlik çok ihtiyaç duyduğumuz kolektif değişimin önemli bir unsuru” dedi. 

whatsapp-image-2021-03-21-at-13-00-14.jpeg

“Sosyal Medya Kadınların Etki Gücünü arttırdı”

Gazeteci Shahira Amin konuşmasında hem medyadaki kadın oranına hem medyanın kadının sesinin yükselmesindeki rolüne değindi. Medyada kadın çalışan oranının düşük olduğunu anlatan Amin, “Kadının sesini duyurması konusunda sosyal medya etkili ve güçlü. Me Too hareketinde bunu gördük. Kadınlar bu hareketten aldıkları ilhamla kendi hikayelerini paylaştı. Bu durum sadece medyanın dikkatini çekmedi. Politikaların değişmesine de neden oldu. Cinsel tacizle ilgili yasal düzenlemeler buradaki ivmeden etkilenerek güncellendi. Tabandan başlayarak kadınların kendi güçlerinin farkına varmalarını sağlamalı, liderlik becerilerini geliştirmeliyiz.”


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.