Koronavirüs mücadelesinde parlayan yıldızlar

Koronavirüs pandemisiyle mücadeleye kadın liderler damga vurdu...

Koronavirüs mücadelesinde parlayan yıldızlar

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına aldı, yeryüzünün büyük bir bölümünde seferberlik ilan edildi. Devletler koronavirüs pandemisine karşı önemli bir sınav veriyor. Bu sınavı başarıyla geçiren ülkelerin yöneticileri ise kadınlardan oluşuyor. Kadın liderler pandemi karşısında aldıkları kararlarla ülkelerini korumayı salgının artış hızını düşürmeyi başardı. 

Bütün dünyayı etkisi altında alan COVID-19 salgınında yönetimler ciddi sınavlar veriyor. Bu süreç aynı zamanda hangi devlet başkanları ya da başbakanların daha doğru karar aldığının da bir göstergesi oldu.

DİKKAT ÇEKEN İSTATİSTİK

Scoopwhoop.com internet sitesine göre, Coronavirus mücadelesinde çan eğrisini düzleştirmeyi başaran 6 ülkenin tepe yönetiminin bir ortak noktası var.

Hepsinin liderleri Kadın. 

Kadın liderler hem pro-aktif karar alma yetenekleri sayesinde öne geçtiler hem de sağlık personelleri için koruyucu ekipman ve tedbirleri devreye hızlı soktular, agresif test yaptırma ve yayılmayı önleme kararlarında tereddüt etmediler. Tabloyu iyi gibi göstermeye çalışmadılar, olanca ağırlığı ile vatandaşlarıyla paylaştılar.  

Almanya, Angela Merkel’in liderliğinde durumun en ciddi şeklini ortaya koydu, şeffaflıkla verileri paylaştı ve tedbirleri uygulamaya koydu. Kendisini de bir süre karantinaya almaktan çekinmedi.

merkel1.jpg

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern de kriz yönetimini ne kadar iyi bildiğini, terör saldırılarından sonra Coronavirus sorununda da gösterdi. “Evde Kalın” tedbirini Güney yarımkürede en hızlı uygulayan oldu. Avustralya’da vakalar arttı, Yeni Zelanda’da hızla azaldı.

jacinda.jpg

Belçika Başbakanı Sophie Wilmes, ekonomi ve bütçe bakanlığından sonra aldığı önemli görevde Mart ayında bütün ülkeyi sokağa çıkma yasağına hazırladı. Altı aylığına geldiği görevde en kritik kararları aldı. Eylül sonuna kadar ülkenin direksiyonu onda ve salgının kontrolünü iyi götürüyor. 

sophie.jpg
 
Finlandiya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana tıbbi malzeme stoklayan bir ülke olduğu için maske ya da ventilatör sıkıntısı hiç çekmedi. Genç kadın Başbakan Sanna Marin, salgının ülkesindeki etkisini en aza indirmeyi başardı.

sanna.jpg 

İzlanda, 1700’ün üzerinde vaka sayısı ile nüfusa oranla en fazla enfekte olan ülkelerdendi. Ama agresif test uygulaması ve hızlı sağlık hizmeti ile can kaybı sadece 8 kişiyle kısıtlı kaldı. Başbakan Katrin Jakobsdottir süreci çok hızlı yönetmeyi başardı.  

katrin.jpg

Danimarka’da Başbakan Mette Frederiksen tedbirleri erken devreye soktuğu için ülkeyi normale döndürmeye hazırlanıyor.

mette.jpeg

Seçilmiş liderler arasında Tayvan’ın genç kadın Başbakanı da özellikle Çin’den gelebilecek salgını hızlı önlemesiyle fark yarattı.

Kadın Liderlik adına gurur veren diğer isimler de Kraliçe 2. Elizabeth, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve IMF Başkanı Kristina Georgieva oldu.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.