Kediler Hakkında Bilmemiz Gereken 9 Şey

Kedi seversiniz, sevmezsiniz, sahiplenirsiniz ya da uzaktan seversiniz o sizi ilgilendirir. Ancak bütün bunlardan bağımsız olarak baktığınızda kedilerin insanlara tahmin ettiğinizden fazla faydası var.

Kediler Hakkında Bilmemiz Gereken 9 Şey

En başta söyleyelim kediler çevre ve doğa dostu hayvanlar

Eğer bir karbon salınımları, doğaya verdiğimiz zarar, çevreye saygı, vb. konulda hassassanız, kedi sizin için biçilmiş kaftan. Ortalama bir köpeğin yaptığı karbon salınımı hemen hemen bir Land Cruiser jip ile aynıyken, kediler daha az ve daha bitkisel beslendiğinden karbon salınımları hybrid bir arabadan öteye geçmiyor. Ozon tabakasını delmediğini bilmenin huzuru…

6-013.jpg

Acılarınız mı var? Bunlarla baş etmek için tek doğal ilaç kedi

Sevgiliden ayrılmak, bir yakınını kaybetmek, hayatta olumsuzluklar yaşamak, vb. durumlar hepimizin başına geliyor elbette, bunlar yaşamın içinde. Ancak eğer bir kedi sahibiyseniz bu olayların ardından yaşadığınız, hissettiğiniz acı çok daha az oluyor. Tabiri caizse daha az göz yaşı döküyorsunuz. Titizlikle yürütülen birtakım çalışmalar kederli, dertli, kaygılı insanların kedilerle duygusal bağ kurması halinde daha hızlı iyileşme kaydettiklerini ve bu sıkıntılı dönemlerini daha çabuk atlattıklarını göstermiştir.

 

tum-romantik-filmleri-geride-birakan-21-asik-kedi-cifti-14.jpg

Çok net konuşmak istemiyoruz ama kedi sahipleri daha zeki galiba

Bristol Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre kedi sahibi insanların üniversite bitirme oranı köpek sahibi olanlara nazaran daha yüksek.  Benzer şekilde 2014 yılında Wisconsin’de yapılan araştırmaya göre kedi sahibi olan üniversite öğrencilerinin daha yüksek notlar aldığı ortaya çıkmış. Sanırız kedi sahiplerinin daha başarılı olmasının altında yatan gerçek kedilerin sahiplerinden bağımsız takılması ve daha az ilgiyle idare edebiliyor olması.

thumb2-ginger-cat-scientist-smart-cat-funny-animals-reading-cat.png

Kalp sağlığı için Canan Karatay yerine kedi!

Genel olarak bir evcil hayvan sahibi olmak kalp sağlığı ve stres için oldukça faydalı. Ancak bir kıyas yaparsak daha az bakıma ihtiyaç duydukları için kedilerin stresi azaltma başarısı köpeklere göre daha yüksek. Yapılan araştırmalara göre kedi sahibi insanların 10 yıllık zaman dilimi içerisinde kalp krizi geçirme olasılıkları %30 daha az!

kedi-ve-kadin-1024x758.jpg

Kedin varsa neden bir sevgiliye ihtiyaç duyasın ki?

Avusturya’da yapılan bir araştırmaya göre evinde kedi besleyen kadınların duygusal olgunluğu, romantik bir ilişki yaşayan kadınlarla aynı. Tamam belki bir sevgilinin yerini tutamazlar ama gösterdiğiniz duygulara karşılık verme ve eşlik etme konusunda kedilerin odak süresi köpeklere oranla çok daha yüksek.

Kedi sizin aynanız aslında

Genellikle kedi sahipleri köpek sahiplerine göre daha içten, daha kendine has ve içine kapanık oluyorlar. Yapılan araştırmalar kedi sahiplerinin insanları daha az manipüle ettiğini ve alçak gönüllü olduklarını ortaya koyuyor. Kedi sahibi olduğunuz için mi bu böyle, yoksa kedi sadece bir tesadüf mü o kadarını bilemiyoruz.

Daha kaliteli bir uyku için yatağınızı değiştirmek yerine bir kedi sahibi olmayı deneyebilirsiniz

2505459-a26221f8323f887fbbfb48d798621fe7-640x640-001.jpg

Bu konu kişiden kişiye, kediden kediye farklılık gösterebilir, kabul ediyoruz. Kimi kedi tüm gece evin altını üstüne getirmekle meşgulken bazısı da yanına kıvrılır yatar. Ancak İngiltere’de yapılan 4-5 ortak araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar eşleri yerine kedileri ile yatmayı tercih ediyor. Kedinin gece rahatsızlık vermesi ile ilgili yapılan bir başka ankete göre kedilerin geceleri rahatsızlık verdiğini söyleyenlerin oranı sadece %20.

alasan-seseorang-bisa-alami-alergi-bulu-kucing-zdkdwbmnzk.jpg

Alerjik… deyince hemen kedilerin alerjik olduğunu düşündünüz değil mi? Ama öyle değil işte.

Halihazırda bir alerjiniz varsa kedinin bunu yok etmesi olası değil tabii ki, ancak kedinin olduğu ortamlarda alerjiye yakalanma oranı belirgin şekilde düşüyor. Amerikan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Kurulu’nda görevli Dr. Marshall Plaut, erken yaşlarda evcil hayvan teması ile büyümenin ileriki dönemlerdeki bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve sık görülen alerjileri ciddi oranda azalttığını ifade ediyor.

kediler-yuksekten-dusme-konusunda-ne-kadar-basarili-olabilir-2.jpg

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.