KADEM yol gösterdi... Pandemi günlerinde şiddete ve istismara uğrayan kadınlar ne yapmalı?

Kadın ve Demokrasi Derneği, sosyal medya hesaplarından paylaştığı video ile pandemi sürecinde evlerde yaşanan şiddet olayları için kadınlara yol gösterdi.

KADEM yol gösterdi... Pandemi günlerinde şiddete ve istismara uğrayan kadınlar ne yapmalı?

KADEM, pandemi sürecinde evlerde yaşanan şiddet olaylarına ilişkin yapılacakları sosyal medya üzerinden paylaştığı video ile duyurdu. 

81 İLDE 3 BİN 482 KAPASİTE
81 ildeki ŞÖNİM ve 145 kadın konukevinin 3.482 kapasite ile hizmet verdiği belirtildi.Şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi bulunan kadınlar ve varsa çocukları,aile bireyleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilere yönelik 6284 kapsamında rehberlik ve destek hizmetinin kesintisiz sürdürüldüğünün altı çizildi. 

ÇÖZÜME YÖNELİK ÇALIŞMALAR 
Uygulamalar hassasiyetle takip edilerek, ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik çalışmalar, merkezde Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, illerde de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, ŞÖNİM, Sosyal Hizmet Merkezleri ve kadın konukevlerinin iş birliğinde yürütülüyor. 

42 İLDE 45 TESİS
Türkiye’de ilk KOVİD-19 vakasının görüldüğü tarihten itibaren şiddet mağdurlarına yönelik hizmetlerin kesintisiz devam etmesi, herhangi bir aksaklık yaşanmaması amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından  42 ilde 45 tesis (14 otel, 11 misafirhane, 15 kamu kuruluşu ve 5 yurt) barınma amacıyla kullanıldığı ve şu ana kadar toplam 200 kadın ve çocuğun  barınma amacıyla bu tesislere yönlendirildiği açıklandı. 
 

Pandemi günlerinde şiddete ve ya istismara maruz kalırsanız ne yapmalısınız? İşte yapılması gerekenler...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.