Kentsel Su Sistemleri Yönetimi Yapay Zekayla Daha Verimli

Mitsubishi Electric, şehirlerdeki su yönetimini dijitalleştirerek kısıtlı kaynakları verimli şekilde kullanmanın önünü açıyor

Kentsel Su Sistemleri Yönetimi Yapay Zekayla Daha Verimli

Mitsubishi Electric'in akıllı yazılım çözümü Aquatoria, kentsel su sistemlerinde pompa optimizasyonu ile enerji tasarrufu sağlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, su kaynaklarının temini, toplanması ve yönetilmesi özellikle büyük şebekelerin söz konusu olduğu kentlerde zorlukları da beraberinde getiriyor. Yapay zeka, veri analitiği, regresyon modelleri ve çeşitli algoritmalar ise su yönetimi sürecindeki zorlukları nötralize etmeyi ve süreci efektif şekilde yönetmeyi sağlıyor.

Terfi merkezi ve vana gibi sistem bileşenlerinde otomasyon teknolojilerini uygulamak ve tüm bu kaynakları optimize eden bir kontrol platformunu hayata geçirmek ise istenilen verim ve karlılığa ulaşmayı mümkün kılıyor.

Şehirlerdeki su yönetimini dijitalleştirerek kısıtlı kaynakları verimli şekilde kullanmanın önünü açan Mitsubishi Electric, Aquatoria ile sistemin dinamiklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak akılcı çözümler sunuyor. Su şebekesinin operasyon verimliliğini artıran özellikleriyle öne çıkan sistem, su şebekesi operatörünün müşterilere homojen bir kullanım deneyimi sunması, işletme maliyetlerini kontrol altına alması ve bakım ihtiyaçlarını minimum seviyede tutması için gerekli koşulları sağlıyor.

ENERJİ TÜKETİMİNİ, SU KAÇAKLARINI VE BAKIM GEREKSİNİMLERİNİ AZALTAN AKILLI ALGORİTMA

Kentsel su sistemleri için hassas kontrol sağlayan Aquatoria, pompa istasyonunu tüketici talebiyle uyumlu hale getirip aşırı basıncı ortadan kaldırıyor, her istasyonda optimum pompalama ünitesi seti seçimini otomatik hale getiriyor. Sudaki basıncı ilgili standartlarla uyumlu hale getiren sistem, su dağıtım sistemi içindeki yükü ve su kaçaklarını azaltıyor. Pompa ünitesindeki çalışmaları otomatik teşhis eden sistem, tahmine dayalı algoritmalar aracılığıyla anında aksiyon almayı sağlarken daha az personelle verimli bir şebeke yönetimi sunuyor.

Aquatoria, farklı uygulama senaryolarına uyarlanabilme esnekliğiyle dikkati çeken Mitsubishi Electric SCADA tabanlı yazılım platformu sunuyor. Verileri altyapıdaki değişiklikleri yansıtmak için kolaylıkla modifiye eden sistem, grafik kullanıcı ara yüzlerini (GUI) de kontrol odası ekranlarında gösteriyor.

Suyu teknolojiye entegre eden Aquatoria algoritması, sistemdeki yönetim ve optimizasyonu yapay zeka özelliğiyle sağlıyor. Yapa zeka, sistemi oluşturan altı farklı yazılım modülünden biri olan 'Adaptif Kontrol Modülü' içinde çalışıyor. Sistemin gelişmiş bilişsel zekası, özellikle birden fazla değişkenin rol oynadığı senaryolarda daha iyi sonuçlar üretilmesini sağlıyor.

Dünyanın farklı şehirlerinde referans projeler hayata geçiren Mitsubishi Electric, Belarus'ta 1,9 milyonluk nüfuslu Minsk şehrinin yanı sıra birçok farklı kentin su yönetiminde çözüm ortaklığı yaptı. Yine Belarus'ta 360 bin nüfuslu Mogilev, 510 bin nüfuslu Gomel ve 116 bin nüfuslu Orsha şehirlerinde kurduğu akıllı su yönetim sistemleriyle kamu hizmeti sağlayan şirket, şebekelerin çalışma performansını önemli düzeyde yükselterek sızıntıları ve enerji kullanımını da azalttı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.