Kadınlar "vazgeçmiyor": İstanbul Sözleşmesi için mücadeleye devam

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Karar’ın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Türkiye'nin dört bir yanında protesto gösterileri başladı. İstanbul'daki eylemlere polis müdahalede bulundu.

Kadınlar "vazgeçmiyor": İstanbul Sözleşmesi için mücadeleye devam

‘İstanbul Sözleşmesi’ olarak bilinen ve 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin de imzaladığı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile feshedildi.

 

Cumayı Cumartesiye bağlayan gece 02:00 sularında fesih kararının yayımlanmasının ardından bir çok kesimden çok sert tepkiler geldi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu/Kadın Meclisleri’nin “Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” çağrısı üzerine çok sayıda kadın, Kadıköy Rıhtım Meydanı'nda bir araya gelerek kararı protesto etti.

kadikoy-001.jpg

Kadıköy Rıhtım’daki eyleme katılan kadınlar Ayvalıtaş Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. “Yaşamaktan vazgeçmiyoruz” sloganı da atan kadınların önü bir süre sonra polis tarafından kesildi. Yürüyüş yapanlar gruplara bölündü. Kadınlar ara sokaklarda bir süre daha eylemlerine devam etti.

Ayvalıtaş Parkı’na doğru yürüyüşleri ara sokaklarda engellenen kadınlar, Bahariye Caddesi üzerinde yürüyüşe devam etti. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları eşliğinde yürüyen kadınlar Bahariye Caddesi’nin sonunda da engelle karşılaştı.

kadikoyeylem.jpg

Bir süre yolu kesen polis, daha sonra yolu açarak geçişlere izin verdi. Ayvalıtaş Parkı’na ulaşan kadınların basın açıklaması yapmasına izin verilmedi. Doktor Esat Işık Caddesi’ne yönelen kalabalığa cadde üzerinde oturan vatandaşlar balkon ve pencerelerden tencere tavayla, alkışla eşlik etti. Polis bu cadde üzerinde bir süre yolu kapalı tutup tekrar yolu açtı.

eylem4.jpg

ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN İSMİ TEK TEK OKUNDU

İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin fesih kararını Kadıköy Rıhtım Meydanı'nda protesto eden kadınların eyleminde öldürülen kadınların isimleri tek tek anons edildi. Eyleme katılan kadınlar, her okunan ismin ardından “Buradayız” diye karşılık verdi. Anonsun sonunda, “Bütün kadınları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi yaşasın diyoruz” denildi.

izmir-1.jpg

İZMİRLİ KADINLAR DA SOKAĞA ÇIKTI

İzmir Barosu ve kadın sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen eylemde kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz’ mesajı verdi.

vazgecmeyecegiz.jpg

CEREN DAMAR'IN AİLESİ DE SOKAKTAYDI: "KADINLARIN YAŞAM HAKKINI KORUYAMIYORUZ"

Eyleme, bir vakıf üniversitesinde araştırma görevlisiyken öğrencisi olan erkek tarafından öldürülen Ceren Damar'ın ailesi de katıldı. Damar'ın babası, "Kadınların en temel hakkını koruyamıyoruz" diyerek şöyle konuştu:

"Dünyanın dört bir tarafında kadınlar günü kutlanıyor. Kadınların ekonomik, siyasi, sosyal başarıları kutlanıyor. Biz neyi konuşuyoruz? Kadın cinayetleri, kadınlara yönelik şiddet, iftiralar, kadınların yaşam tarzına müdahale ve sayamayacağım birçok olumsuzluk... Dünya kadınların refahını konuşurken biz kadınların en temel hakkı yaşam hakkını koruyamıyoruz. Masum insanların elinde silah, bıçakla nasıl katledildiğini hep birlikte toplumun gözü önünde yaşadık."

oldurulenkadinlar.jpg

"BENİM GÜLÜMÜ SOLDURDU, CANİNİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM"

Ayşe Karaman'ın annesi, kızının ölümünün şüpheli olmadığını, Özgür Tarhan tarafından öldürüldüğünü yineleyerek şunları söyledi:

"Yavrum şüpheli bir şekilde öldürülmedi. Özgür Tarhan denen o caninin kızıma damardan verdiği ilaçlarla öldü. Benim gülümü soldurdu, o caninin peşini bırakmayacağım. Sabırla bekliyorum, Özgür Tarhan rahat rahat yerinde oturmasın, ensesindeyim. Özgür Tarhan, hak ettiği cezayı alacak ben de bir gün rahatça uyuyacağım, ben daha 2 saatten fazla uyumadım."

 

manisa.jpg

MANİSA'DA KADINLAR SAĞANAK YAĞMUR ALTINDA BULUŞTU

Manisa Kadın Platformu çatısı altında Şehzadeler ilçesi  Temmuz Demokrasi Meydanı'nda biraraya gelen kadınlar, ellerinde dövizlerle ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır', ‘Asla Yalnız Yürümeyeceksin', ‘Yasayı Uygula Kadını Yaşat' sloganları atarak tepkilerini dile getirdiler.


"SÖZLEŞMEYİ NASIL KAZANDIYSAK ÖYLE SAVUNACAĞIZ"

Manisa'daki tüm kadın sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin kadın kollarının biraraya geldiği Manisa Kadın Platformu adına açıklamayı yapan Eylem Demirhan, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini şiddetle kınadıklarını dile getirdi.,
Kadınlar adına konuşan Eylem Demirhan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul Sözleşmesi kimsenin iki dudağı arasında değildir. Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz. Milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla ve mücadelemiz sonucu kazandık. Haklarımızı elimizden almalarına, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkum etmelerine izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz. Sözleşmeden çekilme kararı Anayasa'ya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. İnsan haklarına aykırı faaliyette bulunmak devletin yetkisini açıkça kötüye kullanmaktır. Bu karar Türkiye tarihine utanç sayfası olarak geçecektir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kadınların kazanımlarına yapılmış en büyük saldırıdır. Sözleşmeyi nasıl kazandıysak öyle savunacağız.”

mugla.jpg

MUĞLA DA 80 KADIN 

İstanbul Sözleşmesi'nin Resmi Gazete'de yayınlanarak fesih edilmesinin ardından Bodrum Belediye Meydanı'nda bugün ‘İstanbul Sözleşmesi Bizimdir’ eylem ve basın açıklaması düzenlendi. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen ve akşam saatlerinde ellerinde düdükler, tefler ve zillerle Bodrum Belediye Meydanı'ndaki Kadın Ağacı önüne gelen yaklaşık 80 kadın sözleşmenin fesih edilmesini protesto etti.

mugla-2.jpg
Meydanda sık sık  “Susmuyoruz Korkmuyoruz İtaat Etmiyoruz”, “Feminist İsyan” sloganları atan kadınların ellerinde “Gücümüz Birbirimizden Gücümüz Feminizmden” ve Haklarımızdan Hayatlarımızdan Vaçgeçmiyoruz” yazılı pankartlar ile “Hayatlarımıza Müdahaleye İsyan”, “Kadın Cinayetleri Politiktir” “Kadınlar İçin Adalet” yazılı dövizler taşıdıkları görüldü. Kadın eylemcilere sokaktan geçen vatandaşlar da destek verdi.

bursa-1.jpg

BURSA'DA MİLLET İDARESİ VURGULANDI 

 

Fomara Meydanı’nda toplanan Bursa Kadın Platformu üyeleri yağmur altında ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ pankartı açarak fesih kararına tepki gösterdi. Platform adına açıklama yapan Buse Satır, “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” yani bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, 20 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ‘Türkiye Cumhuriyeti tarafından feshedilmesine’ karar verildiği açıklandı. Milletin iradesiyle mecliste oy birliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanı Kararı ile çıkılamaz. Gece yarısı yayınlanan bu üç beş satırlık kararnamelerle halk iradesinin oluşturduğu meclis görmezden gelinerek fiili bir monarşi oluşturulmuştur” dedi.

eskisehir-2.jpg

ESKİŞEHİR'DE YAĞMUR RAĞMEN YÜZLERCE İNSAN YÜRÜDÜ

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyesi yüzlerce kadın da sözleşmenin feshedilmesini protesto etti. İsmet İnönü Caddesi Kanatlı AVM önünde toplanan kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ yazılı maske taktılar. Protestoya CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü de katıldı. Kadınlar, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ yazılı pankart açarak, ‘Kadınlar sokağa, haklarını almaya’, ‘Yaşasın, kadın dayanışması’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’ şeklinde sloganlar attılar. Yağan yağmura rağmen kadınlar sloganlar atarak sözleşmenin feshedilmesini protesto ettiler.

ew7sgjgweasvb2u.jpg

İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanı sıra Eskişehir, Antalya, Balıkesir, Ankara, Muğla, Kocaeli, Ordu, Çorum, Muğla, Denizli, Adana, Yalova, Kayseri, Bitlis ve birçok şehirde kadınlar sokağa çıktı ve protestolar önümüzdeki günlerde devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.