Kadınlarda En Sık Görülen Kısırlık Nedeni: Polikistik Over Sendromu

Üreme çağındaki kadınlarda %5-10 oranında görülme sıklığına sahip olan polikistik over sendromu, kadınlarda en sık görülen infertilite (kısırlık) nedeni olarak kabul ediliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Bölümü’nden Doç. Dr. Arzu Yurci, polikistik over sendromu ve hakkında bilgi verdi.

Kadınlarda En Sık Görülen Kısırlık Nedeni:  Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromunun vücutta ortaya çıkmasının altında yatan temel sebep henüz kesin olarak bilinemese de hastalığın genetik faktörlerden ortaya çıktığı düşünülmektedir. Polikistik over sendromu tedavisinin ne yönde ilerleyeceği ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir. 

tum-nedenleri-ile-kisirlik-3584-1.jpg

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNUN BELİRTİLERİ ŞÖYLE SIRALANMAKTADIR: 

•    Adet düzensizliği (35 günden daha seyrek adet görme),
•    Ergenlik döneminde bir ya da iki adet dönemi sonrası adet görememe,
•    Uzun süreli yumurtlama problemleri,
•    Tüylenme,
•    Erkeklik hormonlarında yükselme,
•    Yumurtalıkların tipik ultrason görünümü,
•    Geçmeyen sivilceler,
•    Saç dökülmesi,
•    Fazla kilo alma,
•    Ense, koltuk altı, kasık cildinde hafif kadifemsi kahverengi bir görünüm (Akantozis igrikans),
•    Hamile kalmada zorlanma,
•    Ses kalınlaşması polikistik over sendromu hastalığının başlıca özellikleridir.

BİRÇOK PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL HASTALIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Polikistik over sendromunun uzun süre tedavi edilmediği durumlarda kişide; yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp damar hastalıkları, psikolojik problemler (depresyon, anksiyete, kaygı bozukluğu, sosyal fobi), şeker hastalığı, karaciğer yağlanması ve benzeri birçok psikolojik ve fiziksel probleme yol açabilmektedir. Bu nedenle kişi, polikistik over sendromunun ilk belirtilerini fark ettiğinde, bu alanda uzmanlaşmış bir doktora başvurmalı ve vakit geçirmeden tedaviye başlamalıdır. 

kisirlik-nedir1.jpg

EŞ ZAMANLI KİLO KONTROLÜ DESTEĞİ GEREKİYOR

Tedavi yöntemi belirlenirken hastanın istekleri, yaşı, hastalığın ilerleyiş şekli, hastanın fiziksel durumu ve benzeri birçok faktör göz önüne alınır. Polikistik over hastalığına sahip olan kişilerde kilo artışı doğal bir sonuçtur. Bu nedenle hastanın aynı zamanda beslenme ve diyet uzmanına başvurarak kilo kontrolünü sağlaması oldukça önemlidir. 

TEDAVİ SONRASI KİŞİ KENDİLİĞİNDEN HAMİLE KALABİLİR

Tıbbi tedavi ve kilo kaybı sonucunda adette önemli oranda düzelme olabilmekte, yumurtlama probleminin son bulmasıyla bazen gebelik kendiliğinden oluşabilmektedir. Adet düzensizliğinin devam ettiği durumlarda ise yumurtlamayı uyaran ilaçlar ve hormon iğneleri kullanılabilir. Takipler sonucunda gelişen yumurtalardan normal ilişki önerilerek veya aşılama yöntemi ile gebelik oluşturulmaya çalışılır. 3-4 kez yapılan takip ve aşılama neticesinde gebelik elde edilemediği durumlarda  tüp bebek yöntemine geçilmesi önerilir.  Polikistik over sendromlu hastaların tüp bebek tedavisinde dikkat etmesi gereken özel durumlar vardır.

hamilelik-3-16-9-1565937090.jpg

OVARYAN HİPERSTİMULASYON SENDROMUNA DİKKAT!

Polikistik overde yumurtalık uyarılması tüp bebek tedavisinin en önemli aşamasıdır, eğer ilaç dozu düzgün ayarlanmazsa aşırı yanıt gelişir. Yumurtalıkların aşırı uyarılması durumunda OHSS (Ovaryan hiperstimulasyon sendromu) denilen tablo gelişir. Eğer tedavi edilmezse ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle polikistik over tüp bebek tedavisinin en önemli noktası OHSS’den korunmaktır.

tup-bebek-tedavisinin-asamalari-78548.jpg

TÜP BEBEK BAŞARI ORANLARI OLDUKÇA YÜKSEK

Polikistik overde tüp bebek başarı oranı yüksektir. Tüp bebek başarı oranı çiftin özelliklerine göre değişse de, tüp bebekte hamilelik şansı %40-50 civarındadır. Polikistik overde tüp bebekle gebelik şansı artmaktadır. Polikistik overde kısırlığın nedeni belirlenmekte ve ilaçlarla bu sorun çözülmektedir. Bu nedenle Polikistik over sendromunda tüp bebek şansı diğer hasta gruplarına göre daha yüksektir. Polikistik over hastalarının önemli bir çoğunluğunda tüp bebek tedavisi sonucu ilk denemede hamile kalındığı görülmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.