Kamala Harris tarih yazdı!

ABD'de başkan adayı Joe Biden, yardımcı olarak Kamala Harris'i seçti

Kamala Harris tarih yazdı!

 ABD’nin 2020 başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden başkan yardımcısı olarak Kalifornia Senatörü Kamala Harris’i seçtiğini açıkladı.

whatsapp-image-2020-08-12-at-12-29-15-3.jpeg

Biden, bugün destekçilerine gönderdiği e-postada “Başkan olarak birçok önemli karar veriyorsunuz. Ama ilki, başkan yardımcınızın kim olacağını seçmektir. Donald Trump ve Mike Pence’e karşı verdiğim mücadelede bana en iyi yardım edecek kişinin Kamala Harris olduğuna karar verdim,” ifadelerine yer verdi.

whatsapp-image-2020-08-12-at-12-32-01.jpeg

2016’da Kaliforniya Başsavcısı ve ondan önce San Francisco Bölge Savcısı olarak görev yapan Harris, ABD Senatosundaki tek siyah kadın olma özelliğini elinde bulunduruyor.

Jamaika ve Hindistan kökenli göçmen bir anne babanın çocuğu olarak Kalifornia’da doğan Kamala Harris, sivil haklar konusundaki hassasiyeti ve hukukçu kimliği ile de biliniyor.

Aynı zamanda 2020 başkanlık adaylığı için demokrat partiden aday olan ve daha sonra Biden lehine çekildiğini açıklayan 55 yaşındaki Harris, Joe Biden’in başkan seçilmesi durumunda ABD’nin ilk kadın, siyah ve Asya kökenli başkan yardımcısı unvanına sahip olacak. 

 

whatsapp-image-2020-08-12-at-12-29-16.jpeg

Kamala Harris Kimdir?

California’nın ilk siyah senatörü olan Kamala Harris, aynı zamanda ilk Hint kökenli ABD senatörü. 2004 yılında San Francisco Bölge Savcısı seçilen Kamala Harris, 2010 yılında California Eyalet Savcısı, 2016 yılında ise California Senatörü seçildi. 2020 Demokrat Başkan Adaylığı ön seçiminde aday adayı olan Kamala Harris, her ne kadar yarışın ilk aylarında anketlerde ilk sıralarda yer alsa ve münazaralarda etkin bir performans sergilese de sağlık sigortası gibi çoğu önemli konuda net bir duruş sergileyememesi, merkez ve sol kanat arasında kendini konumlandıramaması ve beklenenin aksine siyah seçmen nezdinde desteğini yükseltememesi nedeniyle oy verme süreci başlamadan bağış konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek yarıştan çekilmişti. Kamala Harris, partinin merkez kanadıyla sıkı ilişkileri olan, fakat özellikle çevre, sağlık gibi konularda sık sık sol kanat ile işbirliği içinde olan ve özellikle senato sorgulama süreçlerinde etkileyici performansı ve net sorularıyla dikkat çeken bir siyasi.

Olumlu Özellikleri

  • Yarı siyah yarı Hint kökenli bir Amerikalı olması nedeniyle özellikle beyaz olmayan seçmen nezdinde heyecan yaratması ve Demokratları en çok destekleyen demografik gruplardan biri olan siyah kadınların sandığa gitme motivasyonunu arttırması beklentisi
  • Çok iyi bir konuşmacı ve münazır olması nedeniyle Joe Biden’in bu konudaki eksikliklerini kapatacak olması
  • Hem yerel hem ulusal düzeyde önemli siyasi görevlerde bulunması, tecrübesinin fazla olması ve ulusal düzeyde tanınır bir isim olması
  • Joe Biden’in 2015’de vefat eden oğlu Beau Biden ile yakın arkadaş olması nedeniyle Biden ve çevresi ile samimi bir ilişkiye sahip olması, Biden ile uyumlu çalışacak olması
  • Demokrat Parti’ye yüklü miktarda destek veren Californialı bağışçılar ile bağlantılarının kuvvetli olması

Çekinceler

  • Harris’in 2024 başkanlık seçimlerinde başkan adayı olmak istemesi nedeniyle, başkan yardımcılığı görevine odaklanmayacağı ve görev sırasında kişisel siyasi çıkarlarını önceleyeceği endişesi (Bu endişe Biden’in yakın çevresi tarafından dillendirilmektedir) ve Biden kampanyasındaki bazı isimlerin Harris’in iyi bir takım oyuncusu olmadığı hususundaki görüşü (Kamala Harris ve yakın çevresi kendisi hakkındaki bu endişelerin cinsiyetçi olduğunu belirterek bir siyasinin büyük hedefleri olmasının oldukça doğal ve normal olduğunu belirtti. Harris bu açıklamasıyla takdir topladı.)
  • Özellikle sağlık sigortası konusunda net bir duruşunun olmaması, çoğu önemli konuda sol veya merkez politikalara atıf yapmasına rağmen net bir cevap üretememesi ve ideolojisini açık bir şekilde konumlandırmaması (Harris’in başkan yardımcısı adayı olması durumunda özellikle sol seçmene yönelik olumlu mesajlar vermesi beklenmekte)
  • Ön seçim sürecinde düzenlenen bir münazara sırasında rakibi Joe Biden’ı ırkçı senatörlerle işbirliği yaptığı hususunda oldukça sert ve beklenmedik bir şekilde eleştirmesi nedeniyle Biden kampanyasındaki bazı isimler tarafından güvenilir bulunmaması
  • Özellikle bölge savcısıyken suç önleme konusunda özgürlük kısıtlayıcı uygulamaları savunduğu, geçmişte esrar içtiğini gülerek belirtmesine rağmen 1000’den fazla kişiyi esrar içtiği için yargıladığı ve ceza adaleti reformlarını savunma konusunda geciktiği gerekçeleriyle özellikle sol kanat ve ceza adaleti reformu savunucuları tarafından sert bir şekilde eleştirilmesi

whatsapp-image-2020-08-12-at-12-29-15-2.jpeg

Tv100 ekranlarında yayınlanan 10'dan 12'ye programında Ahu Özyurt, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ve Daktilo1984 yazarı Yunus Emre Erdölen Kamala Harris'in ABD seçimlerindeki yerini yorumladı. 

Kaynak: AA, Daktilo1984

Bu haber toplam 4111 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.