Kadına ve aile içi şiddete karşı "Lotus Kadınları"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) üyelerinden bir grup kadının girişimi ile kadına ve aile içi şiddete karşı mücadele için yeni bir platform oluşturuldu. www.lotuskadinlari.com, toplumu kadına ve aile içi şiddete karşı bilinçlendiren ve bilgilendiren tüm çalışmalardan haberdar etmek amacıyla 25 Kasım 2020’de açıldı.

Kadına ve aile içi şiddete karşı "Lotus Kadınları"

 

Her yıl binlerce kadının şiddete maruz kaldığı ülkemizde, kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasında, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesine katkı sağlayacak pek çok çalışma yürütülüyor. Ancak bu çalışmaların her biri farklı alanlarda olduğu için yeteri kadar dikkat çekemeyebiliyor. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği üyelerinden aralarında Canan Ercan Çelik, Sibel Yazıcı Kesler, Beril Koparal Ergün, Evrim Hızaler, Gülfem Çakmakçı, Mine Taşkaya ve Aygen Ayözger Özvardar gibi iş dünyasından bir grup üst düzey kadın yöneticinin liderliğinde oluşturulan www.lotuskadinlari.com, toplumu kadına ve aile içi şiddete karşı bilinçlendiren ve bilgilendiren bir platform olma amacıyla 25 Kasım 2020’de, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde açıldı. 

www.lotuskadinlari.com İyilik Hareketi Nedir?

Bir iyilik hareketi olan Lotus, aile içi şiddete karşı yardım eden, yardım etmek isteyen, yardım arayan ya da sesini duyurmak isteyen herkese destek olacak tüm girişimleri ve programları içinde barındıran bir platform. Aile içi şiddet ortamında kalanlara yol gösteren ve destek olmak isteyen, toplumun tüm kesimlerine aile içi şiddet ile ilgili bilgi vermeyi hedefleyen www.lotuskadinlari.com, bu konuda hazırlanmış tek sistematik bilgi bankası ve veri tabanı olma niteliği taşıyor. 

Lotus Kadınları Platformu kurucularından, NOTE Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, şiddetin açtığı toplumsal yaraya değinerek, “Aile toplumu ayakta tutan en temel yapıdır. Ailenin huzurlu ve mutlu bir şekilde devamlılığı geleceğin inşası çok önemlidir. Eşler arası saygı ve çocuklara sevgi mutlu ailenin temelidir. Şiddet aile içinde kabul edilemez ve ailenin şiddetten aldığı yarayı kapatmak çok zordur.” diyor.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği üyesi kadınların hemcinslerine destek olmak ve şirketlerin bu konuda daha fazla eylemde bulunmasını desteklemek için tamamen gönüllü olarak başlattığı bu platform, kadına karşı şiddet konusunda bilgi almak isteyen profesyoneller için sistematik bir veri kaynağı özelliği de taşıyor. www.lotuskadinlari.com ile yapılan projeleri bir alanda toplamanın yanı sıra şirketlerinde bu alanda projeler yürütmek isteyen profesyonellere de yol gösterici olmak amaçlanıyor. 

Neden Lotus Çiçeği?

Yağmur ormanlarının kirli sularında çiçek açan Lotus çiçeği ruhsallığı, maneviyatı ve temizliği simgeleyen çiçeklerin başında geliyor. Lotus çiçeğini özel kılan bir detay da çiçeğin yetiştiği bölge. Bilhassa bataklık, çamurlu arazi gibi alanlarda yetişen lotus çiçeği, yetiştiği kirli ortama rağmen temiz kalabiliyor. Üzerine konan tek bir toz zerresini bile temizleyebilen Lotus çiçeği, bembeyaz bir güzellik ile karşısına çıkanları selamlıyor. Geceleri yapraklarını kapatıp gündüzleri tekrar açan Lotus çiçeği, her gün yeniden aynı güzelliğiyle doğuyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.