“Kadın! bir gün değil her gün” emeğiyle hayatın içinde

Yılda sadece bir günü kadınlara adamanın yetersiz ve anlamsız olduğuna dikkat çekerek kadınların her gün eşit ve adil muamele görmesi, kadına her gün saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan bkz. İletişim kadınlarının başlattığı “Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” saygı temalı ödüllü fotoğraf kupası sona erdi.

“Kadın! bir gün değil her gün” emeğiyle hayatın içinde

“Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanan, 1977 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Kadınlar Günü” anılmasına karar verilen 8 Mart, uluslararası olarak kutlanan özel bir gün. Türkiye’de ve dünyada kadınlara yönelik şiddetin, zulmün, cinsel saldırıların; kadınların mücadele etmek zorunda kaldığı eşitsizlik ve adaletsizliğin boyutları göz önünde alındığında ise övgüler, vaatler, çiçekler, mesajlar, panellerle kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tek günlük bir “şov” olmanın ötesine geçemiyor. Eğitimli ailelerin dahi alt beyinlerinde kız evlatların ikinci planda olduğu; kadınların kaybolduğu, fuhuşa zorlandığı, küresel işgücüne katılımlarının erkeklerin çok gerisinde kaldığı ve aynı işi yapan kadınların, erkeklerden yaklaşık %20 daha az kazandığı günümüzde, kadına yönelik şiddet ise dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçlardan biri. Doğrudan ekonomik karşılığı olmayan ancak yükü özellikle kadınların üzerinde olan; ev halkının sadece bakımını değil, toplumsal hayat içinde yer almalarını sağlayan tüm değerlerin üretimini ve yeniden üretimini de kapsayan ev içi emek ise, piyasaya sürekli işgücü yetiştirilmesini sağlasa da ekonomik açıdan değersiz görüldüğü için kadınların emeği de görünmezleşiyor.
 1-abdurrahman-cetin-kadin-bir-gun-degil-her-gun.jpg

Abdurrahman Çetin


Bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din fark etmeksizin bu sorunları yaşayan milyonlarca kadın varken, yılda sadece bir günü kadınlara adamanın yetersiz ve anlamsız olduğunu vurgulayan bkz. İletişim ekibi, bu çelişkiye dikkat çekmek amacıyla “Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” temalı bir fotoğraf kupası düzenledi. Kadınların her gün eşit ve adil muamele görmesi gerektiğini vurgulayan ekip, “Sadece 8 Mart’ta değil, 9 Mart’ta ve geriye kalan 364 günde de kadınlara verilen değeri gözden geçirelim. Bir gün ise ‘şov’, her gün ise ‘gerçek’ olur!” diyor. 
 

2-ismet-danyeli-kadin-bir-gun-degil-her-gun.jpg

İsmet Danyeli


Fotoğraf yarışmalarını bugüne kadar görülmemiş bir formatta düzenleyen PhotoCup üzerinden gerçekleşen “Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” temalı fotoğraf kupasına 707 yarışmacı toplam 1.221 fotoğrafla katıldı. Oylaması 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlayan ve 12 gün süren kupanın sonucunu, fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirlerken tüm turlarda toplam 763 bin oy kullanıldı.

3-durmus-ceyhan-kadin-bir-gun-degil-her-gun.jpg

Durmuş Ceyhan

“Kadın! Bir Gün Değil Her Gün” kupasında en iyi fotoğraf birincilik ödülünü alan Abdurrahman Çetin’in adına Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun (TKDF) Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na 5.000 TL tutarında bağış yapıldı. Kazanan fotoğrafçıya bağış sertifikası ise önümüzdeki günlerde takdim edilecek. 

3-mustafa-bulent-yilmaz-kadin-bir-gun-degil-her-gun.jpg

Mustafa Bülent Yılmaz

 
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı şiddetsiz bir dünya kurma hayaliyle çalışan bağımsız bir üst çatı kadın örgütü olan TKDF tarafından işletilen Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı (0212 656 96 96), Türkiye’de kadına karşı şiddetle mücadele konusunda, önleme ve müdahaleye yönelik olarak çalışan ilk ve tek acil yardım hattı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.