Kadınlar Trafik Sebebiyle Kısır Kalabilir Mi?

Trafiğin yoğun yaşandığı yerlerde yaşayan kadınlar kısır kalma riskiyle karşı karşıya! Her 10 Kadından 6’sı Risk Taşıyor

Kadınlar Trafik Sebebiyle Kısır Kalabilir Mi?

Her 10 Kadından 6’sı Risk Taşıyor

Trafiğin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde yaşayan her 10 kadından 6’sı kısırlık riski taşıyor. Yine trafiğin sebebiyet verdiği hava kirliliğinin fazla olduğu yerlerde yaşayan kadınlar erken menopoza giriyor ve üreme problemleri yaşayabiliyor. Kirli hava, yumurtalıklardaki bulunan ana hormonları bozuyor.

gettyimages-71345268.jpg

AMH Nedir?

AMH, yumurtalıklarda bulunur ve hücrelerden salgılanır aynı zamanda tüp bebek kliniklerinde kadınların hamilelik şansını denemek için  kullanılır. Sigara kullanımı ve yaş arttığında seviyesi azalır. AMH azlığı kötü yumurtalık rezervini belirtir.

Düşük AMH, Risk Grubu Demek!

Normal şartlarda AMH seviyesi 25 yaş sonrasında azalma gösterir ancak yapılan İtalya’da yapılan çalışma gösteriyor ki kirli habaya maruz kalanlarda AMH değeri yaşta bağlantılı olmadan azalma göstermiştir. Bilim insanları hava kirliliğinin üreme organlarını etkileyerek yaşlanmasını hızlandırdığını belirledi.

96-adios-a-los-atascos.jpg

Anne Adayları Da Risk Grubunda

Kadınlarda üreyebilirlik zamanı yüksek miktarda kirliliğe maruz kaldıklarında kısalıyor. Eğer hamile kalmadan önce hava kirliliğine maruz kaldıysanız anomalili bebek sahibi olma olasılığı yüzde 20 oranında artabilir. Yine yüksek derecede kirli yerlerde 5 km ve daha yakın yaşayan kadınların bebeklerinde yarık dudak damak gibi anomalilere, genel popülasyona göre daha sık rastlanmakta.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.