Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!

Genellikle şiddetli seyreden karın ağrısı ve kilo kaybı ile ortaya çıkan, daha çok bağırsaklarda olmakla birlikte birçok farklı noktada sağlık sorunlarına yol açan Crohn hastalığını teşhis etmek güçleşiyor. Peki Crohn hastalığı nedir?

Karın Ağrısı Deyip Geçmeyin!

Yemek sonrasında karın ağrısı başlıyorsa...

Hastalığın en tipik belirtisi genellikle yemek sonrasında ortaya çıkan karın ağrısı. Çoğunlukla göbek çevresi ve altında gelişen karın ağrısının yanı sıra ishal de Crohn'un en sık rastlanan belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hastalıkla ilgili bilgiler paylaşan Acıbadem Fulya Hastanesi Crohn ve Kolit Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Hamzaoğlu, "Eğer bağırsakta ciddi derecede daralma oluşmuşsa bu kez de karında şişkinlik, ağrı, kusma veya kabızlık da görülebiliyor" diyor. Ayrıca hastalığın kalın bağırsakta tutulum yapması durumunda ise dışkıyla birlikte kan gelmesi başka bir belirti olarak ortaya çıkıyor. Hastalığın alevlendiği dönemde yorgunluk, halsizlik, yüksek ateş, iştahsızlık, istemsiz kilo kaybı; anal bölge tutulumunda anüs çevresinde çatlak, iltihaplı akıntı yapan fistüller ve apseler görülebiliyor.

crohn-tedavisi-ikcenebptbs17cjip9jk.jpg

Hastaların hayat kalitesini etkiliyor…

Crohn hastalarının en çok korktukları şeylerden biri dalgalı bir seyir izleyen bu hastalığın alevlendiği dönemde hastanede tedavi gerektirecek kadar şiddetlenmesi. Neyse ki bu kadar ciddi sorunlar yaratan Crohn'la ilgili geliştirilen yeni ilaçlar tedavide gün geçtikçe daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor.
Hastalığın etkileri dolayısıyla sosyal hayatları ciddi oranda kısıtlanan ve hayat kaliteleri oldukça düşen Crohn hastaları artık daha etkin tedavilerden faydalanabiliyorlar.

279123.jpg

Crohn tedavisi nasıl yapılır?

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Hamzaoğlu tedavinin, hafif veya ağır seyirleri olan Crohn hastalığının şiddetine ve en yoğun olarak hangi bölgede yerleştiğine göre belirlendiğini belirterek şunları söylüyor: "Tedavide ilk basamağımız ilaçlar. Son yıllarda kullanıma giren Anti-TNF, Anti-integrin ajanlar gibi biyolojik tedavilerle başarı şansımız artmış durumda. Hastalarda daha önceleri kortizon tedavileriyle göremediğimiz endoskopik düzelmeyi saptayabiliyoruz. Yan etkiler bu ilaçlarla, kortizonlu tedavilere göre çok daha az oluyor. Sonuç alamazsak ve gerçekten gerekliyse cerrahi tedaviye başvuruyoruz. Hastalığa neden olan etken ya da etkenler dünyada henüz tam olarak gösterilememiş olsa bile yeni tedavilerle hasta çok daha kaliteli bir yaşam sürebiliyor" diyor.

8de18ceb-246b-4b7e-beda-082b8cc71fe6.jpg

Tetikleyici faktörlere dikkat!

Crohn halen gizemini koruyan bir hastalık olmakla birlikte ortaya çıkmasında genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı düşünülüyor. Ailesinde Crohn öyküsü olan bir kişide hastalığın görülme riski daha fazla olmakla birlikte sigara kullanımının hastalık üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Hamzaoğlu bunun dışında 
gıdalarla alınan bazı bakteri, bakteri toksinleri ve virüslerin 
hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayabildiğini belirterek "Ayrıca hastalığı alevlendirebilen aspirin, antibiyotik ve bazı ağrı kesicilerin alınmasına da dikkat edilmesi gerekiyor" uyarısında bulunuyor.


hsgm-beslenme2.jpg
Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli…

Bağırsaklarda emilimi bozan, iştahsızlık ve ishal gibi nedenlerle sıvı, mineral, vitamin, elektrolit oranlarında ciddi kayıplara neden olabilen Crohn hastalığını yaşayanların dengeli beslenmeleri gerekiyor. İshal döneminde çok posalı yememek ve lifli besinleri azaltmak hastaları rahatlatabilecek bir diğer önlem olarak karşımıza çıkıyor. Bağırsak kanser riskini artıran işlenmiş gıdalar ve etler ya da yanmış yağlardan
kaçınmak da şart. Yine de iyi haber şu ki: Crohn hastalarının katı bir diyet yapmalarına gerek yok!

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.