Kadınlar Dikkat! Kahve Tüketimi Miyom Riskini Artırıyor

Kahve tiryakileri dikkat! Uzmanlar uyarıyor! Günde 3 kupadan fazla kahve içen 35 yaş altı kadınlar miyom riski taşıyor!

Kadınlar Dikkat! Kahve Tüketimi Miyom Riskini Artırıyor

Kadınlarda sık görülen sorunlardan biri miyomlar. Miyomlar, rahmin kas tabakasından gelişen ve genellikle iyi huylu seyreden tümörlerdir. Miyomların başlıca belirtileri arasında kadının adet döngüsünde olağan dışı değişiklikler, kasık bölgesinde basınç hissi, bağırsaklarla ilgili huzursuzluklar, idrar yapmada zorlanma, sık idrara çıkma ya da idrar kaçırma, sırt ve bel ağrısı, ağrılı cinsel ilişki, çarpıntı, halsizlik gibi anemi belirtileri yer alıyor.

1424450062059.jpg

Miyomun nedeni östrojen hormonu

Miyomların kadınlık çağının iyi huylu tümörleri olarak adlandırılır. Östrojen, miyomların ortaya çıkmasını ve büyümesini tetikleyen bir unsur. Bu yüzden 15-45 yaş aralığında daha sık görülen miyomların, menopoz dönemine girilmesiyle, yani doğurganlık çağının son bulmasıyla kaybolacak kadar küçülmeleri beklenir.

ostrojen-hormonu-nedir.jpg

Miyomlar hamileliğin 12. haftasına kadar hızlı büyüyebiliyor

Hamilelik döneminde miyomlar erken doğuma neden olabilir ve gebeliği olumsuz etkileyebilir. Hamileliğin 12. haftasına kadar östrojen artışı nedeniyle miyomlar hızlı bir büyüme sergilerken, bu büyüme 12. haftadan sonra durma eğilimine girer. Tedavi ise lohusalık bitiminde hasta değerlendirilerek yönetilebilir.

9.jpg

Miyomlar kişiye özel tedavilerle kontrol altına alınabiliyor

Miyomların tedavileri konusunda cerrahi ve cerrahi dışı pek çok yöntemden söz edilebilir. Eğer hastanın herhangi bir şikâyeti yoksa genellikle düzenli takipler yeterli olur. Fakat acil tedaviler kapsamında kanamayla ilgili problemleri çözmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Bunların yanı sıra tedavilerde; ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar, ilaçlı spiraller, hastada geçici menopoz etkisi yapan iğneler, doğum kontrol hapları ve moleküler düzeyde yeni grup ilaçlar da kullanılıyor.

kadinlarda-miyom-nedir-ameliyat-gerektirir-mi.jpg

Kahve tüketimi miyoma neden olabilir

Bu hastaların 10 yıllık takipleri sonucunda, yüzde 45'inin rahim ameliyatına girdiği görülüyor. Miyomlarda risk faktörleri:

  • Yaş (+40)
  • Erken yaşta adet görmek (10 yaş)
  • Aile öyküsü
  • Obezite, hipertansiyon
  • Daha önce doğum yapmamış olmak
  • Geç yaşta ilk doğumunu yapmak
  • Kahve tüketimi

40024252-4281941.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.