Kadınların 110 Yıldır Güç Verdiği Meslek Kuruluşu: ACCA

Dünyanın en köklü mesleklerinden muhasebeciliğin tam merkezinde kadınlar yer alıyor. Şimdi aslolan dijital değişime de adapte olmak.

Kadınların 110 Yıldır Güç Verdiği Meslek Kuruluşu: ACCA

Ahu ÖZYURT

İş hayatının en uzun soluklu mesleklerinden olan Muhasebecilik, dünya değişse de önemini koruyor. Dünyanın en eski meslek kuruluşlarından ACCA, Association of Chartered Certified Accountants, 1909 yılında, daha kadınlar Birleşik Krallık’ta seçme seçilme hakkına kavuşmadan, kadın üye kabul etmeye başlamıştı.

Dünya çapında 227.000 üyesi olan ve 176 ülkede faaliyet gösteren ACCA’nın Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Afganistan bölgesini yöneten Filiz Demiröz ile mesleği ve kadınların rolünü konuştuk.

0717-acca-filizdemiroz.jpg

EŞİTLİK HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİRMİŞ

ACCA’nin dünya çapındaki üyelerinin %46’sı ve 554.000 adayının da %56’sı kadın muhasebecilerden oluşuyor. Yönetici, karar mekanizmaları, çalışan sayısı açısından da ACCA cinsiyet eşitliğini sağlamış meslek kuruluşlarının başında geliyor. Demiröz, kurumun tarihçesinde bunun özel bir yeri olduğunu şu sözlerle vurguladı:


“1909 yılında Ethel Ayres Purdie ACCA’nin ilk kadın üyesi oluyor. Ethel’in başarısı diğer kadınları da bu işe yönlendiriyor. Başkanlık koltuğuna erişmemiz biraz zaman aldı tabii. 1993 yılında Anthea Rose, ACCA’nin ilk kadın icra kurulu başkanı oldu. Çeşitlilik anlamında sadece Batı’yla da kısıtlı kalmadık. 2016 yılında Alexandra Chin, ACCA Asya Pasifik’de atanan ilk kadın başkan oldu. 2019-20 döneminde de Jenny Gu, Büyük Çin bölgesine atanan ilk kadın başkan oldu”.

KADINLARI GÜÇLENDİREN MESLEK

Kayıtlı muhasebeciliğin giderek daha çok kadının seçtiği bir meslek olduğunu vurgulayan Filiz Demiröz, “Ne iş yaparsanız yapın, muhasebe gerekecek. Genç kadınlara ve üniversite öğrencilerine tavsiyem, muhasebenin “bookkeeping” tarafından daha çok muhakeme, şirketlere yön verebilme tarafıyla ilgilensinler” diye konuştu. Demiröz’e göre ACCA özellikle yeni teknoloji konusunda çalışanlarını yeni yetkinliklerle donatmayı hedefliyor. 

whatsapp-image-2021-04-18-at-16-43-46.jpeg

“BEŞ NESİL BİRARADA ÇALIŞACAK”

“Salgın sürecinde evden çalışma pratiğine çok hızlı geçtik. Bizim meslek olarak da böyle bir tecrübemiz vardı. Ama sertifikasyon, lisanslama alanlarında yaptığımız önemli sınavlar var. Onlarda başta biraz endişe ettik. Ama artık onları da yapay zeka yardımı ile hatasız, kopyasız uzaktan yapabilir durumdayız” diyen Filiz Demiröz Türkiye’de başta TÜRMOB olmak üzere pekçok meslek kuruluşu ile işbirliği yaptıklarını, küçük büyük danışmanlık şirketlerine hizmet verdiklerini vurguluyor.

whatsapp-image-2021-04-18-at-16-44-34.jpeg

ACCA’ye göre 2020’li yıllar beş kuşağın ilk kez birarada çalışacağı yıllar ve yetenekler ve etkileşimin doğru yönetilmesi gerekiyor. Demiröz özellikle kadınların avantajlı olabileceği bir döneme vurgu yaparken şunları ekledi:

“Bundan sonra yapmamız gereken üyelerimizi ve adaylarımızı dijital dönüşüme hazırlamak olacak. Biz uzun bir süredir zaten robotic ve kodlama konularında eğitimler ve sertifikasyonlar veriyorduk. Ayrıca Bulut teknolojisi, blokzincir, yapay zeka gibi konularda beceriler kazandırmayı hedefliyoruz”.

whatsapp-image-2021-04-18-at-16-45-09.jpeg

Dev markalar ve Türkiye’nin en iyi üniversiteleri ile lisanslama, sertifikasyon işbirlikleri yapan ACCA Nisan ayı sonunda Z kuşağı’na yönelik özel bir araştırmasını da kamuoyu ile paylaşacak.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.