İş Portföy ve Koç KAM’dan Müthiş İşbirliği

İş Portföy ve Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi’nin geliştirdiği yatırım fonu için Borsa İstanbul’da gong çaldı.

İş Portföy ve Koç KAM’dan Müthiş İşbirliği

Ahu ÖZYURT

İstihdam ve yönetimde kadın varlığını yükseltmek amacıyla iş dünyasının attığı adımlara devrim niteliğinde bir destek finans ve akademi dünyasından geldi.

Koç Üniversitesi’nin Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma  ve Uygulama Merkezi, İş Bankası’nın Portföy Yatırım iştiraki olan İş Yatırım ile el ele vererek, çok sayıda kriterden oluşan bir listeyle şirketleri Kadınlara verdikleri yer açısından sıraladı ve Borsa İstanbul’da işlem gören 131 şirketten oluşan bir “Kadın Hisse Senedi Fonu” oluşturdu.

Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart 2021 tarihinde Borsa İstanbul’daki gong töreniyle işlem görmeye başlayan yatırım fonunun Borsa kodu İHK.

bertil-emrah-oder-2.jpg

Fonun oluşumu ve geleceği hakkında bilgi veren KOÇ-KAM Direktörü Profesör Doktor Bertil Emrah Oder, “Kadın istihdamı konusunda yazık ki OECD’de en son sıradayız. Bu fonun özellikle kadın yönetici istihdam eden, yönetim kurullarında kadınlara yer açan şirketleri teşvik edeceğini düşünüyoruz” dedi.

“KADINA GÜÇ VEREN ŞİRKETLER DAHA KOLAY FON BULACAK”

KOÇ-KAM Direktör Yardımcısı Dr. Aslı Mert ise fonun oluşması aşamasında Borsa İstanbul şirketleri içinde yaptıkları araştırmanın aslında Türkiye’deki kadın istihdamı ve güçlendirilmesi açısından önemli bir veritabanı da oluşturacağını belirtti. Mert şöyle konuştu:

“Yönetici temsiliyeti, eşit işe eşit ücret, evde yük paylaşımı, yatay dikey konumlanma, reklamlarda görünürlük gibi pekçok kriteri ele aldık. Ve bu kriter listesi tamamen bize özgü Türkiye’ye özel bir liste oldu. Bu fona giren şirketler artık daha farklı kriterlerle de yurtdışından fon bulabilecekler”.

KOÇ-KAM Kriterlerinden 2 ana kriteri ve 8 temel kriterin ağırlıklı ölçümü ile 70 puanın üzerinde yer alan şirketler Fon’da yer almaya hak kazanacak. 

kriter1.PNGkriter2.PNG

“KADINLARIN OLDUĞU ŞİRKETLER DAHA BAŞARILI”

İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan ise “İş’te Kadın Hisse Senedi Fonu” için şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de çalışabilir nüfusun içinde kadın çalışan oranı çok düşük. Oysa kadın çalışanı çok olan şirketlerin hem daha karlı hem de daha iyi yönetildiğini biliyoruz. Yönetim Kurulu’nda kadın üye olan şirketlerin satış gelirleri %16, yatırım gelirleri ise % 26 oranında daha iyi. Biz bu fon ile kadın istihdamına ve kadın yöneticilere yatırım yapan şirketleri destekleyeceğiz. Fondan almak da çok kolay. Dijital ortamda başka banka müşterisi bile olsanız bu fondan satın alabilirsiniz.”

tevfik-eraslan-lj-1.jpg

Eraslan, İş Portföy olarak artık dijital kanallarda daha görünür olacaklarını ve genç yatırımcılara da ulaşacaklarını belirtti.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.