İnsani gelişme 30 yıldır ilk kez gerileme eşiğinde!

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının uyarısına göre pandemi süreci insani gelişmeyi geriletebilir…

İnsani gelişme 30 yıldır ilk kez gerileme eşiğinde!

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Dünyada eğitim, sağlık ve yaşam standartlarının bileşkesi olarak ölçülen küresel insani gelişmenin, bu kavramın ortaya atıldığı 1990 yılından bu yana ilk kez bu yıl gerileyebileceği uyarısını yaptı.

rapor1.jpg

İNSANI GELİŞMENİN TEMEL ALANLARINDA DÜŞÜŞLER
UNDP Başkanı Achim Steiner: “Dünyamız son 30 yılda, 2007-09 Küresel Mali Krizi dahil, birçok kriz gördü. Her biri insani gelişmeye ağır darbe vurdu, ancak toplamda gelişme tüm dünyada her yıl arttı” dedi ve ekledi: “COVID-19, sağlık, eğitim ve gelire aynı anda darbe indirdiğinden, bu trendi değiştirebilir.

İnsani gelişmenin temel alanlarında düşüşler, tüm bölgelerde, zengin veya yoksul olsun ülkelerin çoğunda hissediliyor.

baskan.jpg

COVID-19 nedeniyle ölenlerin sayısı tüm dünyada 300.000’i aştı; diğer yandan, bu yıl kişi başına küresel gelirin %4 azalması bekleniyor.

Fiilen eğitim dışı kalmış orana internet erişimi olmayanları yansıtacak şekilde düzeltilmiş olarak, ilköğretim çağında olup eğitim dışı kalmış yüzde- ilişkin tahminleri, dünya çapında çocukların %60’ının eğitim görmediğini ortaya koyuyor; böyle bir düzey, 1980’lerden bu yana hiç görülmemiştir.

Bu şokların birleşik etkisi, insani gelişmenin rekor düzeyde gerileyeceğine işaret ediyor olabilir.

Bu tahminler, örneğin toplumsal cinsiyet eşitliği yönünde kaydedilen ilerleme üzerindeki diğer önemli etkileri hesaba katmıyor. Kadınlar ve kız çocukları üzerindeki olumsuz etkiler, ekonomik (yani daha az kazanma ve tasarruf etme, iş güvencesizliğinin daha yüksek oluşu), üreme sağlığı, ücretsiz bakım işleri ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti kapsıyor.”

yillik.jpg

COVID-19: EŞITSIZLIK BÜYÜTECI

İnsani gelişmedeki gerilemenin, pandeminin sosyal ve ekonomik etkileriyle baş etme yetenekleri zengin ülkelerden daha düşük olan, gelişmekte olan ülkelerde çok daha fazla olması bekleniyor.

İLKÖĞRETİM ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN YÜZDE 86'SI FİİLEN EĞİTİM DIŞI KALDI

UNDP’nin eğitim alanı ile ilgili tahminlerine göre, okulların kapalı olması ve çevrim içi eğitime erişimde büyük farkların bulunması nedeniyle, düşük insani gelişme kategorisindeki ülkelerde, ilköğretim çağındaki çocukların %86’sı fiilen eğitim dışı kalmış durumda; öte yandan bu oran, çok yüksek insani gelişme kategorisindeki ülkelerde ise yalnız %20 düzeyinde.

İnternete erişimde eşitliğin artmasıyla, ki ülkelerin kendi gelişme gruplarında üst sıralarda olan ülkeler ile aralarındaki farkı kapamaları mümkündür, eğitimdeki mevcut uçurumlar kapanabilir.

Kararlı, eşitliğe odaklı müdahaleler, ekonomilerin ve toplumların yükselişe geçmesine, COVID-19 pandemisinin geniş kapsamlı etkilerinin hafifletilmesine katkıda bulunabilir.

YENİ NORMALİN YARATTIĞI YENİ GEREKLİLİKLER

UNDP İnsani Gelişme Raporu Ofisi Direktörü Pedro Conceição, “Bu kriz, politika araç setine eşitliği yerleştiremezsek, birçok insanın daha da geride kalacağını gösteriyor. Bunun yapılması, bizlerin uzaktan eğitim, uzaktan tıbbi hizmet ve evimizden çalışmadan yararlanmamızı sağlayan İnternete erişim gibi, 21. Yüzyılın “yeni gerekleri” için özellikle önemli” diyerek yeni normalin ihtiyaçlarına dikkat çekiyor.


“Eşitliğe odaklı yaklaşımların uygulamaya konulması, makul maliyetli olacak. Örneğin, düşük ve orta gelirli ülkelerde İnternete erişim açığını kapatma maliyetinin, dünyanın bugüne
kadar COVID-19 ile mücadeleye adadığı olağanüstü mali destek paketlerinin sadece %1’i düzeyinde olacağı tahmin ediliyor.

YENİ NORMAL İÇİN ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI
Eşitliğin önemi “Birleşmiş Milletler COVID-19 krizine kısa vadeli sosyo-ekonomik yanıt çerçevesinde vurgulanıyor; bu doküman, “yeni normal”i inşa etmek için yeşil, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve iyi yönetişime dayalı başlangıç çizgisini ortaya koyuyor.

Doküman, krizin karmaşık sorunlarını çözümlemek için öncelikli beş adım öneriyor: Sağlık sistemleri ve hizmetlerini korumak; sosyal korumayı artırmak; işleri, küçük ve orta ölçekli işletmeleri, kayıtdışı sektörde çalışanları korumak; makroekonomik politikaların herkese yarar getirmesini sağlamak; ve sosyal uyumu tesis etmek için barış, iyi yönetişim ve güveni desteklemek. UNDP, gelişmekte olan ülkelerin bu adımları izleme yeteneklerine derhal yatırım yapılması için uluslararası topluma çağrı yapıyor.
 

Bu haber toplam 689 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.