Japon Devlet Televizyonu Woman TV'yi Seçti

Japon Devlet Televizyonu NHK Kasım ayında bir dizi çekim ve röportaj için İstanbul'daydı.Woman TV stüdyolarında çekimler yapan ekibin ünlü sunucusu Dan Mitsu inanç, ibadet ve ölüm konularını, İslam'ın hayattaki rolünü ve gözlemlerini Ahu Özyurt'a anlattı.

Japon Devlet Televizyonu Woman TV'yi Seçti

DAN MİTSU: Yaklaşık 10 yıldır televizyondayım. Şu anda 40 yaşındayım. Ama başlangıçta erkek dergilerine de poz veriyordum. Bu da çok ilgi çekti. Sonra pekçok televizyona çıktım şimdi de bu konularla ilgili  yazılar yazıyorum. Şimdilerde Japon televizyonunda yerel yemekler  üzerine bir program yapıyorum, aynı zamanda eğlence programı da  sunuyorum. Bu programlarda zaman zaman yorum da yapıyorum. En sonda da  dizilerde oynamaya başladım.

AHU: Peki İstanbul'da neler araştırdınız? Neler çektiniz, gözlemlediniz?

DAN: Ben İstanbul’da insanların nasıl yaşadığını, nasıl ibadet ettiklerini inançlarını araştırmak istedim. Türkiye’de yaygın olan İslamın nasıl yaşandığını gördüm ve herkesin kendince bir inanç içinde olduğunu gözlemledim, biraz da şaşırdım. Japonya’da inanç ve din buradaki kadar kuvvetli değildir. Dua etmek bu kadar yaygın değildir. Burada Allah fikri çok güçlü ve insanlar çok dua ediyor, ölüme çok hazırlar. Erkekler ve kadınların dindeki yeri de çok farklı bana göre.

AHU: Bunu biraz daha açalım mı? Nasıl bir fark gördünüz inançı yaşama halinde?

DAN:  Dün bir cenazeye gittim. Orada erkekleri ön safta kadınları arkada gördüm. Sonra bir kabristana da gittik, orada da erkekleri önde gördüm, belki fiziksel olarak güçlü oldukları için. Kadınların burada da geride durduğunu gözlemledim. Bunun geleneklerinizden yüzyıllardır geldiği belli, ama bizim kültürümüze göre biraz farklı geldi.

AHU: Japonya teknolojik olarak çok ileride ama bir o kadar da geleneksel bir ülke. Kendi ülkenizdeki kadınların durumu ile Türkiye'yi kıyaslar mısınız?

DAN: Benim bu seferki ziyaretim sadece İstanbul’da geçti. O nedenle kıyaslamak pek doğru olmayabilir ama bazı gözlemlerim var. Biz  Japonya’da kadın ve erkeğin her durumda yanyana ve eşit olması için  uğraşıyoruz ve hep de öyle gördük. Ama Türkiye’de bazı yerlerin  kadınlara has erkeklere has olması, ayrı olmaları belki de daha doğaldır 
diye düşündürdü bana.

AHU: Peki kariyer yapan kadınlar ve erkekler eşit mi? Benzer maaşlar alabiliyor musunuz? Terfilerde adalet var mı?

DAN: Genelde şirketlerde dünyada maalesef olduğu şekilde erkekler daha hızlı yükseliyor ve daha çok maaş alıyorlar. Ama kendi işini kuran kadınlar ya da bireysel girişimlerde kadınların daha iyi şartlarda  çalıştığını, neredeyse küçük şirketlerde kadın – erkek maaşlarının daha  yakın olduğunu söyleyebilirim.

AHU: Genç kadınlara, kızlara ne tavsiyeleriniz olur? Türkiye'de de  Japonya'da da.

DAN:  Genç kızlara tavsiyem kendilerini başkalarıyla karşılaştırmasınlar. Başkasının hayatını daha iyi sanıyorlar. Türkiye’de de bu dert var, Japonya’da da. İnstagram, facebook hayatlarımızı çok etkiliyor. Burada belki bu biraz daha az. Allah inancının olduğu Müslüman bir ülkede galiba bu etki biraz daha az.

AHU: Son olarak da 10 Kasım'ı sormak isterim. 10 Kasım'da buradaydınız. Sokaklarda ne gördünüz? Sizde nasıl bir etki bıraktı bir ölüm yıldönümü? Atatürk hakkında ne düşündünüz?

DAN: Herkesin Atatürk’e gösterdiği saygıdan çok etkilendik. Anma törenlerine gittik, herkesin çoluk çocuk onu ne kadar sevdiğini gördüm. İnsanların dilinde bir cümle vardı beni çok etkiledi. “Onun ölümü bitiş değil başlangıçtır” dediler. Müslümanlığın çok yoğun yaşandığı bu şehirde ona olan bu sevgi çok daha ileri gideceğinizin de işareti, buna inanıyorum. İstanbul’un daha güzel zamanlarını da görmek istiyorum. 

Teşekkür ederim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.