İş verimliliğinizi arttırmak için küçük dokunuşlar

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile evlerden çalışmanın yoğunlaştığı bugünlerde verimliliği ve motivasyonu artırmak için mimarı açıdan dikkat edilmesi gereken noktaları Elips Tasarım Mimarlık kurucusu Yüksek Mimar Feza Ökten Koca açıkladı.

İş verimliliğinizi arttırmak için küçük dokunuşlar

Ev-ofis  olarak kullandığımız mekanın, evde kendine özgü bir alan, alan yoksa da bir köşe olması gerektiğini dile getiren Feza Ökten Koca'ya göre, çalışma sırasında kullanıcı sağlığına uygun ergonomik bir masa ve ofis sandalyesi kullanmak oldukça önemli. Bugüne kadar iş dışındaki faaliyetlerimiz için kullandığımız evlerimizin şimdi bu farklı fonksiyonlara da cevap vermek zorunda olduğunu vurgulayan Ökten Koca, dışarıdan destek almadan, kendi yapacağımız küçük dokunuşlarla evlerimizde mümkün olduğunca konforlu çalışma alanların yaratabileceğimizin altını çiziyor.

homeoffice2.jpg
YAŞAM ALANLARI DA ÇALIŞMA ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR


Her evde bir çalışma odasının mevcut olmadığını belirten Feza Ökten Koca, çocukların kendi odalarında çalışma masaları ile duruma daha hızlı adapte olabildiğini ancak anne babalar için durumun daha zor olduğunu belirtiyor. Mesleğe göre mekan paylaşımı yapılması gerektiğini söyleyen Ökten Koca, yaşam alanındaki yemek masasının da çalışma masası olarak kullanılmasının doğru bir tercih olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: "Kimi zaman camlı bir balkon ve ya camlı küçük bir teras alanı da çok iyi bir home-office alanı olarak kullanılabilir. Çalışırken gün ışığından yüksek oranda faydalanacağımız ve yeterli temiz hava alabileceğimiz bir noktada konumlanmalıyız. Geceleri ise genel bir aydınlatmadan ziyare yeterli bir noktasal aydınlatma gereken konforu sağlayacaktır." 


KONSANTRASYONU BOZACAK DETAYLAR OLMAMALI 


Çalışma alanında kullanıcının konsantrasyonunu bozacak detaylar olmaması gerektiğini aktaran Feza Ökten Koca, ergonomik bir masa ve ofis sandalyesi kullanmanın oldukça önemli olduğunu sözlerine ekliyor. Yemek masasında kullandığımız sandalyelerde saatlerce oturmanın sağlık sorunlarına yol açabileceğini ve yaşam alanının genelde aile ile paylaşılmasından dolayı özellikle gürültünün konsantrasyonu bozmasını önlemek için kulaklık kullanmanın faydalı olacağını vurguluyor: "Home-Office ortamının sadece bireysel olarak kullanılmadığını da unutmamak gerekir, sıklıkla yapılan sanal toplantılar sırasında karşıya verecekleri görüntü de iyi düşünülmelidir. Ekranda yüzümüz net görünmeli ve arkamızda belirecek görüntünün toplantı konsantrasyonunu bozmayacak sadelikte olmasına dikkat edilmelidir."
ÇALIŞMA ORTAMI HEM KONFORLU HEM DE KULLANICI SAĞLIĞINA UYGUN OLMALI
"Uzun saatler bilgisayar başında çalışmanın özellikle iskelet sağlığını ne kadar negatif etkilediğini biliyorun bu nedenle ofislerde de yüksekliği ayarlanabilir masalar kullanmaya başladık. Bunlar ofislerde ister masa yüksekliğinde sandalye ile oturularak kullanılıyor, ister yükselterek ayakta kullanılıyor. Bu da gün içinde iskeleti farklı pozisyonlara sokarak, sağlıklı olmasını sağlıyor" diyen mimar, bu tasarım özelliğine sahip mobilyaların evlerde de kullanılabileceğini sözlerine ekliyor. Ökten Koca'ya göre masa, ofis koltuğu ve küçük ama konforlu bir tekli koltuk ile şekillendirilen çalışma ortamları hem konforlu hem de kullanıcı sağlığına uygun olarak tasarlanabilir.

feyzaokten.jpg
BİR ODA ÇALIŞMA MEKANI OLARAK BELİRLENMELİ


Evden çalışmanın en çok küçük çocuğu olan anne-babalar için zorlayıcı olacağını belirten mimar, bu durumdaki kişilerin mutlaka evdeki bir odayı çalışma mekanı olarak belirlemesini öneriyor. Ökten Koca'ya göre çalışma saatleri çocuklara uygun bir dille anlatılmalı ve o ortamın iş haricinde kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Böylelikle çocuk, ebeveynin ne zaman çalışıp ne zaman kendisi ile ilgileneceğini net olarak anlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.