İyi bir ebeveyn nasıl olur?

Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, görevinizin sonuna kadar tamamlandığını asla düşünemezsiniz. İyi bir anne ya da baba olmak için, çocuğa nasıl iyiliğini kötüden ayırt etmeyi öğretirken ve kıymetini ve sevildiğini hissettirmeyi bilmeniz gerekir.

İyi bir ebeveyn nasıl olur?

Çocuğa sevgi ve şefkat verin

Bazen sevgi ve şefkat bebeğinize verebileceğiniz en iyi şeydir. Sıcak bir dokunuş veya şefkatli sarılmalar, çocuğa onu ne kadar değer verdiğini gösterecektir. Çocuklarınız için fiziksel temasın önemini asla ihmal etmeyin. Şefkatinizi ve sevginizi farklı şekillerde gösterebilirsiniz.

  • Nazik sarılmalar, destek, anlayış, onay ve hatta sadece bir gülümseme çocuğun ruhunu ve kendine güvenini güçlendirebilir.
  • Her gün, onlara çok kızmış olsanız bile, onları sevdiğinizi söyleyin.
  • Çocukları daha sık kucaklayıp öpün. Doğuştan gelen sevgi ve sıcaklık ile çevrili hissederler.

2579-doch-oyunimaet-mamu.jpg

​​​​​​Çocuğunuzun hayatına dahil olun

Çocuğunuzun hayatına dahil olmak gerçekten zaman alan ve zorlayıcı bir süreç olabilir çünkü önceliklerinizi yeniden düşünmenizi ve planlamanızı gerektirir. Genellikle de bazı şeyleri feda etmeniz ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını önceliğiniz haline getirmeniz gerekir. Çocuğunuzun yanında olun; ruhen ve fiziken. Tabii çocuğunuzun hayatına dahil olmak onun ödevini yapmak veya tüm yanlışlarını düzeltmek demek değil. Unutmayın ödevler çocuğunuzun ne öğrendiğini anlamak içindir. Çocuğunuzun ödevlerini onun yerine yapmak çocuğunuzun ne kadar ilerleme kaydettiğini görmeyi engeller.

nsupx2yhyjg3pkd6pkwy63dpxm-002.jpg

Çocuğunu övün

İyi ebeveynler kesinlikle çocuklarını övmelidir çünkü çocuklar kendilerinden memnun olmaları ve başarılarından gurur duymaları gerekir.

s-0512b3fc8cf7f2b0380bfc6301f6e7b9f31dafe9-001.jpg

Çocuğunuza iyi bir örnek olursunuz

Anne ve babanın her türlü davranışı çocuklar tarafından taklit ediliyor. Yani ebeveynler farkında olmadan öğrettiklerini unutmamalı. Dolayısıyla çocuklarına iyi örnek olmaya çok dikkat etmeli.

ms1-001.png

Çocuğunuzu asla kimseyle karşılaştırmayın

Çocuğunuzu biriyle karşılaştırmak doğru değildir ve her çocuğun kendine özgü ve özel olduğunu bilmek gerekir. Her çocuğun kendine has hayalleri ve ebeveynlerinin çocuklarının isteklerine saygı duyma görevi vardır. Bir çocuğa diğerinden daha kötü muamele edilirse, yavaş yavaş kendine olan güvenini kaybeder. Bu nedenle, çocukları olduğu gibi kabul etmek çok önemlidir.

beznasil.jpg

Her istediğini almayın

Günümüzde anne-babalar maddi imkanları olmasa bile çocuklarına her istediklerini satın almaya çalışıyorlar. Çoğu zaman fedakarlık yaptıkları için de ondan daha fazla başarılı olmasını, daha mutlu olmasını ve kendilerini daha çok sevmesini bekliyorlar. İhtiyaç dışı sunulan maddi imkanlar çocuğa fayda yerine zarar verir. Paranın kıymetini anlamamasına, kazanmadan harcamaya alıştığı için tembelliğe alışmasına yol açar.

http-willingness-com-mt-wp-content-uploads-2016.jpg

Hiç ağlamasın diye çabalamayın

Anne-babaların çok sık sordukları sorulardan biri çocuğun ağlarsa psikolojisinin bozulup bozulmayacağı oluyor. Birçoğu çocuğu huzursuz olmasın diye her istediğini yapmaya çalışıyor. Oysa evde her istediğini elde eden, engellenmeyen çocuk girdiği sosyal ortamlarda kendi istedikleri olmadığı zaman büyük sıkıntı yaşar ve öfkelenir. Aslında çocuklar olumsuz duygularıyla baş edebilecek kapasiteye sahiptirler yeter ki izin verilsin.

sf-crying-baby-reaching-out-001.jpg

Çocuğunuzla zaman geçirin

Anne ve Baba de çalışırsa ve çocuk kendini yalnız hissedecektir.  Nitekim, bu durumda, ebeveynler onunla çok az zaman harcıyorlar. Bu nedenle, çocuğunuza daha fazla zaman ayırmaya çalışın. Ebeveyn dikkatine alternatif yoktur. Günlük yaşam hakkında konuşmak, temiz havada yürümek veya herhangi bir ortak etkinlik, çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirmek için çok önemlidir.

25-fraz-kotorye-govorjat-svoim-detjam-normalnye-roditeli-002.jpg

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.