Kız çocuklarının geleceği için herkes harekete geçmeli

Aydın Doğan Vakfı ve Birleşmiş Milletler kuruluşları UNICEF, UNFPA ve UN Women iş birliğiyle 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nın altıncısı, “Değişen Dünyada Kız Çocuğu Olmak” temasıyla Doğan Holding binasında kurulan stüdyodan canlı yayınla gerçekleştirildi.

Kız çocuklarının geleceği için herkes harekete geçmeli

Türkiye’de kız çocuklarının tüm potansiyellerine ulaşmalarının önündeki engellere dikkat çekmeyi amaçlayan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nın altıncısı, ‘Değişen Dünyada Kız Çocuğu Olmak’ temasıyla gerçekleştirildi.

1602492199-2-panel.png

UNFPA Türkiye Elçisi, ünlü oyuncu Hazal Kaya’nın moderatörlüğünde gerçekleşen konferansın konuk konuşmacısı, son dönemdeki iklim eylemleri ve çarpıcı söylemleriyle dikkat çeken genç iklim aktivisti Luisa Neubauer’dı.

1602492194-1-panel.png

Konferansa Almanya’dan canlı olarak bağlanan Luisa, refah içinde yaşayan bir ülkede ve şanslı bir kız çocuğu olarak dünyaya geldiğini, küçükken aile büyüklerinin kendisine her zaman çalışırsa, yeterince öğrenirse, görevlerini yerine getirirse istediği her şeyi olabileceğini söylediğini ancak kendisine hiç kimsenin iklim krizinden söz etmediğini anlattı.

luise.PNG

“Geleceğimizin elimizden alındığını görmek beni öfkelendirdi”

Luisa Neubauer; “İklim değişikliğine dair bir şeyler öğrenmek bakış açımı tamamıyla değiştirdi. İçinde yaşadığım bir yalanı da ortaya çıkarmamı sağladı. Hangi fırsatlara sahip olacağımız büyük bir yalandı. Sadece iklim krizi bağlamında doğru ya yanlış olmasıyla ilgili bir mesele değil, toplumsal cinsiyetler bağlamında da büyük bir boşluk ve ayrım var. Dünya çapında kız çocuklarının maruz kaldığı bir eşitsizlik bu ve genç bir kadın olarak, özgür bir dünyada yaşamamın önüne bir engel olarak çıkıyor. Bir tarafta ‘Her şey olabilirsin’ diyen bir ailem varken, diğer tarafta geleceğimizin elimizin elinden alındığını görmek beni öfkelendirdi. Bir yandan kız çocuklarının konuşmaları, faaliyetleri, iklime karşı örgütlenmesi ya da haklarını savunmasına alkış tutulurken diğer yandan her şeyin eskisi gibi devam etmesi saygısızlık… Sadece güzel şeyler söylemek ya da bazı güzel fotoğrafları paylaşmak yeterli değil! Kız çocuklarının başardığı şeylere saygı duymak, ayağa kalkıp harekete geçmek anlamına gelmeli. Bizi sadece harekete geçmek kurtaracak. Dünya Kız Çocukları Günü’nde sadece kız çocuklarının rolü ne olmalı diye sormanın ötesinde, başka herkesin rolü ne olmalı diye sormak istiyorum. Eğer gerçekten kız çocuklarının yaptıklarına saygı duymak istiyorsanız bir araya gelin, örgütlenin ve ne yapabilecekseniz yapın ki, bu kız çocuklarının geleceği şanslı ve gerçekten güvende olsun.” dedi.

vuslatdogan.PNG

Vuslat Doğan Sabancı: “Pandemiye rağmen hızlı adımlarla koşmaktan vazgeçmeyelim…”

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, konferansta yaptığı konuşmada, pandemi nedeniyle kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddetin ve cinsel istismarın arttığını hatırlatarak, ev işçiliği ve bakım gibi daha az kazanan ve güvencesi olmayan işlerde çalışan kadın ve kız çocuklarının da krizin etkisini daha fazla hissettiğini söyledi. Aydın Doğan Vakfı’nın ve paydaşlarının ortak hedefinin, kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın, dışlamanın ve şiddetin olmadığı bir dünya olduğunu vurgulayan Sabancı, “Her ne kadar pandemi nedeniyle bu hedefe ilerlerken yolumuza engeller çıksa da bunun bir maraton olduğunu unutmayalım ve hızlı adımlarla koşmaktan asla vazgeçmeyelim. Eğitim, özellikle de genç kızların eğitimi, Aydın Doğan Vakfı’nın kuruluşundan bugüne kadar misyon edindiği, öncelikli destek alanlarından biri olmuştur. Eğitime yapılan destek ve teşviklerle hem Türkiye ekonomisinin güçlenmesine katkı yaptığımıza hem de genç kızlarımızın topluma üretken bireyler olarak katılmalarını sağladığımıza inanıyoruz. Genç kızlarımızı sadece eğitimleri sırasında değil; eğitimleri sonrasında da hiç yalnız bırakmıyor, maddi ve manevi destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Biz Doğan Ailesi ve Doğan Grubu olarak eğitim alanında yaptığımız katkıları bu topraklara olan minnet borcumuzun bir ifadesi olarak görüyoruz” dedi.

zeynepkan.PNG

UNFPA: “Kamu, özel sektör, sivil örgütler, ünlü isimler ve toplum kız çocukları için el ele vermeli…”
UNFPA’nın Temsilci Yardımcısı Zeynep Başarankut Kan ise salgın ve kriz dönemlerinde yoksulluk ve şiddet arttığı için toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin derinleştiğini, bundan da en çok kadınların ve kız çocukları etkilendiğini vurguladı. UNFPA projeksiyonlarına göre pandemi nedeniyle yaşanan eve kapanma ve ekonomik küçülmenin önümüzdeki 10 yılda 13 milyon çocuk yaşta evliliğe daha neden olabileceğinin altını çizen Başarankut, salgından ötürü 6 aylık karantinanın da 41 milyon ek şiddet vakası ile sonuçlanabileceğini söyledi. “Özellikle kriz dönemlerinde kız çocuklarının karşı karşıya olduğu – bazen bu kolay görülemeyen risklerin farkında olunması, buna göre özel önlemlerin ve erişim çalışmalarının yapılması çok önemli. Kamu, özel sektör, sivil örgütler, ünlüler ve toplum bu mücadelede el ele vermeliyiz. Kimseyi geride bırakmamalıyız” ifadelerini kullandı.

melisalphan.jpg
Rol model kadınlar ve uzmanlar gençlere seslendi
Konferans kapsamında, moderasyonunu gazeteci Melis Alphan’ın yaptığı ‘Küresel salgın ve iklim değişikliği kız çocuklarını nasıl etkiliyor?” başlıklı bir panel düzenlendi.

betulkacar.jpg

Arizona Üniversitesi’nde NASA astrobiyoloğu olarak görev yapan Türk bilim insanı Betül Kacar, “Erkeklere göre daha az kaynağa sahip olan kız çocuklarını korumak önümüzdeki günlerde ‘eski normal’ olarak devam etmeyecek. Bunun için eğitim alanında uzmanlarla çalışılmalı ve kız çocuklarına fırsatlar yaratılmalı, onlara saygı gördükleri bir çocukluk sağlamalıyız” dedi. Kacar genç kızlara da “Bilgiyi arayın, onu elde edin veya onu yaratın” diye seslendi.

prof-dr-betul-ulukol-5f883d74d416e94744be.jpg
Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi sosyal pediatrist Prof. Dr. Betül Ulukol da toplumsal cinsiyet algısının kız çocuklarını krizler karşısında daha kırılgan hale getirdiğini belirterek, “Ancak bu kırılganlığın ötesinde kız çocuklarının o kadar büyük güçleri var ki, biraz ilgi ve şefkatle bu dünyanın düzenini yeniden kurabilecek varlıklara dönüşebiliyorlar. Çocukluk bir potansiyel ve yetişkinler olarak bu potansiyeli kullanmalıyız. Bu çocukların geleceği için yapmamız gereken 

nona.PNG

UNICEF: “Kız çocukları, geleceklerini etkileyecek kararlarda eşit söz hakkına sahip olmalı…”

UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Nona Zicherman ise şunları söyledi: “İklim değişikliği ve Covid-19’un kız çocukları üzerindeki olumsuz etkilerini tartışırken, onların bu zorlukları aşmada önemli bir rol oynayabileceğini ve halihazırda bu rolü oynamakta olduklarını aklımızda tutmalıyız. Onları bu süreçte karşılaştığımız problemlere yönelik çözüm süreçlerine dahil ederek, konunun bir parçası haline gelmelerini sağlamalıyız. Kız çocuklarının hayatlarını, sağlıklarını, yaşadıkları çevreyi ve geleceklerini doğrudan etkileyecek kararlarda eşit söz hakkına sahip olduklarından emin olmalıyız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.